Sabah Limonlu Su İçmenin Zararları

Sabah Limonlu Su İçmenin Zararları
Tarafından yazılmıştır İsmail SAĞIR

Limon suyu, kilo vermenizi sağlar evet, kabul edilen bir gerçektir ama Sabah aç karnına limonlu su içmenin zararları çok ciddidir. Milyonlarca kişi sabah kalkar, mutfağa doğru zombi yürüyüşü yapar, sözde ‘mucize’ içeceği içer ve mideye doğru yolculuk başlar.

Kilo vermenize yardımcı olur, tabi. Ancak sisteminize de zarar verebilir, sabah ilk olarak limon suyu ve elma sirkesi gibi asidik maddelerin kullanılmaması en iyisidir.

Limon çok asidiktir. Duyarlı mideye sahip olanlar düşük pH’larından dolayı bunu önlemelidirler. Düzenli olarak içmek bir sürü sağlık problemine yol açabilir. Sabah ilk olarak limon suyunu neden tüketmemeniz gerektiğine bir göz atalım.

Sabahları Limonlu Su İçmenin Zararları

Asitli gıdaların dişlerinizle aşırı teması diş minesine zararı olabilir. Bu, zamanla, dişlerinizi hassaslaştıracaktır. Sıcak ve soğuk gıdalar tüketmek dişlerinizde keskin ağrılar ve zonklama hissi yaratacaktır.


Yemek ile asitli içeceklerinizi içmekle bunu sınırlayabilirsiniz. Bu, dişlerinizle olan temasını en aza indirecektir. Ayrıca, içeceğinizi ağızda çalkalamayın.

Mide Ekşimesine Neden Olabilir

Mide Ekşimesine Neden Olabilir

Limon suyu ciddi mide ekşimesine neden olabilir. Aslında,şimdiden acı çekiyorsanız, yapabileceğiniz en kötü şey limon suyu içmektir. Belirtiler arasında göğsünüzde yanma hissi ve şiddetli ağrı bulunur.

Sabahları Limon Suyu İçmek Ülseri Tetikleyebilir

Sabahları Limon Suyu İçmek Ülseri Tetikleyebilir

Ülserler vücutta açık yaralardır. Bunlara mukoza zarında bir kırılma neden olur ve kolayca iyileşemez. Asidik olan herhangi bir şey ülserlerin alevlenip yanmasına neden olabilir. Asit, ülserin mevcut olduğu noktada deriye işleyecektir. Limon suyu midenin astarını tahriş eder ve ülserin iyileşmesini önleyebilir.

Reflü Belirtilerini Tetikler

Reflü Belirtilerini Tetikler

Gastroözofageal reflü bozukluğu semptomları, mide ekşimesi, mide bulantısı ve kusma olup baharatlı, yağlı veya asidik gıdalar tarafından tetiklenir. Aslında asidik olan limon suyu durumu daha da kötüleştirebilir.

Sabahları Limonlu Su İçmek Şişkinlik Yapabilir

Sabahları Limonlu Su İçmek Şişkinlik Yapabilir

Bazı insanlar limon suyu diyetlerine eklerler ve kilo vermek için bir litre taze sıkılmış limon suyunu ılık suyla karıştırarak içerler. Kötü bir fikir. Başlangıçta ağırlık düşebilir, ancak şiddetli olan her şey zarar verir. Midede asidite seviyesinin artması, gıdaların sindirimini kolaylaştırır, ancak aşırı asidite mukoza zarlarını tahriş ederek mide ekşimesi veya mide rahatsızlığı yaratabilir.

Vücudu Kurutmaya Neden Olabilir

Vücudu Kurutmaya Neden Olabilir

Hepimizin bildiği gibi limonlar, askorbik asit olarak da bilinen zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu asidin üretik özellikleri vardır ve böbreklerdeki idrar üretimini arttırır. Bu sık idrara çıkma yol açar, bu da sodyum ve sıvıların vücuttan atılmasına neden olur.

Böbrek ve Safra Kesesine Zararı

Böbrek ve Safra Kesesine Zararı

Günümüzde insanlar kilo vermek için limon kabuğu kullanıyorlar. Mesele, insanlarda doğal olarak bulunan maddeler olan oksalatları içeriyor olmaları. Bununla birlikte, oksalatların konsantrasyonu vücutta artarsa, kristalleşebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Oksalatlar vücuttaki kalsiyum emilimini bile etkileyebilir.

Limonlu Su Nasıl Tüketilmelidir

Güne su tüketerek başlayın. Sade, basit su. Ilık veya oda sıcaklığında olmasını sağlayabilirsiniz. Zamanla bir litre suya kadar ulaşabilirsiniz. Diyetinize limon suyu eklemek isterseniz, yemekten sonra pansuman olarak veya serinletici bir içki olarak alabilirsiniz.

Limon suyu içmenin çok fazlaca faydası vardır. Böbrek taşlarını engelleyebilir ve C vitamini eksikliğinden kaynaklanan problemleri tedavi edebilir. Aynı zamanda gribi ve soğuk algınlığı oluşmasını önler, iltihaplanmayı azaltır ve toksinleri boşaltarak idrara çıkma sıklığını artırır.

Limon suyu tüketmekten korkmayın. Sağlığınızı olumsuz etkilememek için gerekli önlemleri alın. Sonuçta, fazla olan herhangi bir şey iyi değildir. Bunu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın ve farkındalığı yaygınlaştırın.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

2 Yorumlar

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.