Hamilelikte Bakım ve Güzellik Önerileri

Hamilelikte bakım ve güzellik önerileri önem teşkil eder.Bazı anne adaylarında herhangi bir cilt sorunu oluşmazken, bazılarında karın çatlakları, ciltte yağlanma, ciltte kuruluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
Hamilelik, kadınların yaşamında kuşkusuz en önemli evredir Birçoğumuz hamilelikte güzelleşenleri fark etmişizdir. Bu evrede hormonal değişim sebebiyle vücutta gözle görülen farklılıklar meydana gelir. Vücutta oluşan değişimler her kadında farklı olabilir.

Hamilelikte Cilt Bakımı Zararlı Mı?

Kadınların çoğu hamilelik öncesinde cilt bakımlarını düzenli olarak yaptırmaktadır. Hamilelikte ise cilt bakımı yaptırmanın bebeğin sağlığına etkisi konusunda akıllarda soru işareti oluşmaktadır. Gebelikte doğal cilt bakımı yaparak Kimyasal olmayan ürünlerin kullanımı ile anne ve bebeğe zararlı etki oluşması önlenir. Atılması gereken en doğru adım bu dönemde kullanılacak ürünleri doktorunuza danışmak ve onayını almaktır.

Hamilelikte Bakım ve Güzellik Önerileri

Cildinize yaptığınız her yatırım geleceğinizin ışıltısı olacaktır. Daha genç, daha bakımlı ve daha güzel bir hamilelik dönemi, kendinizi iyi hissettirir ve mutlu hissetmenize yardımcı olur. Peki hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı?

Cildinizi Temiz Tutun.

Cildin ışıltılı, parlak ve bakımlı bir görünüme sahip olması için en önemli adım cildinizi temiz tutmanızdır. Temiz bir cilt ışıldar ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Cildinizi temizlemek için doktorunuzun önereceği organik temizleyicileri kullanabilirsiniz. Hamilelikte oluşan sivilceleri yok etmek için ilaç kullanılması önerilmemektedir. Sivilceleri yok etmenin en iyi yöntemi cildinizi temiz tutmanız ve düzenli olarak kirlerden arındırmanızdır.

Güneş Işınlarına Dikkat Edin.

Hamilelik döneminde hormonların sebep olduğu değişiklikler nedeniyle ciltte hassasiyet oluşur. Bu yüzden hassaslaşan cilde direkt olarak temas eden güneş ışınları çeşitli sorunlara yol açar. Cildin düzenli olarak güneşten korunması ve doktor kontrolünde verilen güneş koruyucuların kullanılması önerilir.

Her Gün Duş Alın.

Vücutta meydana gelen değişikliklerden biri de ter bezlerinin normalden fazla çalışmaya başlamasıdır. Bu nedenle her gün duş almayı alışkanlık haline getirmek, hem cildinizi yumuşatacak hem de kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Suyun sıcaklık oranına dikkat edilerek aşırı sıcak su ile duş alınmamalıdır. Hamilelikte ılık duş önerilir.

C Vitamini Alın.

C vitamini, damar sağlığınızı koruyarak hamilelikte sık rastlanan varis problemlerine çözüm olmaktadır. Bu yüzden C vitamini alabileceğiniz doğal besinler ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığınızı Önemseyin.

Hamileliğin ilk üç ayında ciddi dental müdahaleler önerilmez. Hamilelikte oluşan iltihaplar ve çürükler, bebeğin düşük ağırlıkta doğmasına sebep olabilir. Bu nedenle aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durulmalı, dişler sık aralıklarla fırçalanmalı ve temiz tutulmalıdır.

Bol Su için.

Su, hamilelikte bakım ve güzellik önerileri için tamamlayıcınız olacaktır. İçinizde canlanan yaşam büyüdükçe karın ve kalça bölgelerinde aşırı gerilmeye dayalı çatlaklar oluşabilir. Piyasada satılan çoğu çatlak kreminden daha etkili yöntem ise bol su içmektir. Su oranının azalmasıyla cilt elastikiyetini kaybeder ve çatlakların oluşmasına neden olur. Sıvı miktarı yeterli olan cilt gerilmeye dayanıklı hale gelir. Bu nedenle hamilelikte bol su içilmesi önerilir. Her duştan sonra karın bölgesine bebek yağı sürülebilir. Dairesel hareketlerle bölgeye masaj yapılması faydalıdır. Bu sayede çatlaklara karşı önlem alınmış olur.

En Güzel Makyaj Işıltınız!

Hamilelikte yapılan ağır makyaj, gözeneklerinizin kapanmasına ve bu dönemde daha da hassas hale gelen cildinizde sivilce oluşumlarına neden olur. Makyaj yerine hafif nemlendiriciler kullanın, bırakın hamilelik ışıltısı sizin parlamanızı sağlasın.

Tırnaklarınızı Nemlendirin.

Cildiniz gibi tırnaklarınızın yapısı da bu dönemde hassaslaşır ve daha kolay kırılır hale gelir. Tırnak kırılmalarını önlemek adına tırnak nemlendirici losyonlar kullanılabilir. Eğer oje kullanıyorsanız tırnaklarınızı üç günde bir havalandırmanız önerilir.

Badem Yağı Kullanın.

Karın çizgisinin hamilelik sonrası kalacak izini en aza indirmek için bölgeye badem yağı ile masaj yapılması önerilir.

Göğüslerinize Bakım Yapın.

Hamilelik döneminde göğüslerde oluşan çatlakları önlemek için nemlendiriciler ile göğüslerinize masaj yapın. Masaj sayesinde çatlakların oluşturacağı kötü görüntüyü engelleyebilirsiniz. E vitamini içeren özel kremler ile yapılan masaj sonrasında bölge kuru hale getirilmelidir. Bölgenin nemli kalması çatlaklara davetiye çıkaracaktır.

Saçlarınızı Besleyin.

Saçınızda kimyasal boyalar kullanmaktan kaçının. Organik boyaları belirli bir dönem sonrasında doktorunuzun onayı ile kullanmanız mümkün olabilir. Bu dönemde saç dökülmesi ve cansız saçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Önlemek için saçlarınızı sık aralıklarla yıkayabilir ve doğal sabunlar kullanabilirsiniz.

Ayaklarınıza Özen Gösterin.

Hamilelikte ter bezlerinizin fazla çalışmasından dolayı ayaklarınızda terleme görülebilir. Her gün bol su ile yıkayarak kurutmanız tavsiye edilir. Nemli kalan bölgede mantar oluşumu gözlenebilir.
Kadınların her dönemde kendilerini güzel hissetmeye ihtiyacı vardır. Fakat hamilelikte güzellik ve bakım hormonların da etkisiyle en önemli konu haline gelir. Tüm güzellik önerilerini dikkate alın ve her sabah uyandığınızda yapacağınız ilk iş aynaya bakıp ne kadar güzel olduğunuzu söylemek olsun. İçinizde büyüyen yaşam sizin ışıldamanıza da yardımcı olsun. Hamilelikte bakım ve güzellik önerileri dikkate alın ve şimdi arkanıza yaslanın ve kendinizi bu muhteşem mucizenin etkisine bırakın.

Yorum Yap