Doğum Kontrolü Yöntemleri Hakkında Yapılan Yanlışlar

Doğum Kontrolü Yöntemleri Hakkında Yapılan Yanlışlar
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Birçok kadın zaman zaman çeşitli doğum kontrol yöntemlerini kullanmaktadır. Fakat bu doğum kontrol yöntemlerini kullanırken birçok hata yapılmaktadır. Sonuç olarak istenmeyen bir gebelik oluşacağından ötürü bu yanlışların yapılmaması daha önemli bir hale geliyor.

Aile ortamında ve arkadaş çevresinde en çok söylenenlerden bir tanesi de uzun yıllar doğum kontrol hapı kullanıp artık bebek sahibi olmak istenildiği zaman bu kontrolü bıraktığı söylenmektedir.

Birçok kişide doğum kontrol hapını kullanmayı bıraktıktan sonra hemen hamile kalmayacağını söyler bu yüzden hamile kamaya başlamadan çok önce bırakılması söylenir fakat bu çok yanlış bir bilgidir.

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Kullanılmalı

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Kullanılmalı
Woman Taking Birth Control

Uzmanlar bu konuda fazlası ile bilgi vermektedir. Doğum kontrol hapını sadece çocuk istediğiniz zaman kesmeniz gerekir. Bunun nedeni ise yumurtalarınız doğum kontrol yöntemini kestikten sadece 48 saat sonra hazır hale gelecektir. Buda beklediğinizden çok daha çabuk bir gebelik süreci anlamına gelmektedir.

Fakat bu süre 1 yıla kadar da uzayabilmektedir. Bu gibi durumlarda fibroid ve anemi gibi hastalıkların araştırılması gerekir.

Eğer doğum kontrolü için hap kullanıyorsanız bunun her gün yapılması gerektiğini kesinlikle unutmayınız. Fakat birçok kadın bu konuda fazlası ile tutarsız bir tavır sergilemektedir.

Doğum kontrol haplarının bir gün bile kullanılmadığı zaman gebelik durumunun ortaya çıkacağını söylemekte yarar vardır. İstenilmeyen bir zamanda gebe kalmak istemiyorsanız eğer doğum kontrol hapları kullanımı konusunda fazlası ile tutarlı olmakta yarar vardır.

Emzirmeyi Doğum Kontrolu Olarak Kullanmak

Emzirmeyi Doğum Kontrolu Olarak Kullanmak

Özellikle de anneler arasında en çok konuşulan bir konuda emzirmenin bir doğum kontrol olarak kullanılmasıdır. Fakat bu durum birçok anne için geçerli olmayabilir.

Sadece emzirmek güvenli ve iyi bir doğum kontrol yöntemi kesinlikle değildir. Bu yöntemde her kadında işe yaramamaktadır. Eğer ikinci bir gebeliğe bu kadar erken sahip olmak istemiyorsanız doğum kontrol yöntemini kullanmanızda fayda vardır.

Doğum Kontrolü Olarak Spiral Kullanmak

Doğum Kontrolü Olarak Spiral Kullanmak

Etrafınızda bulunan birçok kadından spiral kullanımı hakkında çok fazla şey duymuşsunuzdur. Spiral çok kolay bir şekilde takılır ve doğum kontrol haplarını kullanmak istemeyen kadınlar daha çok tercih etmektedir.

Eğer çocuk yapmak için uzun bir süreye ihtiyacınız var ise spiral kullanmanız çok iyi bir doğum kontrol yöntemi olarak değerlendirmenizde yarar vardır.

Son olarak doğum kontrol hakkında fazla bir bilginiz yok ise öncelikli olarak bir uzman doktora başvurmanızda fayda var. Burada doktorunuzun size önereceği doğum kontrol hapını kullanmanızı tavsiye ederiz. Kulaktan doğma doğum kontrol haplarını kesinlikle kullanmayınız.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.