Spor Yapmak Odaklanmayı Arttırıyor

Spor yapmak odaklanmayı arttırıyor
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Odak, karanlık bir odadaki spot ışığı gibidir. İsterseniz çok geniş bir yeri loş bir ışık ile aydınlatabilirsiniz, isterseniz de çok küçük bir alanı fazlaca aydınlatabilirsiniz. Odak da tamamen bu örneğe benzerlik gösterir.

Sporun Odaklanmayı Arttırması

Odak noktanız asla ama asla kaybolmaz, ya doğru ve işinizle alakalı bir yere odaklanırsınız ya da yanlış ve sizi kesinlikle ilgilendirmeyen bir yere odaklanırsınız. Bu tamamen sizin elinizdedir. Eğer doğru yere odaklanabilir seniz odaklanmayı öğrenmişsinizdir.

Spor İçin Odağın Önemi

Spor psikolojisinin araçlarından en etkili ve önemli araçlarından biri odaktır. Yaptığınız spor ne olursa olsun ister futbol ister masa tenisi ister güreş, odaklanmak sporcu için başarının anahtarı olacaktır. Spor yaparken sporcuların kendi performansları üzerine dikkatlerini verdikleri zaman beyin içinde normalden farklı fizyolojik değişimlerin ortaya çıktığını spor psikologları ortaya koymuştur. Bu fizyolojik değişimler odaklanmanın sonucudur.

İyi sporcular odaklarını kendi performanslarına verebilmektedirler. Ünlü atlet M.Johnson “Koşarken tüm gereksiz düşünceleri kesmeyi öğrendim. Sadece somut olana, koşuya, engellere, ne yapmam gerektiğine odaklanıyorum. Seyirciler uzaklaşıyor, diğer sporcular kayboluyor ve sadece ben ve şerit kalıyor” demiştir ve odaklanmanın spor üzerindeki etkisini vurgulamıştır.

Odaklanmak için Sporun Önemi

Odaklanma ihtiyacı insanların karşısına sadece spor yaparken karşısına çıkmaz. Odaklanma ihtiyacı yaptığı işin veya isteğinin ne olursa olsun başarılı olmasını isteyen ve idealist olan inşaların karşısına çıkar çünkü odak başarının temelini oluşturan taşlardandır. Odaklanmadan başarı isteyen bir şansa ihtiyaç duymak zorunda kalacaktır.

Odağı istenen yere toplamak düşünüldüğü kadar kolay değildir çünkü beyin adeta bir çark gibi sürekli çalışır ve sürekli düşünceler üretir. İnsanların bu düşünceleri silip atması ve hedefini gözüne kestirmesi zaman ile olacaktır ve bunun için antrenmanlara ihtiyaç duyacaktır.

Odaklanma antrenmanları için spor yapmak çok faydalıdır. Spor yapan bir amatör dahi istemsiz bir şekilde beyninin kendisini yönlendirmesi sonucu odaklanmayı öğrenecektir ve bunu günlük hayatında kullanabilecektir. Örneğin öğrenci ise ders çalışırken veya sınavı esnasında, bir doktor ise ameliyatı esnasında daha rahat odaklanabilecek tir. Kısacası spor insanlara odaklanmayı ve odaklanmanın başarının anahtarı olduğunu öğretecektir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.