Güneş Lekelerinden Kurtulma ve Önleme

Güneş lekeleri cildinizin renk tonundan daha açık renkte veya koyu renkte olmasıyla kendini belli edebilmektedir. Güneşe sıklıkla maruz olan kısımlarda; burnunuz, yanak ve elmacık kemikleri, burun ile dudak arası, kulağınız ve boynunuzda sıklıkla görülmektedir. Cildinizde bu bölgeler ara ara kaşıntıyla pul pul dökülebilir, kızarıklık şeklinde meydana gelebilir.

Güneş lekeleri neden oluşur?

Güneş lekeleri, güneşe uzun süre ve korumasız şekilde maruz kalan cildin, güneşin yaydığı ultraviyole ışınları bolca emmesiyle meydana gelmektedir. Bu durum açık renkli tene sahip kişilerde daha yoğun görülmektedir. Güneş cilde faydalıdır ancak uzun süreli güneşe maruz kalmak oldukça çeşitli zararlar verebilmektedir.

Güneş lekelerini önlemek cilt sağlığınızı korumanız için yaz aylarında almanız gereken önemli bir tedbirdir. Güneş lekelerini engellemenin en etkili yolu güneş kremi kullanmaktır, ancak güneş kremine güvenerek hassas cilt yapısına sahip bölgelerinizi olabildiğinde güneşten uzak tutun.
Güneş kreminin etkili olabilmesi için güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce sürülmelidir. Güneşin tam dik vurduğu saatlerde yani öğlen ve öğleden sonra saatlerinde güneşe olabildiğince az maruz kalmanız önerilir. Güneşlenmek için akşamüstü güneşi veya sabahın ilk güneşlerini seçebilirsiniz. Yüzünüzü güneşten korumak için nemlendirici krem sürmeniz, fondöten kullanmanız veya diğer kozmetik ürünlerle cildinizi maskelemeye çalışmanız maalesef ki cildinizi güneşin ultraviyole ışınlarından koruyamaz.

Güneş lekelerinden nasıl kurtuluruz?

Güneş lekelerinin tedavisi için doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Hali hazırda oluşmuş güneş lekelerini yok etmek için öncelikle dermatoloğa görünmeniz yapmanız gereken en iyi şey olacaktır. Bunun dışında evde uygulayacağınız basit ve doğal yöntemler ile güneş lekelerinin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Elma sirkesi ve limon karışımı cilde sürüldüğünde güneş lekelerini ve yaşlanma lekelerini yok edici bir etkiye sahiptir. Limonu sıkıp 1 kaşık limon suyu elde ettikten sonra yine 1 kaşık elma sirkesiyle karıştırın. Ardından bir pamuk yardımıyla bu karışımı gece yatmadan önce suyla temizlenmiş ve kurulanmış cildinize güzelce yayarak uygulayın. Eğer hassas ve ince bir cilt yapınız varsa bu karışım başlangıçta cildinizi yakabilir. Bu durumda hafif suyla cildinizdeki miktarı biraz temizleyebilirsiniz.
Bu karışımı ortalama 1 ay boyunca her akşam yatarken uygulamanız gerekecektir.

Güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce güneş kremi yerine cildinize hakiki zeytin yağı sürmeniz doğal bir güneş kremi etkisiyle hem cildinizi besleyecek, hem güneş yanıklarından koruyacak hem de güneş lekelerinin oluşmasını engelleyecektir. Güneş kremi yerine doğal yöntemlerden faydalanmak isteyenler için zeytinyağı oldukça etkili bir maddedir.

Aleo vera cilde bakım ve iyileştirici özelliği sağlayan güçlü ve etkili bitki özlerinden biridir. Aleo verayı aktarlarınızdan jel olarak temin edebilirsiniz. Bu madde cildinizin hücrelerini onarır ve yeniler, cildinizi tazeler ve böylelikle tüm lekelerden arınmasını sağlar. Ilık suyla yıkanmış ve kurulanmış bir cilde günce bir defa masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde bir ile iki ay arasında bir süre boyunca sürekli kullanmanız halinde hedefinize ulaşmış olacaksınız.

Son olarak cildinizi yaz aylarında sürekli nemli tutmaya çalışın. Mümkünse her gün ılık duş almanız cildinizi nemlendirir ve tazeler. Duş almadan önce haftada bir defa yüzünüze peeling maskesi de uygulayabilirsiniz. Nemlendirici kremleri ek takviye niteliğinde de kullanabilirsiniz.
Ayrıca yaz ayları geldiği anda güneşe henüz alışmamış cildinizi bir anda güneşlenmeye maruz bırakmak cildinize beklediğinizden daha fazla zarar verecektir. Derin güneş yanıklarına kadar gidebilir. O açıdan güneşli günler geldiğinde cildinizi aşama aşama güneşe alıştırmanız daha tedbirli bir hamle olacaktır.
Yaz aylarının ve güneşin keyfini çıkarırken cildinizin sağlığını da ihmal etmeyin…

1 Yorumlar

  • güneş lekeleri benimde başımın derdi resmen her yaz illaki vücudumda bir yeni leke ile merhaba diyorum. esasen çok dikkat edilmeli ama sürekli malesef ihmal ediyorum

Yorum Yap