Uzmanlar evimizi sağlıklı bir hale getirmek için flaş uyarıda bulundu

Uzmanlar evimizi sağlıklı bir hale yetirmek için flaş uyarıda bulundu
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Sağlık evde başlar, daha sağlıklı bir hayat için daha sağlıklı bir ev! Evlerdeki sağlık tehlikeleri neler, evimizi nasıl daha sağlıklı bir hale getirebiliriz?

Günün büyük kısmını geçirdiğimiz evlerimizin sağlık üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu düşündünüz mü? Yemek yediğimiz, uyuduğumuz, dinlendiğimiz ve ailemizle birlikte vakit geçirdiğimiz evlerimiz hepimiz için en huzurlu yerlerin başında geliyor.

Sağlıklı olmayan bir ev ortamının hem sizi hem de ailenizi pek çok yönden olumsuz etkileyeceğini tahmin etmek hiç zor değil. Daha sağlıklı bir ev ortamı yaratmak için alabileceğiniz bazı basit ama gerçekten işe yarar yöntemler var. Bu yöntemler sadece sağlıklı bir ev hali için size yardımcı olmakla kalmayacak ailenizin bütçesi ve mutluluğu üzerinde de olumlu etkiler yapacak.

İşte evlerimizi sağlıklı bir hale sokmak için bazı önerilerimiz

Odaları Havalandırmayı Unutmayın

Temiz hava, sağlıklı ev. Mevsim ne olursa olsun evinizin gün içinde yeterince havalandırılmasına büyük özen gösterin. Gün içinde evde değilseniz akşam eve döndüğünüzde mutlaka evi havalandırın. Temiz hava sağlıklı halde bir ev için basit ama sık sık unutulan bir detay.

Kimyasalı Kullanımını Hayatınızdan Çıkarın

Kimyasal içeren temizlik maddelerini kullanırken cimri olun. Çoğumuz temizlik sırasında gerekenden çok daha fazla temizlik malzemesi kullanıyoruz.

Bu hem evimizin hem de bütçemizin sağlığı açısından kötü bir alışkanlık! Oldukça güçlü formüller içeren temizlik maddelerini az miktarda, geniş yüzeylere yayarak kullanın. Sirke, karbonat gibi tamamen güvenli alternatif temizlik maddelerini mutlaka deneyin.

Temizlik için ağır kimyasallar kullanmayın. Banyo, tuvalet ya da zeminler için kullandığınız ürünlerin mümkün olduğunca az kimyasal içermesine özen gösterin.

Temizlik maddelerindeki kimyasallar soluduğunuz hava ve cildiniz aracılığı ile tüm ailenize temas edecek, bu nedenle temizlik ürünlerini alırken içeriklerine dikkat ederek mümkün olduğunca çevre ve sağlık dostu ürünler seçin.

Tozlu Ortamlardan Uzak Durun

Toza göz açtırmayın. Bunun için haftanın her günü temizlik yapmanıza gerek yok, alacağınız bazı basit önlemlerle evdeki tozu en aza indirebilirsiniz. Çağımızın en yaygın hastalıklarından alerjinin en yaygın tetikleyicisi toz. Halı kullanımını en aza indirin, zeminler için mutlaka halı kullanmanız gerekliyse anti alerjen ve uzun tüylü olmayan tarzda halıları tercih edin.

Özellikle tüm geceyi içinde geçireceğiniz nevresim takımlarının kalitesine dikkat edin, nefes alan ve doğal kumaşlardan üretilmiş nevresim takımlarını tercih edin.

Doğal Beslenmenin Önemi

Yemeklerinizi sağlıklı bir hale getirin. Evde yapılmış ve doğal malzemelerin tercih edildiği yiyecekler tabii ki dışarıdan sipariş vereceğiniz pek çok yemekten daha sağlıklı olacaktır.

Fast food ya da benzeri yiyecek tüketimini tüm aileniz için mümkün olduğunca azaltın. Televizyon karşısında atıştırmak için cips yerine meyve seçmek, haftada bir gün akşam yemeğinde doyurucu ve sağlıklı bir salata hazırlamak gibi küçük alışkanlıklar sağlıklı bir mutfak ve sağlıklı bir ev hali demek.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.