Ballı Ilık Su İçmenin Yararları Nelerdir?

Ballı Ilık Su İçmenin Yararları Nelerdir?

Ilık suyla bal içmek hiçbirimiz yabancı değildir koca karı ilaçları listesinde ilk beşte yerini almıştır. Kilo vermek ve enfeksiyonlara karşı bal ve ılık su içmeyi teşvik eden yazılarla karşılaşıyoruz. Ancak, bu iddiaların herhangi bir gerçeği var mı? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Balın Faydaları Nelerdir?
Balın sağlığınız için çeşitli faydaları vardır. Bu tatlı iksir, doğal olarak bal arıları tarafından üretilir. Yaygın olarak şeker yerine kullanılır ve ayrıca yara ve yanıkları tedavi etmek gibi cilt için birçok terapötik kullanıma sahiptir.

Ilık suyla bal içmenin birçok faydası vardır. Bununla birlikte, en terapötik potansiyele sahip olan en saf ve süzülmemiş bal şekli olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Balın faydaları:

  • Bal, belirli bir alana uygulandığında güçlü iyileşme özellikleri gösterir ve ciltte yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırabilir. Bu aktiviteler temel olarak balın antimikrobiyal, antioksidan ve antienflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
  • Balı bölgesel uygulamada sivilce ile mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Şimdi balın ılık suyla içilmesinin neden iyi olduğunu bulalım.

Ballı Ilık Su İçmenin Yararları Nelerdir?
Bal aşağıdaki nedenlerden dolayı genellikle ılık suyla tüketilmesi önerilir:

Bal Antimikrobiyal dir
Balın antibakteriyel özellikleri bulaşıcı hastalıklardan koruyabilir.

Öksürük krizlerini azaltmaya yardımcı olabilir
Bal çocuklarda öksürük sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Bir yaşından büyük çocuklara 2,5 ml dozda verilebilir. Ancak, botulizm riski nedeniyle bir yaşın altındaki bir çocuğa verilmemelidir.

Uyku Kalitesini Artırabilir
Bal ayrıca öksürük gibi üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda uyku kalitesini artırabilir.

Bal sindirimi teşvik
Bağırsak bakterileri üzerinde olumlu bir etki gösterir ve sindirim sisteminizi sağlıklı ve dengeli tutmanıza yardımcı olur. Bal, işlenmiş şekerin yerine kullanıldığında mikotoksinlerin genotoksik ve zararlı etkilerini de engelleyebilir.

Kilo Verilmesine Yardımcı Olur
Bal ile şekeri ikame etmek de uzun vadede kilo kaybına yardımcı olabilir.

Bunlar, balın kanıtlanmış terapötik kullanımlarıdır. Onları destekleyecek bilimsel kanıtları olmayan birkaç anekdotik iddiaya bakalım:

  • Bal toksinleri temizlemeye yardımcı olur.
  • Bal bölgesel olarak uygulandığında sivilceyi iyileştirebilir.
  • Yağ yakar.
  • Bilişsel işlevi geliştirir.

Bunlar popüler iddialar olsa da, ne kadar doğru olduklarını bilmiyoruz ve tamamen onlara güvenemiyoruz. Bazı bireylerin muhtemel yan etkileri nedeniyle bal alımını sınırlamaları gerekir.

Balın Ilık Su ile Alınmasının Yan Etkileri Var Mı?
Bal, çoğu zaman yutulması tamamen güvenli olan doğal bir bileşendir. Ancak işlenmiş şekere daha iyi bir alternatif olsa da, şeker hastalığınız veya akne eğilimli bir cildiniz varsa, ölçülü bal tüketmeniz daha iyi olur.

Bir yaşın altındaki çocuklara botulizm riskini arttırdığı için bal verilmemelidir.

Şimdi, maksimum faydadan yararlanmak için balı ılık suyla almak için en iyi zamanı bulalım.

Uyumadan Önce Geceleri Bal Ve Sıcak Su Tüketilebilir mi?

Bal, günün herhangi bir saatinde ılık su ile alınabilir. Bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları nedeniyle, geceleri sağlıklı bir uyku için almanızı öneririz. özellikle siz veya çocuklarınız gece soğuk algınlığı veya griple mücadele ediyorsa.

Balı çocuğunuzu beslemek güvenli olsa da, komplikasyonlardan kaçınmak için yaşlarını dikkate almanız gerekir.

Bal Çocuklara Verilebilir mi?
Evet, çocuklara bal verilebilir. Bunun nedeni, üst solunum yolu enfeksiyonu ve öksürüğü olan çocuklarda semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olduğu için bal tüketiminin yararlı olması.

Bununla birlikte, bir yaşın altındaki çocuklara botulizm riskini artırabileceğinden bal vermeyin. Botulizm, Clostridium botulinum (C. botulinum ) adı verilen bir bakteri tarafından tetiklenen nadir bir zehirlenme türüdür .

Bu bizi başka bir ortak soruya yöneltir – balı sadece ılık suyla mı almak zorundasın yoksa soğuk suyunu da kullanabilir misin?

Soğuk Suyla Bal Almak İyi midir?
Sindirime yardımcı olmak için genellikle ılık suyla bal alınması tavsiye edilirken, soğuk suyla da alınması tamamen iyidir. Yapay tatlandırılmış içeceklere göre daha sağlıklı bir alternatiftir.

Ancak, bal kaynatılmamalı veya sıcak su ile tüketilmemeli. Isıtılmış balın tüketilmesi, ısıtma işlemi sırasında toksik bileşiklerin oluşumu nedeniyle kişinin sağlığı üzerinde zararlı etkilere neden olabilir.

Bir çay kaşığı ya da iki çay kaşığı balı bir bardak ılık su ile karıştırın ve sabahları sindirime başlamanızı sağlayın.

Bugünden itibaren ılık suyla bal içmeyi deneyin ve aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyiminizi bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, bunları aşağıya gönderin, size geri dönelim.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.