Topuklu Ayakkabı Sonrası Ağrısı Nasıl Geçer

Topuklu Ayakkabı Sonrası Ağrısı Nasıl Geçer
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Topuklu ayakkabı ağrısı nasıl geçer zararları nelerdir kadınların üçte biri uzun süre kullanması nedeniyle kalıcı hasarlara sahip oluyor. Zayıf duruş, Aşil tendonu kısalması ve bel ağrısı, topukların vücudunuza verebilecek başlıca zararları dır.

Günlük olarak bir ya da iki inç topuklu ayakkabı giyiyorsanız muhtemelen ciddi sağlık sorunları yaşamayabilirsiniz. Ancak, çok yüksek topuklar. “4, 5 veya 6 inç olan topuklar kesinlikle bir tıbbi dezavantaj haline gelebilir”

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABI NE KADAR GÜVENLİ

Her gün bütün gün aşırı yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız, ağrı sadece birkaç gün sonra ortaya çıkabilir, ancak kısalmış Aşil tendonu daha ciddi sorunlar getirebilir ve uzun yıllar Sağlık problemi sürebilir . Özel günler için sadece yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız veya ender olarak giyiyorsanız endişelenmeniz gerekmez.

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABILARIN KISA DÖNEM ETKİSİ

Ağrı, topuklu ayakkabı giymenin en yaygın kısa dönem etkisi. “Topuklar, vücut ağırlığını ayağının arka kısmından alıp ön kısma itiyor, bu yüzden yaşadığınız günlük acıların çoğu ayak ağrısı ve ayak parmak ağrısı olacak”
Sıkı ya da dar ayakkabı giyiyorsanız, Ayak bunyon koruyucu kullanabilirsiniz – büyük ayak parmağı eklemine baskı yapmaktan kaynaklanan darbe deformiteleri. Zamanla, baş parmak ikinci parmağına yaslanır ve bir darbe gelişir.

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABILARIN UZUN SÜREÇTE ETKİSİ

Topuklu Ayakkabı Ağrısı Nasıl Geçer peki Sağlığınızı nasıl etkiliyor En büyük sorunlardan biri, topuk severler için en şaşırtıcı olan Aşil tendonunun kısalması. Kısalma, tendonun yükseltilmiş topuğa uyum sağlaması nedeniyle gerçekleşir ve topuğu toprağa geri döndürmek zorlaşır.
“Her gün yüksek topuklu ayakkabı giyerseniz, uzun vadede, bir kontraktilite veya Aşil tendonunun kısaltılması ile karşılaşabilirsiniz” Aşil tendonu kısalırsa, düz bir ayakkabı bile rahatsız olabilir.

Eğri bir omurga olan Lordosis de gelişebilir (Omurganın konveksliği öne bacak şekilde arkaya bükülmesi, kamburluk, belkemiğinin eğriliği, lordoz.) . “Topuklu ayakkabılarınızı giydiğinizde dik olan duruşunuzu sürdürmek için alt omurgayı eğmeniz gerekiyor, bu nedenle bel üzerinde belirgin gerilime neden oluyor” Yüksek topuklu ayakkabı giymek sırt kaslarınızı kısaltabilir, bu da daha fazla ağrı ve kas spazmına neden olabilir.

TOPUKLU AYAKKABI AĞRISI NASIL GEÇER

Hasarı önlemenin 6 kolay yolu Ağrı ve ayak hasarını gidermek için sevdiğiniz topuklu ayakkabılarınızı atmanız gerekmez.topuklu ayakkabının ayağı acıtmaması için ne yapılmalı.

Topuklarınızı akıllıca seçin: Yüksek topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, iki inç veya daha az olan bir topuk ayakkabısı seçtiğinizden emin olun.

Saatin izlenmesi: Gün boyunca yürürken veya ayakta iseniz topuklu ayakkabılar kullanmaktan kaçının ve gerekmedikçe onları giymekten kaçının.

Esneme : İster ayak ağrısı veya sırtüstü ağrılarınız olsun, esnekliğiniz üzerinde çalışmak ağrıyı azaltabilir ve vücudunuzu rahatlatabilir. Hareket yelpazesini genişletmeye ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olmak için düzenli spor yapın. Ayak kaslarınızı düzenli olarak gerin.

Hızlı bir esneme için: Ayaklarınızın topları üzerindeki ağırlığınız ve topuğunuzun bir adımın kenarından uzatılmasıyla, topuklarınızı indirin ve daha sonra yavaş yavaş yukarı çekin.

Destek kullanın: Ayakkabı tabanlarına jel minder kullanın; böylece ağırlığınız ayağınızın toplarına doğru itildiğinde, sert baskı olmayacak, bu baskıyı jel minderler alacaktır.

Doğru Ayakkabı boyutunu kontrol edin: Herhangi bir ayakkabı ile, ayağınızın boyutunun aynı olduğundan emin olmak isterseniz. Ayağınızı ileri kaymamalı sadece ayakkabı içerisinde parmaklarınızı kımıldata bilmelisiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.