Çocuğunuz Bahçedeyken Sık Sık Öksürüyor ve Hapşırıyorsa…

Bahar mevsimi, doğanın canlanmasıyla birlikte çocuklarımız için eğlenceli ve keyifli bir dönemdir. Fakat aynı zamanda bahar ayları alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer çocuğunuz bahçede bulunduğu zaman sürekli öksürük, hapşırık yaşıyorsa bahar alerjisi olabilir. Bahar mevsiminde doğru önlemleri alarak çocuğunuzun sağlığını koruyabilirsiniz.

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar mevsimi, doğanın canlandığı, ıtırlı çiçeklerin açtığı ve renkli güzelliklerle dolu bir mevsimdir. Ancak bazı insanlar bu doğal güzelliklere karşı alerjik reaksiyonlar gösterirler. Alerjinin baharla özdeşleşmesi nedeniyle bu tip reaksiyonlara bahar alerjisi denir. Bahar alerjisi olan kişilerin solunum yolları, ağaç polenleri, çim polenleri ve diğer alerjenlere bağlı olarak aşırı duyarlı hale gelir.

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bahar aylarında insanların sıklıkla yaşadığı sağlık sorunlarından biri bahar alerjisi olabilir. Bahar alerjisi belirtileri arasında sık sık hapşırma, kaşıntılı gözler, burun akıntısı, sinüs ağrısı, deri döküntüleri ve öksürük yer alır. Eğer çocuğunuz bahçede bulunduğu zaman bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyorsa, bahar alerjisi olup olmadığını araştırmak gerekir. Bu belirtilere maruz kalmadan önce alınacak tedbirler çocuğunuzun sağlığı için oldukça önemlidir.

Bahar Alerjisi Tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi için öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Antihistaminik, burun spreyleri, alerji iğneleri ve steroidler gibi ilaçlar kullanılabilir. Çocuğunuzun bahar alerjisini önlemek için doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın ve doğru bilgilendirmeler yapın. Evde ve bahçede uygun önlemler alarak alerjik reaksiyonların önüne geçebilirsiniz. Tedavi sürecinde düzenli ilaç kullanımı ve doktorunuzun önerilerine uyum çok önemlidir.

Bahçe İçin Öneriler

Bahar aylarında güzel havanın tadını çıkarmak için bahçede zaman geçirmek isteyen ebeveynler, bahçenin hijyen durumunu kontrol etmelidir. Bahçede çiçeklerin bulunduğu alanları çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutarak, olası alerjik reaksiyonların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınızın bahçede oyun oynarken toprağa temasını en aza indirmeye çalışmalısınız. Böylece, çocuklarınızın bahardan keyif almasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın