Sabahları Yürümenin 25 Şaşırtıcı Sağlığa Faydası

Sabahları Yürümenin 25 Şaşırtıcı Sağlığa Faydası
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Sabah 30 dakikalık bir yürüyüş, hayatınızı değiştirebilir! Özellikle şeker hastalığı, obezite, kalp hastalığı gibi yaşam tarzıyla ilişkili bir takım hastalıklardan muzdarip olmanız durumunda. Sabahın taze havası sinirlerinizi yatıştırmaya, ruh halinizi düzeltmeye ve günün geri kalanında sizi enerjik ve pozitif yapar.

Sabah saatlerinde havada en az kirlilik vardır. Temiz hava, diğer gazlarla birlikte bol miktarda oksijene sahiptir. Oksijen teneffüs ettiğinizde, hücrelere verilir ve bu da tüm fonksiyonları yerine getirir. Vücudunuz düzgün bir şekilde çalıştığında, çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığınız azalır.

Sabahları Yürümek Diyabet Riskini Düşürür

Sabahları Yürümek Diyabet Riskini Düşürür

Diyabet, bu günlerde yaşam tarzıyla ilgili en yaygın hastalıklardan biridir. Araştırmaya göre, 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü, kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra Tip II diyabetin insülin tedavisine yardımcı olabilir.

Kaslardaki hücrelere daha fazla glikoz tüketmesine, gerekli olmayan vücut yağlarını yakmasına yardımcı olur ve Vücut Kitle İndeksini iyileştirmede yardımcı olur . Bu şeker hastalığına büyük yarar sağlar.

Sabahları Yürümek Kalbi Güçlendirir

Kalp problemleri yaşıyorsanız, kaçmak iyi bir fikir olmayabilir. Ama yürüyebilirsin! Araştırmalara göre, tempolu yürüyüşün kalp hastalığı ve inme riskini azaltabileceği tespit edildi. Çalışmalar, her sabah 30 dakikalık yürüyüşlerin kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sabahları günlük rutinin bir bölümünde yürüdüğünüzde kalbinizi güçlendirebilir ve kan basıncınızı kontrol edebilirsiniz. Sabah yürüyüşleri triasilgliserol düzeylerini düşürebilir ve hipertansiyonu önleyebilir.

Sabah Yürüyüşleri Yapmak Çarpıntıları Önler

Daha önce de belirtildiği gibi, tempolu sabah yürüyüşleri, kalbi güçlü ve sağlıklı tutmada yardımcı olur. Güney Carolina Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre haftada beş kez yarım saat kadar hızlı yürümek vuruş riskini azaltmada yardımcı oluyor.

Ek olarak, tempolu sabah yürüyüşleri içeren düzenli bir fitness rejimi uygulayan kişilerin, felç olma ihtimali, fiziksel olarak aktif olmayan insanlara göre % 40 oranında azaldığı görüldü.

Sabahları Yürümek Depresyona İyi Gelir

On kişiden biri depresyondan muzdariptir. Depresyon birçok başka rahatsızlığa neden olur ve hatta gençler ve yetişkinlerde ölüme neden olur. Ancak iyi haber şu ki, ayağa kalkabilir ve dolaşmak için dışarı çıkabilirseniz, başınızdaki şeytanları yavaş yavaş ezebilirsiniz. Bunun nedeni, yürürken doğal ağrı kesici endorfinlerin vücut boyunca düzgün akmasıdır.

Depresyondan muzdarip hastalar , 35 ila 60 dakika boyunca her gün tempolu yürümenin, durumlarında belirgin bir iyileşme olduğunu tespit etti.

Sabah Yürüyüşü İçin Faydalı İpuçları

  • Sabahları günlük rutinin düzenli bir parçası haline getirmeyi düşünüyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:
  • Yürürken duruşunuzu daima düz tutun.
  • Erken sabah yürüyüşleri vücudunuz enerji verir ve kan dolaşımı arttırır. Vücudunuza, güneşin ilk ışınlarından D vitamini emme fırsatı da veriyorsunuzdur.
  • Birkaç kilo daha kaybetmek isterseniz, her gün sabahın erken saatlerinde yürümek, ihtiyacınız olan şeydir. Tempolu yürüdüğünüzde, daha fazla kalori yakarsınız.
  • Solunum sistemine zarar verebileceği için canlı yürüyüşler yaparken çok fazla su içmeyin. Uzmanlar, yürüyüşe başlamadan önce veya işiniz bittikten 5 dakika sonra vücudunuzu nemli tutmanızı önerir.
  • Sabah yürüyüşü, güne başlamak için harika bir yoldur. Sabah yürümek bir alışkanlık haline geldiğinde, kendinizi daha iyi hissetmeye başlar ve proaktifleşirsiniz. Bu nedenle bugün başlayın ve sağlığa doğru yürüyün. Kendine iyi bak!
YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.