Kozmetik Ürünlerinin En Belirgin 10 Yan Etkisi

Günümüzde Facebook gönderilerinize ve instagram resimlerinize ne kadar iyi baktığınıza göre karar verilen bir dünyada, her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmak için sürekli bir beklenti oluşmaktadır. Bununla birlikte her zaman selfie çekilmeye hazır olmak isteyen, bir toplum haline geliyoruz.

Makyaj endüstrisi, kadınlara yıllarca biraz saç ve makyaj çizgisinin yüzünüzü anında nasıl canlandırabileceğini anlatıyor. Bu doğru olsa da, her gün makyaj yapmak, cildinizde ve vücudunuzda birkaç zararlı yan etkiye sahip olabilir.

Siyah Noktalar

Çoğu kadının maruz kalacağı makyajın ortak yan etkisidir. Cildiniz vücudunuzun herhangi bir organı gibidir. Ayrıca nefes alması ve büyümesi gerekiyor. Cildinizi makyajla kapladığınızda, tıkanmaya da neden oluyorsunuz. Sıvı ve krem şeklindeki bazı makyaj türleri cildinizdeki gözenekleri tıkar.

Bu işlem ise, düzenli olarak temizlenmediğinde akne oluşturabilen siyah noktaların oluşmasına yol açar. Bu nedenle yatmadan önce makyajınızı doğal bir temizleyici ile iyice temizlediğimizden emin olmalıyız.

Saç Problemleri

Değişen moda trendleri ile birlikte gelen bir saç trendi dalgası da var. Saç jöleleri, saç serumları, şampuanlar, saç kremleri ve saç spreyleri gibi saç ürünleri saçlarınızı istediğiniz şekilde ayarlayan ancak uzun vadede saçlarınıza zarar veren birkaç zararlı kimyasal içerir. Kimyasal bazlı saç ürünlerinin yaygın kullanımı kepek, kafa derisi kızarıklığı, saçın incelmesi ve hatta saç dökülmesine neden olabilir.

Cilt Alerjileri

Kozmetikte bakteriyel büyümeyi önlemek için etil-paraben, bütil-paraben ve izopropil-paraben içeren Parabenler olarak bilinen kimyasallar koruyucu olarak kullanılır. Parabenler, ciltte tahriş ve lekeler gibi çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kozmetikte bir başka yaygın alerjen ise hassas bir cildiniz varsa ağrılı döküntü veya kurdeşen salgınlara neden olabilen Salisilat’tır. Çoğu durumda, semptomlar şiddetli hale gelene kadar alerjik reaksiyon belirgin değildir.

Göz Enfeksiyonları

Göz makyajı, yoğun makyaj kullanmayan kadınlarda bile yoğun olarak kullanılır. Ancak gözleriniz ve etrafınızdaki cildin yüzünüzün en hassas bölgesi olduğunu hatırlamakta fayda var.

Göz makyajının katmanları gözünüze zarar verebilir, çünkü aynı zamanda gözlerde tahrişe neden olan köşelerden gözünüze girer. Çok fazla rimel ve göz kalemi kullanımı, kirpiklerin büyümesini engeller ve ayrıca tahriş ve enfeksiyonlara yol açan çeşitli bakterilere üreme ortamı hazırlamaktadır.

Kanser

Günümüzde mağazalarda bulunan kimyasal bazlı kozmetiklerin çoğu, kansere neden olabilecek toksik bileşenler içerir. Mevzuat hükümleri ile, ürünler satılmadan önce içerik üzerinde testler yapılmaktadır. Bununla birlikte, kozmetik şirketlerinin sadece acil ve kısa vadedeki sonuçların kesin sonuçlar olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Dolayısıyla, tüm bileşenlerin uzun vadeli etkileri üzerinde kesin bir araştırma yapılmamıştır.

Kimyasal bazlı kozmetiklerin düzenli olarak kullanılması cildiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir ve hatta kalıcı hasara yol açabilir. Makyajın bu yan etkilerinden kaçınmanın en iyi yolu, kozmetik kullanımını azaltmak ve doğal veya bitkisel ürünlere geçiş yapmaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.