Kalp Hastalığını Yenmek İçin En İyi Kılavuz

kalp-hastaligini-yenmek-icin-en-iyi-klavuz
Tarafından yazılmıştır İsmail SAĞIR

Kalp damar hastalıkları, Yetişkinler arasında önde gelen ölüm nedenidir. Kronik hastalık, mali sıkıntılar ve iş yerindeki verimlilik gibi kalp hastalığının olumsuz etkilerini ortaya koyuyor.

Genleriniz sizi kalp hastalığına yakıştırabilir, ancak yaşam tarzınız daha büyük bir rol oynamaktadır. Kalp hastalığı için risk faktörleri sigara, kötü bir diyet, obezite ve yüksek kolesterol içerir. Diyetinizi değiştirmek ve stres azaltmak, kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmak (hatta tersine çevirmek) için uzun bir yol kat edecektir.

KALP DAMAR HASTALIKLARI

Basit yaşam biçimi değişiklikleri ile dünyada en önde gelen ölüm nedenini Kalp hastalığını durdura bilirsiniz.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTULUN

Çok fazla alkol tüketmeniz yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı riskinizi artırabilir. Bazı çalışmalar her gün bir bardak veya iki bardak şarabın kalp sağlığını iyileştirebileceğini öngörse de aşırı alkol tüketmeniz kalbinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Sigara, kalp hastalığının bir başka risk faktörüdür. Sigara dumanı içindeki kimyasallar kan damarlarına zarar vererek tıkanmaya ve sertleşmeye, sigara içenlere kalp krizlerine daha duyarlı olmalarına neden oluyor. Ateşi bırakın ve sigara bağımlılığını ortadan kaldırın ve kalp hastalığı riskinizi azaltın.

DOYMUŞ YAĞ YEMEYİ AZALTIN

Yağ tüketiminiz doğrudan kalbinizi etkiler. Kötü yağlı yüksek bir diyet, kolesterolü artırabilir ve kalp rahatsızlığına neden olabilir. Kalp rahatsızlığını tersine çevirmeye çalışan kişiler bitki temelli beslenme planını daha fazla ön plana çıkarmalı ve hayvansal proteinleri et, kümes hayvanlarından yoksun bırakmalıdır.

Kırmızı et, kalp rahatsızlığına özellikle büyük katkıda bulunur, çünkü doymuş yağ ve kolesterol yüksektir. Yerine fasulye, baklagiller ve tohum gibi bitki esaslı proteinleri tercih edin.

STRES YÖNETİMİ

Stres, Her zaman kötü bir şey değildir -enerjiyi ve uyanıklığı artırabilir. Ancak, stres yönetilemezse, yüksek kolesterol ve kan basıncına, kalp hastalığının iki riskine neden olabilir. İnsanlar Stresi, sigara içme veya aşırı yeme ile başa çıkmaya çalışmakta ve bu da kalp rahatsızlığı riskini artırmaktadır.

Stres yönetimi , nefes germe ya da meditasyon. En iyi sonucu elde etmek için, her gün bir saat boyunca bir tekniği deneyin. O kadar zamana sahip değil misin? Stresinizi birkaç dakika bile uygulamaya çalışmalısınız. Uyguladığınız tutarlılık, uyguladığınız süre kalp sağlığını değiştirilmesi için önemlidir faktördür.

DAHA HAREKETLİ OLUN

Egzersiz kalp sağlığını iyileştirebilir ve obezite riskini azaltabilir. Haftada üç gün, günde bir veya bir saat 30 dakika yürüme , vücudunuzun ihtiyacı olan fiziksel aerobik aktiviteyi verecektir. Ancak yürüyüşle kendinizi sınırlamayın, güne hareket eklemek için yeni şeyler deneyin eğlenceli olabilirler.

Obezite ve diyabet gibi durumları olan bireylerin bir seferde bir saat veya hatta 30 dakika egzersiz yapmaları güvenli olmayabilir. Bir egzersiz rejimini başlatmadan önce, sağlık uzmanımıza, güvenlik ve muhtemel kısıtlamalar hakkında konuşmanız önemlidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.