Sağlıklı Yaşam

Sabahları Yürümenin 25 Şaşırtıcı Sağlığa Faydası

Sabah 30 dakikalık bir yürüyüş, hayatınızı değiştirebilir! Özellikle şeker hastalığı, obezite, kalp hastalığı gibi yaşam tarzıyla ilişkili bir takım hastalıklardan muzdarip olmanız durumunda. Sabahın taze havası sinirlerinizi yatıştırmaya, ruh halinizi düzeltmeye ve günün geri kalanında sizi enerjik ve pozitif yapar. Sadece bir çift yürüyüş ayakkabısı satın alıp yakındaki parkta yürüyüşe çıkın. Çünkü 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü 2 saatlik jimnastik süresine eşdeğerdir.

Sabahları Neden Yürümelisin

Sabah saatlerinde havada en az kirlilik vardır. Temiz hava, diğer gazlarla birlikte bol miktarda oksijene sahiptir. Oksijen teneffüs ettiğinizde, hücrelere verilir ve bu da tüm fonksiyonları yerine getirir. Vücudunuz düzgün bir şekilde çalıştığında, çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığınız azalır.

Sabah hava negatif iyonlar açısından zengindir ve oksijen negatif yüklüdür. Bu nedenle, negatif iyonlar ne kadar çok oksijen ve o kadar temiz hava içinde nefes almanız o kadar iyidir. Havadaki bu negatif iyonlar veya oksijen, gençleşip kendinizi rahat hissetmenize ve keyifli bir zihne sahip olmanıza yardımcı olur.

Sabah yürüyüşünde ihtiyacınız olan ekipmanlar

Bir çift yürüyüş ayakkabısı
Sıkıştırma şortları veya tozluklar
Spor tişört
Spor sütyen
Saç bandı
Su
Kalp atışı, attığınız adımları izlemek istiyorsanız Fit Band.

Sabahları Yürümek Diyabet Riskini Düşürür

Diyabet, bu günlerde yaşam tarzıyla ilgili en yaygın hastalıklardan biridir. Araştırmaya göre, 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü, kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra Tip II diyabetin insülin tedavisine yardımcı olabilir. Kaslardaki hücrelere daha fazla glikoz tüketmesine, gerekli olmayan vücut yağlarını yakmasına yardımcı olur ve Vücut Kitle İndeksi’ni iyileştirmede yardımcı olur . Bu şeker hastalığına büyük yarar sağlar.

Sabahları Yürümek Kalbi Güçlendirir

Kalp problemleri yaşıyorsanız, kaçmak iyi bir fikir olmayabilir. Ama yürüyebilirsin! Araştırmalara göre, tempolu yürüyüşün kalp hastalığı ve inme riskini azaltabileceği tespitit edildi. Çalışmalar, her sabah 30 dakikalık yürüyüşlerin kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sabahları günlük rutinin bir bölümünde yürüdüğünüzde kalbinizi güçlendirebilir ve kan basıncınızı kontrol edebilirsiniz. Sabah yürüyüşleri triasilgliserol düzeylerini düşürebilir ve hipertansiyonu önleyebilir.

Sabahları Yürümek Kilo Kaybı

Obezite birçok ölüm ve hastalığın başlıca nedenlerinden biridir. Ve obez olma temel nedeni, yol gösterdiğiniz yerleşik yaşam biçimidir. Kilo vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız veya doktorunuz kilo vermenizi önerirse, yürüyerek başlayabilirsiniz. Size yardımcı olması için günde 30 ila 40 dakika arasında tempolu bir yürüyüş gibi bir şey yoktur. Kalp atış hızını artırmaya ve kilo kaybı için gerekli kalorileri yakmaya yardımcı olur. Uzmanlar, diğer ılımlı, ağır sportif faaliyetler ile birlikte her gün yürüyerek Diyetinizi değiştirmeden kilo kaybedebileciğini açıkladı . Araştırmacılar ayrıca obez hastalar üzerinde yürüyüş deneyleri yaptılar ve yürüyüşün genel vücut yağını azaltarak kilo kaybına yardımcı olabileceğini ve esnekliği ve kas gücünü geliştirdiklerini buldu.

Sabahları Yürümek Artrit ve Osteoporozu Önler

Hareketsiz bir hayat sürmek, sert eklemler de dahil olmak üzere vücut üzerinde çok olumsuz etkilere neden olur. Eklemlerin sertliği ayrıca artrit semptomlarının gelişimine neden olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, haftada beş gün veya daha fazla yürüme gibi ılımlı, kuvvetli fiziksel aktivitenin artrit ağrısı ve sertliğinin hafifletilmesine yardımcı olduğu ve size daha fazla enerji verdiğini tespit edildi. Dahası, kadınlar kemik yoğunluğunu kaybetme ve osteoporoz geliştirme eğilimi gösterirler. Yürüyerek eklemleri egzersiz yaptırır ve onları kemik yoğunluğunu iyileştirmek için güçlendirir.

Sabahları Yürümek Çarpıntıyı Önler

Daha önce de belirtildiği gibi, tempolu sabah yürüyüşleri, kalbi güçlü ve sağlıklı tutmada yardımcı olur. Güney Carolina Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre haftada beş kez yarım saat kadar hızlı yürümek vuruş riskini azaltmada yardımcı oluyor. Ek olarak, tempolu sabah yürüyüşleri içeren düzenli bir fitness rejimi uygulayan kişilerin, felç olma ihtimali, fiziksel olarak aktif olmayan insanlara göre% 40 oranında azalttığı gösterildi.

Sabahları Yürümek Kolesterolü kontrol eder

Vücudun optimum sağlık ve hücre membranları oluşturmak için belli miktarda kolestrol gerekir. Bununla birlikte, aşırı kan lipidleri olduğu zaman, özellikle LDL kolestrol formundayken, kalp problemleri riski daha fazladır . Aynı zamanda düşük miktarda HDL de zararlı olabilir. Aktif bir yaşam tarzını takiben ve yürüyüş gibi aktiviteleri içeren , vücudunuzdaki kolesterol düzeylerinin düzenlendiğinden emin olmak için mükemmel bir yoldur.

Sabahları Yürümek Ateroskleroza Karşı Korur

Ateroskleroz, arteryel duvarlarda plak veya LDL kolestrol birikimi nedeniyle engellenen arterlerin neden olduğu bir durumdur. Blok, beyin, böbrekler, kalp ve bacaklar gibi organlarda atardamarların iç duvarlarında ortaya çıkar. Kan akışı kısıtlanır ve kan dolaşımı düzgün bir şekilde gerçekleşmez. Düzenli sabah yürüyüşü sizi bu durumdan koruyabilir ve kan dolaşımının sınırlandırılmadığından emin olabilirsiniz.

Sabahları Yürümek Depresyonu Giderir

On kişiden biri depresyondan muzdariptir. Depresyon birçok başka rahatsızlığa neden olur ve hatta gençler ve yetişkinlerde ölüme neden olur. Ancak iyi haber şu ki, ayağa kalkabilir ve dolaşmak için dışarı çıkabilirseniz, başınızdaki şeytanları yavaş yavaş ezebilirsiniz. Bunun nedeni, yürürken doğal ağrı kesici endorfinlerin vücut boyunca düzgün akmasıdır. Depresyondan muzdarip hastalar , 35 ila 60 dakika boyunca her gün tempolu yürümenin, durumlarında belirgin bir iyileşme olduğunu tespit etti.

Sabahları Yürümek Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Yürümek gibi düzenli egzersizlerin hafızayı korumaya ve düşünme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz ? Sabah yürüyüşleri vücudunuzu gençleştirmekten fazlasını yapar. Zihinde de aynı olumlu etkiye sahiptirler. Yürürken, beyindeki oksijen ve kan temini hızlanır ve bu da zihinsel uyanıklık, beyin fonksiyonu ve hafızada bir artışa yol açar. Üstelik, yürüme, yaşlı bireylerde beyin hacmini artırmaya ve beyin fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olur. Beyninizin her zaman düzgün çalışmasını sağlamak için her sabah düzenli yürüyüş yapın.

Sabahları Yürümek Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Daha önce okuduğunuz gibi, yürüyüş vücudun kan dolaşımını geliştirir. Bu, bağışıklık sistemi üzerinde harika etkilere sahiptir. Aynı zamanda vücuda oksijen arzını da geliştirir. Günde sadece 30 dakika yürümek bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi çeşitli hastalıklardan ve ciddi hastalıklardan korur.

Sabahları Yürümek Yorgunluğu Azaltır

Sabah hareketli bir yürüyüş sizi gençleştirir ve yenilenebilir hale getirebilir. Yorgunluğu hafifletebilir ve enerji düzeyinizi artırabilir, böylece gün boyunca enerjinizi hissetmenizi sağlar. Üstelik, yürüme, kanser hastalarının yorgunluğunu azaltabilir.

Sabahları Yürümek Demans ve Alzheimer Savaşları

Araştırmacılara göre, düzenli yürümek Alzheimer ve bunamanın önlenmesinde yardımcı olabilir. Düzenli yürüyüş yapmak bu durumun riskini% 54’e kadar azaltabilir. Bu, yaşlılar arasında yaygın bir sorundur ve erkenden önlenebilir. Bu nedenle, sabahları yürümeyi günlük rutinin bir parçası haline getirin.

Sabahları Yürümek Akciğer Kapasitesini Artırır

Vücudundaki hücrelerdeki oksidasyon reaksiyonu miktarı, yürüyüşle belirgin bir şekilde artabilir. Bununla birlikte, bu reaksiyonlar, oksijen arzına yüksek bir talep oluşturarak akciğerlerin ekstra oksijen pompalamasına neden olur. Bu da, akciğerlerin kapasitelerini geliştirmesine yardımcı olur . Akciğerlerinizin düzgün çalışmasını sağlamak ve sağlıklarını korumak için, her sabah yürüyüş yapmak iyi bir fikirdir.

Sabahları Yürümek Stresi Dışarıda Tutuyor

Sabah yürüyüşleri stres uzak tutmak için harika bir yoldur . Stres vücudunuz üzerinde olumsuz bir etki yapabilir, böylece sizi daha kolay hasta edebilir ve depresyona, endişeye, vb. Yol açabilir. Yürüme beyne kan dolaşımını geliştirir ve havayı yükseltmeye yardımcı olur. Sabah hareketli bir yürüyüş sizi daha rahat ve sakin hissettirir.

Sabahları Yürüyerek Sağlıklı Cilt Elde Edebilirsiniz

Dermatologlar kan dolaşımını artıran herhangi bir egzersizin cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırdığını öne sürerler. Ve yürümekten daha iyi bir egzersiz yoktur. İnce hatlar ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin başlangıcının ertelenmesine yardımcı olur. Doğru kan dolaşımı ayrıca sivilceleri ve diğer cilt problemlerini önler. Sabah yürüyüşleri ile doğal olarak parlak bir cilde kavuşursunuz.

Sabahları Yürümek Vücuda Enerji Verir

Her sabah yürümek, vücuda gün boyunca geçmesi gereken enerjiyi verir. Kan dolaşımını ve oksijeni artırmaya yardımcı olur ve sizi gün boyunca aktif ve uyanık tutar.

Sabahları Yürümek Sağlıklı Saçlar Kazan

Doktorunuza danışın ve sana iyi saç sağlığında önemli bir role sahip olduğunu söyleyecektir. Yürüme, vücudunuzdaki hormonların dengeli tutulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saçınızın sağlığı için harikalar yaratan kan dolaşımını geliştirir. Sağlıklı saç büyümesini destekler ve saç dökülmesini önler. Güzel, parlak saçlar elde etmek için her sabah yürüyüşe çıkmanız için bir nokta oluşturun.

Sabahları Yürümek Hastalık Riskini Düşürür

Sabah yürüyüşleri ölümcül hastalıkları uzak tutuyor. Vücudunuzdaki kan dolaşımı artar, bu da kardiyovasküler ve hayatı tehdit eden diğer hastalıkların engellenmesine yardımcı olur. Yürüme aynı zamanda kaslardaki metabolizmayı geliştirir ve vücudun normal şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yani, düşük yoğunluklu egzersiz tüm sağlık sorunlarınızın üstesinden gelebilir.

Sabahları Yürümek Bilişsel Dejenerasyonu Önler

Belli araştırmalara göre, 65 yaş üstü kadınlar düzenli olarak yürüyorlarsa, daha az yürüyenlere kıyasla, yaşla ilişkili bellek dejenerasyonuna daha az eğilimli. Yürüyüş, yaşla ilişkili zihinsel hastalıkları uzak tutmak için mükemmel bir yoldur. Vasküler bunama gibi kronik rahatsızlıkların görülme riski, düzenli yürüme ve aktif kalma durumuyla% 70’e düşebilir.

Sabahları Yürümek Yaşlanmayı Yavaşlatır

Yaşlandıkça, telomer olarak bilinen kromozomların uçları veya kuyrukları kısalmaya başlar. Ve kromozom, çeşitli proteinleri kodlayan DNA’dan başka bir şey olmadığından daha kısa DNA, daha az protein anlamına gelecektir. Sonuçta fonksiyon ve yaşlanma kaybına yol açar. Yürüme, tüm hücre fonksiyonlarınızın aktif olmasına ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olan düşük yoğunluklu bir fiziksel aktivitedir ve beyin fonksiyonunu ve kan dolaşımını geliştirir. Vücudunuz aktif kaldığı için telomer uçlarının kısalması yavaşlar. Bu, yaşlanma sürecinizin yavaşladığı anlamına gelir.

Sabahları Yürümek Genel Sağlık Durumunu İyileştirir

Sağlığınızı iyileştirmek için sabah yürüyüşü en iyi ilaçtır. Vücudunuzun her kısmı bu egzersizden faydalanır.

Sabah Yürüyüşü İçin Faydalı İpuçları

Sabahları günlük rutinin düzenli bir parçası haline getirmeyi düşünüyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

Yürürken duruşunuzu daima düz tutun.
Erken sabah yürüyüşleri vücudunuz enerji verir ve kan dolaşımı arttırır. Vücudunuza, güneşin ilk ışınlarından D vitamini emme fırsatı da veriyorsunuzdur.
Birkaç kilo daha kaybetmek isterseniz, her gün sabahın erken saatlerinde yürümek, ihtiyacınız olan şeydir. Tempolu yürüdüğünüzde, daha fazla kalori yakarsınız.
Solunum sistemine zarar verebileceği için canlı yürüyüşler yaparken çok fazla su içmeyin. Uzmanlar, yürüyüşe başlamadan önce veya işiniz bittikten 5 dakika sonra vücudunuzu nemli tutmanızı önerir.
Sabah yürüyüşü, güne başlamak için harika bir yoldur. Sabah yürümek bir alışkanlık haline geldiğinde, kendinizi daha iyi hissetmeye başlar ve proaktifleşirsiniz. Bu nedenle bugün başlayın ve sağlığa doğru yürüyün. Kendine iyi bak!

Yorum Yap