Uzmanlar sağlığı azaltan en kötü etkenleri açıkladı

Uzmanlar sağlığı azaltan en kötü etkenleri açıkladı
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Sağlık vücudun ve ruhun esenliği, sıhhat demektir. Salt bedene iyi bakarak sağlıklı olunmaz. Kişi aynı zamanda psikolojik sağlığını da dinç tutmalıdır.Sağlığı olumsuz etkileyen her şeyden kendisini maddi ve manevi olarak uzak tutmalıdır. Peki, nedir bu kötü etkenler? İşte onlardan birkaçı.

Hayatta hiçbir şey sağlıktan önce gelmez çünkü kolu kaldırabilmek dahi sağlıklı olabilmekten gelir. Kişi sağlığının önemini idrak ettiği suretle hayattan maksimum fayda görmeye başlar. Sağlığına dikkat eden her birey de ona zarar verecek bu temel kötü alışkanlıklardan uzak durur yahut durmaya gayret eder.

SİGARA VE ALKOL

Sigara ve alkol bağımlılık yapıcı maddelerin en bilinenleridir. Sigara içerisinde fare zehri, benzin, akü metali, tiner, amonyak gibi dört binden fazla kanserojen ve toksik madde bulundurur.

Hem fiziksel hem psikolojik bağımlılığa sebebiyet verir ve kişi kendisine her gün yüklediği bu zararlı maddeleri bilmekten yahut kabul etmekten kaçar duruma gelir. Uyuşturucudan dahi daha tehlikeli olan alkol ise beyne ciddi ölçüde zarar verir.

Beyin hücrelerini öldürdüğü için hafıza zayıflatır, öğrenmeyi güçleştirir. Erken yaşlanmaya sebebiyet verir. Kanser riskini büyük oranda artırır, uykusuzluk yaratır. Karaciğere, göze giden görme sinirlerine, mideye tahribat verir. Bedensel ve ruhsal sağlık için en kötü etkilere sahip olay bu bağımlılıklar denebilir.

STRESLE MÜCADELE

Neredeyse tüm insanların gündelik hayatında az da olsa tecrübe ettiği stres faktörü sağlığı en çok etkileyen olaylardan bir diğeridir. Çünkü stres, ne kadar psikolojik sağlıkla ilintili olsa da, bedensel sağlığı da olumsuz etkiler. Stresli bireyler hastalıklara daha sık yakalanır. İç organlarında sorunlar meydana gelir.

Cildin leke, kaşıntı, sivilce gibi hastalıklar çıkar. Stres, erken yaşlanmaya sebebiyet verir. Kişinin iyi hissetmesine, ruhunun doymasına mani olur. Hem fiziksel hem ruhsal tahribata sebep olduğu için stres en çok uzak durulması gereken hal olmasına rağmen gündelik yaşamda o kadar normalleşmiştir ki stressiz olmak gibi bir durum neredeyse söz konusu olmaz.

Ancak kişi sağlığının önemini idrak edip kendini toparlama niyetiyle hareket ederse bundan sıyrılabilir ve en azından minimum zararı alabilir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.