Kış Aylarında Sağlığa Destekçi Bitki Çayları

Kış Aylarında Sağlığa Destekçi Bitki Çayları
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Kış aylarının insanın üzerinde bıraktığı kırgınlıktan sıyrılabilmek ve daha zinde bir beden ile işlere yoğunlaşabilmek için vazgeçilmezlerimiz arasına girmeye aday Kış bitki çayları şu şekilde sıralanabilir.

Kış aylarında soğuklardan ve gribal enfeksiyonlardan bitki çaylarından destek alarak kendinizi korumaya alabilir sağlıklı metabolizma için vücudunuza katkı sağlamış olursunuz.

Kışın Ada Çayı İçmenin Faydası

Kışın Ada Çayı İçmenin Faydası

Soğuk algınlığından kaynaklı boğaz ağrılarına birebir deva olan ada çayının içinde barındırdığı mucizeler bununla sınırlı değil elbette. Metabolizmanın düzenlenmesinde yardımcı olan ada çayının , alzheimer hastalığına da önleyici bir etkisi bulunuyor. Bir antioksidan özelliği ile ada çayı , ağız yaralarında , bademcik iltihaplanmasında da büyük şifa kaynağı.

Böğürtlen Çayı İçmenin Faydası

Böğürtlen Çayı İçmenin Faydası

Keyifle tükettiğimiz böğürtlenin çayının da faydaları oldukça fazla. Vitaminler açısından tam bir vitamin deposu olan böğürtlen, kış aylarında özellikle bizi sıkıntıda bırakan sindirim ve bağışıklık sorunlarına ciddi oranda fayda sağlıyor.

Bununla birlikte en büyük faydası da kolon ve yemek borusu kanserlerine karşı anti-tümör etki göstermesi. Kalp sağlığında, kan akışının düzenlenmesinde, sindirim sistemindeki etkisi ile sağlıklı kilo kontrolünün sağlanmasında , içerdiği K vitamini ile kan pıhtılaşmasında ki anormalliklerin düzenlenmesinde aktif rol oynar.

Dikkat! Böğürtlene alerjisi olan ya da düşük tansiyona sahip kişiler böğürtlen çayı içmemelidir.

Kuşburnu Çayı İçmenin Faydası

Kuşburnu Çayı İçmenin Faydası

C vitamini açısından oldukça zengin olan Kuşburnu çayı kış aylarının anne tembihi çaylarından diyebiliriz. Bağışıklığı güçlendirici etkisi sayesinde soğuk algınlıkları, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı vücudu muhafaza eder. Ayrıca sindirim yolu rahatsızlıklarında da böbreklerin fonksiyonunu düzenlemede fayda sağlar.

Rezene Çayı İçmenin Faydası

Rezene Çayı İçmenin Faydası

Birçok vitamini içeriğinde barındıran Rezene bitkisi, çayının tüketilmesi halinde sindirim rahatsızlıklarında özellikle bağırsakta oluşan parazitler yahut sindirim güçlüklerinde sağladığı faydaların yanı sıra kemiklerin de güçlenmesinde etkisi bulunur.

Dezenfektan özelliği ile cilt sorunlarında, göz rahatsızlıklarında kullanılabilir. Ayrıca anne sütünü arttırıcı etkisi bulunmaktadır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.