Koronavirusten Korunmak İçin 10 Öneri

Koronavirüs pandemisi dünyanın her yerinde devam ediyor. Bu nedenle, sağlığımızı korumak için bize düşen görevler var. İşte, koronavirusten korunmak için takip etmeniz gereken 10 önemli adım:

 • Ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkayın.
 • Sosyal mesafeyi koruyun ve kalabalık ortamlarda mümkün olduğunca az bulunmaya çalışın.
 • Kalabalık yerlerde, özellikle kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske kullanın.
 • Virüsün bulaşma riskini azaltmak için yüzünüze dokunmaktan kaçının.
 • Mümkünse evde kalın ve gereksiz seyahatlerden kaçının.
 • Koronavirüs belirtileri gösterirseniz, hemen tedavi almak için doktorunuzu arayın.
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerini iyice pişirin.
 • Spor salonları veya diğer kapalı spor etkinliklerinden kaçının ve evde egzersiz yapın.
 • Evde ve işyerinde düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için ortak kullanılan eşyaları, yüzeyleri ve kapı kollarını düzenli olarak temizleyin.

Bu önlemleri alarak kendimizi ve toplumumuzu koruyabiliriz. Unutmayın, sağlıklı kalmak hepimizin sorumluluğunda!

1. Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Ellerimiz günlük hayatta sıklıkla virüslerin, bakterilerin ve diğer mikropların bulaştığı yerlerle temas eder. Bu nedenle, enfeksiyon riskini minimize etmek için ellerimizi sık sık yıkamalıyız. En az 20 saniye boyunca ellerinizi sabun ve su ile ovuşturarak yıkadığınızdan emin olun. Ellerinizi, özellikle açık hava ortamında, kalabalık yerlerde veya toplu taşıma araçlarında çok sık yıkamanız önerilir. Bu, virüsün bulaşma riskini önemli ölçüde azaltır. İhtiyacınız varsa, bir çizelge veya liste oluşturarak yıkama kurallarını hatırlatmak mümkündür.

2. Sosyal Mesafeyi Koruyun

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için sosyal mesafeyi korumanız gerekiyor. Bu nedenle, kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınmalısınız ve mümkünse evde kalın. Eğer işinizi yapmak zorundaysanız, mesafenizi korumaya çalışın. Birçok kuruluş, ziyaretçiler arasında en az 1 metre mesafe bırakılmasını öneriyor.

Evde kalmanın mümkün olmadığı durumlarda herkesin birbirinden en az 1 metre uzakta olmasına dikkat edin. Hatta mümkünse daha fazla mesafe bırakın. Bunun için toplu taşıma araçları, restoranlar, sinemalar ve alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerden kaçının. Eğer mümkünse online alışveriş yaparak evinize sipariş edin ve sosyal mesafeyi koruyun.

3. Maske Kullanın

Maske kullanımı, koronavirüsün yayılma hızını yavaşlatmak için oldukça önemlidir. Kalabalık yerlerde, kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske takmak, enfekte olmayı önlemeye yardımcı olur. Kirli ellerle masks takmayın ve tek kullanımlık maske kullanıyorsanız doğru şekilde atın. Maskeler, diğer önlemlerle birlikte kullanıldığında enfeksiyon riskini azaltır ve bizi ve çevremizdekileri korur.

4. Yüzünüze Dokunmaktan Kaçının

Koronavirüs bulaşma riskini azaltmak için en önemli adımlardan biri, yüzünüze dokunmaktan kaçınmaktır. Eller, birçok yüzeyde virüsle temas edebilir ve bu nedenle yüzünüzü ellerinizle ovuşturmak, gözlerinize, burun veya ağzınıza dokunmak kolaylaşır. Yüzünüze dokunmaktan kaçınmak, enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Ayrıca, ellerinizi yıkamak ve dezenfekte etmek de bulaşma riskini azaltmak için önemlidir. Ellerinizin temiz olduğundan emin olun ve yüzünüze dokunmaktan kaçının.

5. Evde Kalın

Koronavirusten korunmanın en etkili yollarından biri, evde kalabilmektir. Eğer seyahat etmeniz gerekmiyorsa, evde kalın ve sosyal mesafeyi koruyun. Bu süreçte yapacak yeni hobiler edinebilir, evde egzersiz yapabilir, kitap okuyabilir veya ailenizle zaman geçirebilirsiniz.

Eğer iş veya zorunlu bir seyahat nedeniyle evden çıkmak zorunda kalırsanız, maske takmayı unutmayın ve sosyal mesafeyi koruyun. Kalabalık ortamlardan ve toplu taşıma araçlarından mümkün olduğunca kaçının.

 • Evde kalmak ve mümkün olduğunca az insanla temas halinde olmak enfeksiyon riskini azaltır.
 • Eğer evden çıkmak zorunda kalırsanız, sosyal mesafeyi korumanın yanı sıra maske takmayı da unutmayın.
 • Seyahat etmek zorundaysanız, kalabalık ortamlardan ve toplu taşıma araçlarından mümkün olduğunca kaçının.

6. Ateş, Öksürük veya Nefes Darlığı Belirtileriniz Olursa Doktora Gidin

Eğer kendinizde ateş, öksürük veya nefes darlığı belirtileri görüyorsanız, hemen doktorunuzu aramalısınız. Koronavirüs gibi bulaşıcı bir hastalığın hemen tedavi edilmesi çok önemlidir. Doktorunuz sizi muayene edecektir ve gerektiğinde test yapacaktır. Test sonucunuz pozitif çıkarsa sağlık uzmanlarının yönlendirmelerini takip etmelisiniz. Kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için doktorunuzun verdiği tedaviyi düzenli olarak uygulayın ve evde kendi kendinizi izole edin.

7. Yemeğinizi İyice Pişirin

Enfeksiyon riskini azaltmak için yemeğinizi doğru şekilde pişirmek son derece önemlidir. Et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri özellikle dikkatli pişirilmelidir. Et veya kümes hayvanı yemekleri pişirirken mutlaka termometre kullanarak iç sıcaklığın ulaşması gereken minimum dereceyi kontrol etmelisiniz. Deniz ürünleri de yüksek ateşte pişirilmeli ve iyice temizlenmelidir. Bu sayede virüs veya bakterilerden korunarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca, pişirme işleminden önce ellerinizi mutlaka yıkamayı ve gıda ürünlerini ayrı ayrı saklamayı da unutmamalısınız.

8. Spor Salonuna Gitmekten Kaçının

Spor salonlarında veya diğer kapalı spor etkinliklerinde kalabalık ortamlarda bulunmak koronavirüsün yayılma riskini arttırabilir. Bu nedenle, mümkünse evde spor yapmak daha güvenlidir. Yoga, pilates, evde düzenli yürüyüşler veya koşular gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz. Ayrıca, evde egzersiz yapmak için birçok video dersleri ve uygulamaları bulunmaktadır. Kendinize uygun bir egzersiz programı belirleyin ve sağlıklı kalın.

9. Düzenli Olarak Temizleyin

Ev ve işyerlerimiz günlük hayatta daha çok vakit geçirdiğimiz yerlerdir. Bu sebeple temizlik, hijyen ve dezenfeksiyon konularında ayrıca dikkat etmemiz gerekmektedir.

Evde ve işyerinde düzenli olarak temizlik yapmak ve eşyaları dezenfekte etmek, hem sizin hem de çevrenizdekilerin sağlığını koruyacaktır. Maske ve eldiven kullanarak, belirli aralıklarla aldığınız solunum koruyucu ekipmanları da düzenli olarak dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin.

Evlerde temizleyebileceğiniz alanlar; mutfak dolapları, tezgah, ocak, fırın, buzdolabı, mikrodalga, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fayanslar, cam yüzeyler, mobilyalar, halı ve perdelerdir.

İşyerlerinde ise sürekli temas halinde olduğumuz bilgisayar, klavye, mouse, telefon, yazıcı, faks, dosya dolapları, çöp kutuları, ofis mobilyaları, WC, lavabo ve musluklar gibi alanları düzenli olarak temizlemeli ve dezenfekte etmelisiniz.

Ayrıca, zaman zaman bahçe veya teras gibi dış alanları da temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu alanlarda bulunan eşyaların da temizliğini yaparak hem kendinizi hem de konuklarınızı koruyabilirsiniz. Bu şekilde, enfeksiyon risklerini en aza indirerek sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

10. Olası Bulaşma Kaynaklarını Azaltın

Enfeksiyon riskini azaltmak için evde ve iş yerinde ortak kullanılan alanları, eşyaları, yüzeyleri düzenli olarak temizleyin. Kapı kolları, telefonlar, klavyeler, uzaktan kumandalar gibi sıkça kullanılan eşyalar özellikle dikkatli temizlenmelidir. Deterjan ve su kullanarak yüzeyleri temizleyin. Dezenfektanlar da kullanabilirsiniz. Temizlik bezlerini sık sık yıkayarak enfeksiyon riskini azaltın.

 • Deterjan ve su ile yüzeyleri temizleyin.
 • Dezenfektan kullanarak temizleyin.
 • Sık kullanılan eşyaları daha sık temizleyin.

Özellikle iş yerlerinde ortak kullanılan alanları temizlemek işverenlerin sorumluluğundadır. Herkes birlikte el ele vererek enfeksiyon riskini azaltmak için temizliğe önem vermelidir.

Yorum yapın