Atriyal Septal Defekt ASD Nedir?

Atriyal Septal Defekt (ASD) kalpte bulunan doğumsal bir kusur olup, kalbin sol ve sağ atriumu arasında bir delik oluşmasına neden olur. Bu delik, kalpten geçen kanın sol atriumdan sağ atriuma geçmesine izin verir. ASD, kalp problemlerinden biridir ve tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

ASD’nin Nedenleri

Atriyal Septal Defekt (ASD), kalbin atriyum bölmelerinin gelişimi sırasında oluşan bir kusur sonucu meydana gelir. Bu kusur, atriyumun duvarında bir delik oluşmasına sebep olur. ASD’nin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik faktörlerin de etkisi olduğu düşünülmektedir.

ASD Belirtileri

Atriyal Septal Defekt (ASD) doğuştan gelen bir kalp defektidir. ASD’li çocuklarda aşırı yorgunluk, nefes darlığı, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonu gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler, kalbin normal işleyişini etkilediği için mümkündür. Yorgunluk ve nefes darlığı, kalbin vücuttaki kan dolaşımını normal şekilde sağlayamadığında ortaya çıkar. Çocuklar, çabucak yorulabilir veya nefesi kesilebilir. Solunum yolu enfeksiyonları da, kalbî yetersizlik nedeniyle vücutta yeterli oksijenin olmamasından kaynaklanır. Bu nedenle, çocuklarda bir ASD tespit edildiğinde, derhal bir kardiyologa danışmak önemlidir.

Yetişkinlerde ASD Belirtileri

ASD, yetişkinlerde çoğunlukla belirti göstermez ancak bazı durumlarda şu belirtiler görülebilir:

  • Çarpıntı
  • Yorgunluk hissi
  • Nefes darlığı
  • Ayak bilekleri ve ayaklarda şişme

Bu belirtiler, kalbin sağ tarafında biriken kan, kalbin sol tarafına sızması sonucu ortaya çıkar. Bu da akciğerlerin hava almasını ve kalbin yeterli oksijenle beslenmesini engeller. Bu belirtiler görülürse, bir kardiyologa başvurmak gereklidir.

ASD Tanısı

Atriyal septal defekt (ASD) tanısı, çocukların fizik muayene, elektrokardiyogram (EKG) ve ekokardiyogram (EKO) gibi testlerle teşhis edilir. Fizik muayene sırasında doktor, kalp sesi dinleyerek ve belirli semptomları veya risk faktörlerini göz önünde bulundurarak ASD varlığını süzebilir. EKG, kalbin elektrik aktivitesini ölçmek için kullanılır ve ASD’nin belirgin göstergeleri olabilir. EKO, kalp yapısını ve işlevini incelemek için kullanılan bir görüntüleme testidir ve ASD’nin neden olduğu deliği belirlemek için son derece etkilidir.

ASD Tedavisi

Atriyal Septal Defekt (ASD) kalpte atriyumun duvarında doğuştan olan bir delikle ortaya çıkar. Deliğin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak hastalığın ciddiyeti değişebilir. ASD tedavisi kalp cerrahisi ile yapılır. Cerrahi işlem sırasında açılan göğüs kafesi kapatılarak, ameliyat sonrası hastanın kalp fonksiyonları normale döndürülür. Ameliyat sonrası uygun ilaç tedavisi ile iyileşme süreci desteklenebilir.

PFO Nedir?

PFO (Patent Foramen Ovale), kalp damarları arasında doğuştan mevcut olan bir delikle tanımlanır. Bu delik, doğum sırasında kalbin tam olarak gelişmemesi nedeniyle oluşur ve genellikle belirti vermez. Ancak bazı durumlarda solunum yolu enfeksiyonları, migren, felç, kalp çarpıntısı ve konvülsiyon gibi durumlarda belirtilere sebep olabilir.

PFO Belirtileri

PFO, çoğunlukla belirti göstermeyen bir durumdur. Ancak bazı durumlarda solunum yolu enfeksiyonları, migren, felç, kalp çarpıntısı ve konvülsiyon gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

PFO Tedavisi

PFO’nun çoğu zaman belirtiler göstermediği için tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak, belirtiler varsa ameliyat yöntemi tercih edilir. Ameliyat genellikle kapatma ameliyatıdır ve kapatıcının türüne göre açık veya kapalı bir kalp cerrahisi yapılır.

ASD ile PFO Arasındaki Fark Nedir?

ASD (Atriyal Septal Defekt) ve PFO (Patent Foramen Ovale) arasındaki fark, iki doğumsal anomali arasındaki anatomi farklılığına dayanır. ASD, atriyumun duvarında doğuştan bir delik olduğunda ortaya çıkar. PFO ise atriyumun tam olarak kapandığı ancak bazı durumlarda açılabildiği bir doğumsal anomali olarak karşımıza çıkar.

Bununla birlikte, PFO’nun neden olduğu belirtiler nedeniyle bazı durumlarda tedavi edilmesi gerekebilir. ASD ise, kalbin atrial septumundaki deliğin ve akciğerlerden kalbe kan akışının artmasına bağlı olarak ciddi kalp problemlerine yol açabilen bir hastalıktır. ASD genellikle kapama ameliyatı ile tedavi edilir.

Yorum yapın