Varisli Damarlardan Doğal Yöntemlerle Kurtulun

Varisli Damarlardan Doğal Yöntemlerle Kurtulun
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Bacaklardaki varisli damar ağrısını tedavi edecek bazı Doğal bitkisel yöntemler vardır. Varise iyi gelen bitkiler ve uygulama yöntemlerini bu yazımızda anlatacağız.

Variköz damar bacaklarda sık görülen bir durumdur. Bu damarlar renkte mavimsi görünür ve deriye çok yakındır. Üstelik damarlar bükülmüş olup bacaklarda kan dolaşımı düzgün değildir. Genellikle baldır kasları ve uyluklarda görülür.

Gözlemlenen genel koşullar, bacaklarda ağrı, aşırı yorgunluk, bacaklarda hissedilen ağırlık ve hatta bazen damarlarda şişliklerdir. Varisli damarlar ırsi olduğuna inanılmaktadır, ancak çoğu zaman uzun süre ayakta durma veya yanlış ayakta durma ve oturma duruşuna bağlı olabilir.

Varisli damarlar ağrı verir. Bununla birlikte, aşırı durumlarda, doktorlar genellikle ameliyat önermektedir. Bacaklardaki varisli damar ağrısını tedavi edecek bazı Doğal bitkisel yöntemler vardır.

MASAJIN VARİSLİ BACAĞA FAYDASI

Masaj, ağrıyan ve varisli damarlardan kurtulmanın etkili çare yollarından biridir. Hardal yağı veya hindistan cevizi yağı alın ve bacağın etkilenen bölgesine yukarı doğru vuruşlarla hafifçe masaj yapın. Yağ, bir yağlayıcı gibi davranır, alternatif olarak zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Masajın en önemli avantajı bükülmüş damarları yumuşatır ve kan dolaşımı sağlar. Her gün sürekli masaj yapılarak varis tedavisi uygulanır.
Bu öneri ortak ilaçlardan biridir doğal olarak varisli damarlardan kurtulmak çok kolay.

Dikkat: Şişkin damarlarda masaja baskı yapmayın, bu durumu daha da kötüleştirebilir

ELMA SİRKESİ VE VARİSLİ BACAK

Elma sirkesi antienflamatuar özellikleri ile bilinir ve şişkinliği önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca, yüzey üzerine uygulanabilir veya ağrıdan kurtulmak için tüketilebilir.

Uygulama Yönteimi 1:

 • Elma sirkesine bir pamuk topu ıslatın ve şişme bölgelerine uygulayın.
 • Birkaç dakika yukarı doğru ve dışarı doğru darbelerle hafifçe masaj yapın.
 • Bir gece bırakın ve ertesi gün alanı soğuk su ile yıkayın.

Uygulama Yöntemi 2:

 • Elma sirkesi 2 çay kaşığı alıp bir bardak ılık su ekleyin.
 • Variköz damarları rahatlatmak ve semptomlarını azaltmak için düzenli olarak her gün bir kez içelim.

SARIMSAK VE VARİSLİ BACAK

Sarımsak iltihap üzerinde çok iyi çalışır, kan dolaşımına yardımcı olan vücudun toksinleri uzaklaştırmak için çok etkilidir. Varisli damar ağrısı dayanılmaz hal aldığında sarımsak kesinlikle bir çözümdür. Düzenli olarak sarımsağı diyetinize dahil etmeniz önerilir.

Uygulama:

 • 5-6 sarımsak karanfil ezin, düşük ateşte hardal yağı ısıtın.
 • Ezilmiş sarımsak, sıcak hardal yağı ekleyin.
 • Karışımı bütün gece dinlenmeye bırakın.
 • Ertesi sabah, karışıma pamuk yardımıyla etkilenen bölgelere uygulayın.
 • Hafifçe birkaç dakika masaj uygulayın.
 • Bu işlemi günde 2-3 defa tekrarlayın.

Yağ ve sarımın sıcaklığı damarları rahatlatır ve vücutta kan dolaşımına izin verir. Bu işlem varisli damarların ağrı ve semptomlarını azaltmak için çok etkilidir. Bir süre sonra tamamen iyileşmiş olabilir.

FİZİKSEL AKTİVİTENİN ÖNEMİ

Yukarıdaki tüm doğal ilaçlar Varise iyi gelen bitkilerdir ve tedavide çok faydalıdır. Bu ilaçların yanı sıra günlük, koşu, yürüyüş yapmak her zaman daha iyidir. Fiziksel aktivite kanın düzgün bir şekilde dolaşımına yardımcı olur ve hastalığı önlemek iyileştirmekten daha iyidir.

Varisli damar ciddi bir durumdur. Yukarıdaki yöntemler varisli damarlarda azalma belirtileri yoksa bir doktora başvurmak ve reçeteli ilaçla kullanmak her zaman daha iyidir. Problem devam ederse, ameliyat son çare olmalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.