Kanlı Kusmanın 5 Önemli Nedeni

Kanlı kusmanın birçok nedeni olabilir. Gıda zehirlenmesi, en yaygın olanıdır. Yenilen bir şey sonrasında 30 saniye içinde mide bulantısı, kusma, ishal veya karın ağrısı yaşarsanız, muhtemelen gıda zehirlenmesi geçirdiniz demektir.

Gıda zehirlenmesi, besin kaynaklarının bakteri, virüs veya diğer patojenler tarafından kirletilmesi sonucu oluşabilir. Gıda güvenliği önlemlerini kullandığınızdan emin olun ve hijyene dikkat edin.

Bazı diğer nedenler de kanlı kusmaya neden olabilir. Aşırı alkol tüketimi, mide ülserleri, kurşun zehirlenmesi ve köpekbalığı özofaji gibi nedenler arasındadır.

Bunların hepsi acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi durumlardır. Kanlı kusma yaşarsanız, hemen bir sağlık profesyoneline başvurun.

Aşırı Alkol Tüketimi

Alkol tüketimi, mide ve bağırsaklarda tahrişe ve inflamasyona neden olarak kusmaya yol açabilir. Aşırı miktarda alkol almak, gastrointestinal sistemin kanamasına neden olabilir ve bu da kanlı kusma olarak kendini gösterebilir. Kronik alkoliklerde görülme sıklığı daha yüksek olmakla birlikte, düzensiz alkol tüketimi bile gastrointestinal kanama riskini artırabilir. Alkol tüketimine bağlı kanlı kusma durumunda, mutlaka bir sağlık uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Mide Ülseri

Mide ülserleri, mide astarındaki hasar nedeniyle oluşan ağrılı açıklardır. Bu ülserlerin çoğu, Helicobacter pylori adı verilen bakterilerin neden olduğu enfeksiyon veya aspirin gibi nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlardan kaynaklanır. Mide ülserleri herhangi bir kişi yaşayabilirken, bazı durumlarda kanama neden olabilir ve bu da kanlı kusmaya neden olabilir. Bu durum acil bir tıbbi müdahale gerektirir ve hemen doktora başvurulması önerilir.

Kurşun Zehirlenmesi

Kurşun zehirlenmesi, insanların yanlışlıkla veya amaçlı olarak maruz kaldıkları bir durumdur ve gastrointestinal kanamaya neden olabilir. Kurşunün mide ve bağırsaklarda yaralanmalara neden olması, kanlı kusmaya sebep olabilir. Bu durumun belirtileri, baş ağrısı, halsizlik, karın ağrısı ve kanlı dışkıdır.

Eğer bu semptomları yaşıyorsanız, doktorunuzu arayın. Kurşun zehirlenmesi, tedavi edilmediği takdirde beyin hasarına ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Köpekbalığı Özofaji

Köpekbalığı özofaji, midenin tepesindeki özofagusta bulunan bir patolojidir. Bu durum nadir görülür ve insanlarda nadiren görülür. Köpekbalığı özofajisi, mide ve özofagusta yaralanmaya neden olabilir, bu da kanamaya neden olabilir ve kanlı kusmayla sonuçlanabilir. Tedavi gerektirir ve öncelikle semptomların hafifletilmesiyle başlar.

Yorum yapın