Sağlıklı yaşam için uzmanlar uyarıda bulundu

Çoğu insan için “sağlıklı yaşam”, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığın bir bireyde dengede ya da iyi işlediği anlamına gelir . Pek çok durumda, fiziksel ve zihinsel sağlık birbiriyle yakından bağlantılıdır, dolayısıyla bir diğerinde bir değişiklik (iyi veya kötü) diğerini doğrudan etkiler. Sonuç olarak, bazı ipuçları duygusal ve zihinsel “sağlıklı yaşam” için öneriler içerecektir.


Sağlıklı yaşam için Uzmanlar uyarıda bulundu

FİZİKSEL AKTİVİTE VE EGZERSİZ

Fiziksel aktivite ve egzersiz sağlıklı bir yaşam tarzı için önemli bir katkıdır; İnsanlar vücutlarını kullanmadıklarında sağlıksız yaşama yol açar. Sağlıksız yaşam, obezite, zayıflık, dayanıklılık eksikliği ve hastalık gelişimini besleyebilecek genel sağlıksızlık olarak kendini gösterebilir.

TÜTÜN KULLANIMININ OLUMSUZ SONUÇLARI

Tütün kullanımı Türkiye’de çok sayıda kansere neden olur veya katkıda bulunur. Erkeklerde, akciğer kanseri ölümlerinin % 90’ı sigaraya atfedilebilir; Kadınlarda % 80 Tütün kullanımı akciğer, ağız, dudak, dil, özofagus, böbrek ve mesane kanserine neden olur.

AŞIRI ALKOL TÜKETİMİNDEN KAÇININ

Alkolizm için birçok tedavi vardır. Ancak iyileşmenin en önemli ilk adımı, bireyin bir sorun olduğunu kabul etmesi ve alkolizm sorununu ele almak için bir taahhütte bulunmasıdır. Psikologlar ve ilgili profesyoneller, bireylerin duygusal stresleri daha iyi bir şekilde ele almalarına ve fazla içmeye neden olabilecek davranışlardan kaçınmaları için programlar geliştirmiştir. Aile üyelerinden destek ve anlayış, sürekli iyileşme için genellikle kritiktir. İlaç, nüks etmelerin önlenmesi ve akut veya uzun süreli zehirlenme sonrası yoksunluk semptomları için faydalı olabilir.

GÜNEŞE MARUZ KALMANIN OLUMSUZ ETKİLERİ

ABD FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) güneş koruyucuları 2012 yılında gerekli yeni gereksinimleri yayınladı. Şu anda, FDA etkili bir güneş kremi SPF 30 veya daha yüksek olarak derecelendirilmiştir ve hem UVA ve UVB koruma A ve B tipi ultraviyole dalgalarına karşı koruma etkisi olmalıdır.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN EK İPUÇLARI

Sağlıklı bir yaşam tarzını engelleyebilecek diğer riskli davranışlar olsa da (örneğin, toksik veya radyoaktif maddelerle çalışmak, uyuşturucu bağımlılığı, sıra dışı endemik hastalıklara sahip bölgelere seyahat), bunlar genel makalede ele alınacak kadar çoktur. Bununla birlikte, okuyucunun Hergunsaglik.net gibi sağlıkla ilgili konu sitelerini ziyaret etmesi tavsiye edilir, çünkü belirli makalelerin çoğu, sağlıkla ilgili sorunlardan kaçınmak için ipuçları sağlayacaktır.

YAZAR: Mustafa Yenice

Sağlık uzmanı olan Mustada Yenice, bu web sitesini açmıştır fakat daha sonra bu ağırlığı taşımayarak Özkan Kandemir ile ortak olmuştur. Sağlık alanında lider haber sitesi olmak için disiplinli ve hırslı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzmanlar sağlıklı yaşam için etkili yöntemleri açıkladı

Uzmanlar sağlıklı yaşam için etkili yöntemleri açıkladı

Uzun ve sağlıklı bir yaşam herkesin en büyük isteği haline geldi. Basit ve uygulanabilir yöntemler ile daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün. Düzenli spor ve sağlıklı, dengeli beslenme gibi kavramları günlük rutininize eklemeniz bu yolda daha kolay ilerlemenize katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.