Uzmanlar baş ağrısı olanlara flaş uyarıda bulundu

Günlük hayatı daim ettirme konusunda sıkıntı yaratan baş ağrıları, çözümü olmayan bir sorun gibi görünse de, alınacak küçük önlemler ile ortadan kaldırılabilecek küçük sorunlara dönüşebiliyor.

Daha kaliteli bir yaşam için bu ağrılardan uzak kalmak oldukça mümkün. Sıcak hava, nem, stres altında çalışma gibi baş ağrısı sebepleri çevresel faktörlerin de etkisiyle ortaya çıkar. Bu ağrılardan uzak durabilmek için alınabilecek önlemleri yazımızda bulabilirsiniz.

SICAK HAVALARDA KAPALI ALANLARDA VAKİT GEÇİRİN

Son yıllarda hava sıcaklığındaki artışlar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bu da sıcak havalarda ortaya çıkan ‘damar genişlemesi’ adı verilen sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmamıza sebep oluyor.

Buna ek olarak tansiyon yükselmesi de özellikle ense kökü ve arka bölgede şiddeti yüksek ağrılara neden oluyor. Özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde, kapalı alanlarda bu ışınlardan korunmak gerekiyor. Klimanın etkisine doğrudan maruz kalacağınız yerlerde bulunmayın. Klima derecesini 25 dereceden daha düşük olarak ayarlamaktan kaçının.

VÜCUDU SUSUZ BIRAKMA BOL BOL SU TÜKETMELİSİNİZ

Yetersiz sıvı alımı, baş ağrılarının en temel sebeplerinden biri olarak gösterilebilir. Susuz kalan vücut baş ağrısı şeklinde sinyal verir. Bu nedenle gün içinde en az 2 litre su ve sıvı alımı yapılması gerekir.

Havadaki nem oranındaki ve sıcaklıktaki artış uyku konusunda da problem yaratabilir. Uzmanlar tarafından günde en az 8 saat uyku önerilse de çalışma şartları ve sıcaklık nedeniyle çoğumuz uykumuzu almadan güne başlayabiliyoruz. Kaliteli bir uyku, tüm gününüzün daha dinç ve enerji dolu olmasını sağlayabilir.

ÇAY, KAHVE VE ALKOL TÜKETİMİNİ MİNİMUMA İNDİR

Uyumadan hemen önce tüketilen çay ve kahve, içerisinde bulundurduğu tein-kafein gibi uyarıcı maddeler nedeniyle uyku düzenini bozabilir. Bu nedenle uyumadan önce çay ve kahve tüketimini minimuma indirmek en etkili çözümlerden olacaktır.

Alkol tüketimiyle vücutta kaybedilen sıvının bol su içerek karşılanması baş ağrısı sorununa son verecektir. Alkolün sindirim ve boşaltım sistemini harekete geçirmesiyle sıvı kaybı hızlanır. Kaybedilen sıvının yerine vücuda bol sıvı alınması gerekir.

Gün içinde alabileceğiniz bu etkili önlemler sayesinde baş ağrısı sizin için kabus olmaktan çıkacaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.