Kozmetik Ürünlerinin En Belirgin 10 Yan Etkileri

Günümüzde Facebook gönderilerinize ve instagram resimlerinize ne kadar iyi baktığınıza göre karar verilen bir dünyada, her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmak için sürekli bir beklenti oluşmaktadır. Bununla birlikte her zaman selfie çekilmeye hazır olmak isteyen, bir toplum haline geliyoruz. Makyaj endüstrisi, kadınlara yıllarca biraz saç ve maskara çizgisinin yüzünüzü anında nasıl canlandırabileceğini anlatıyor. Bu doğru olsa da, her gün makyaj uygulamak, cildinizde ve vücudunuzda birkaç zararlı yan etkiye sahip olabilir.

Baş ağrısı

Her ikisi de formaldehit salma eğiliminde olan Diazolidinil üre ve DMDM Hydantoin gibi kimyasal maddeler, birçok kozmetik üründe ortak bir bileşen olup, antimikrobiyal bir koruyucu olarak kullanılır. Bu kimyasalların baş ağrılarına, mukoza zarının tahriş olmasına ve gözlerde hasara neden olduğu bilinmektedir. Baş ağrınız varsa ve nedenini anlayamıyorsanız, baş ağrısının ortadan kalkıp gitmediğini görmek için birkaç günlüğüne makyaj yapmaya çalışın.

Saç Problemleri

Değişen moda trendleri ile birlikte gelen bir saç trendi dalgası da var. Saç jöleleri, saç serumları, şampuanlar, saç kremleri ve saç spreyleri gibi saç ürünleri saçlarınızı istediğiniz şekilde ayarlayan ancak uzun vadede saçlarınıza zarar veren birkaç zararlı kimyasal içerir. Kimyasal bazlı saç ürünlerinin yaygın kullanımı kepek, kafa derisi kızarıklığı, saçın incelmesi ve hatta saç dökülmesine neden olabilir. Saç renginin uzun süreli kullanımı saç renginin değişmesine de neden olabilir.

Akne

Bu, çoğu kadının maruz kalacağı makyajın ortak yan etkisidir. Cildiniz vücudunuzun herhangi bir organı gibidir. Ayrıca nefes alması ve büyümesi gerekiyor. Cildinizi makyajla kapladığınızda, tıkanmaya da neden oluyorsunuz. Sıvı ve krem şeklindeki bazı makyaj türleri cildinizdeki gözenekleri tıkar. Bu işlem ise, düzenli olarak temizlenmediğinde akne oluşturabilen siyah noktaların oluşmasına yol açar. Bu nedenle yatmadan önce makyajınızı doğal bir temizleyici ile iyice temizlediğinizden emin olun.

Cilt Alerjileri

Kozmetikte bakteriyel büyümeyi önlemek için etil-paraben, bütil-paraben ve izopropil-paraben içeren Parabenler olarak bilinen kimyasallar koruyucu olarak kullanılır. Parabenler, ciltte tahriş ve lekeler gibi çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kozmetikte bir başka yaygın alerjen ise hassas bir cildiniz varsa ağrılı döküntü veya kurdeşen salgınlara neden olabilen Salisilat’tır. Çoğu durumda, semptomlar şiddetli hale gelene kadar alerjik reaksiyon belirgin değildir. Satın almadan önce parabenler için etiketi mutlaka okuyun.

Göz Enfeksiyonları

Göz makyajı, yoğun makyaj kullanmayan kadınlarda bile yoğun olarak kullanılır. Ancak gözleriniz ve etrafınızdaki cildin yüzünüzün en hassas bölgesi olduğunu hatırlamakta fayda var. Göz makyajının katmanları gözünüze zarar verebilir, çünkü aynı zamanda gözlerde tahrişe neden olan köşelerden gözünüze girer. Çok fazla rimel ve göz kalemi kullanımı, kirpiklerin büyümesini engeller ve ayrıca tahriş ve enfeksiyonlara yol açan çeşitli bakterilere üreme ortamı hazırlamaktadır.

Kısırlık

Cilt bakım losyonları, parfüm ve deodorantlar cildiniz tarafından doğrudan emilir, bu nedenle bu ürünlerde kullanılan kimyasalların da vücudunuza girmesi olasıdır. Sıçanlarda yapılan bir çalışma, butil parabenin testosteronun salgılanmasını ve erkek üreme sisteminin işlevini olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Kozmetik tüketicileri büyük ölçüde kadınlar olmasına rağmen, parabenlerin üreme sistemi üzerindeki olumsuz etkilerini göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Parabenler cilt bakım endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve hatta doğal maddelerden yapıldığı etiketlenmiş ürünlerde bile parabenler olabilir.

Prematüre Yaşlanma

Deri ürünlerini uzun süre kullandığınızda, mevcut kimyasallar cildinize kalıcı olarak zarar verme eğilimindedir. Zamanla, cilt yaşlanma belirtilerini yüzünüzde ve vücudunuzda kırışıklıklar veya yamukluklar gibi görmeye başlayabilirsiniz. Makyaj cildinizdeki kusurları gizlemenize veya örtmenize yardımcı olurken, uzun süreli kullanımlar ters etki yapabilir. Ayrıca, yaşlanma karşıtı ürünler pazarının ne kadar büyük olduğu göz önüne alındığında, kozmetik firmaların makyajın yaşlanma etkilerini azaltma konusunda hiçbir güdüleri yoktur.

Hormonal Dengesizlik

Uzun süreli kozmetik kullanımı endokrin sisteminizde etkili olabilir ve tiroid bezinin çalışmasını engelleyebilir. Triklosan yaygın olarak kullanılan bir kimyasal bileşiktir ve mikroplardan arındırmak için akne-çıkarma scrubs ve deodorantlar gibi ürünlerde bulunabilir. Düzenli kullanımda, triklosan vücudunuzda emilir ve biriktirilir ve hormonal salgılarda bir dengesizliğe neden olan tiroid bezini etkiler. Bu, baş ağrıları, kilo alımı ve depresyon gibi tiroid ile ilgili durumlara yol açabilir.

Kanser

Günümüzde mağazalarda bulunan kimyasal bazlı kozmetiklerin çoğu, kansere neden olabilecek toksik bileşenler içerir. Mevzuat hükümleri ile, ürünler satılmadan önce içerik üzerinde testler yapılmaktadır. Bununla birlikte, kozmetik şirketlerinin sadece acil sonuçların olmayacağını kanıtlamaları gerekmektedir. Dolayısıyla, tüm bileşenlerin uzun vadeli etkileri üzerinde kesin bir araştırma yapılmamıştır.

Cilt Renklenmesi

Güneş kremleri, nemlendiriciler, tonerler ve kremler gibi cilt ürünleri, cildi beyazlatan veya koyulaştıran maddeler içerir. Düzenlenmemiş olan ve kalitesiz malzemeler kullanan kozmetik ürünleri cilt renginin bozulmasına neden olabilir. Yan etkileri, pigmentasyon, eşit olmayan cilt tonu, kızarıklık ve çiller olabilir. Cildiniz sizi korumak anlamına gelse de, aynı zamanda çok hassastır ve dikkatle tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle günlük cilt bakımı rutininiz için kimyasal ürünler kullanmaktan kaçının.

Kimyasal bazlı kozmetiklerin düzenli olarak kullanılması cildiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir ve hatta kalıcı hasara yol açabilir. Makyajın bu yan etkilerinden kaçınmanın en iyi yolu, kozmetik kullanımını azaltmak ve doğal veya bitkisel ürünlere geçiş yapmaktır. Ve her zaman satın almadan önce zararlı kimyasalların etiketini mutlaka okuyun.

Yorum Yap