Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Gıda

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Gıda
Tarafından yazılmıştır Umut KAÇMAZ

Yaşlanma, zaman içinde sürecek doğal bir süreçtir. Hiçbir yiyecek doğal yaşlanma sürecini durduramaz. Ancak yaşlanma karşıtı gıdalar ile yapılan diyet erken yaşlanma belirtileriyle savaşmamıza yardımcı olur.

Hayatınıza yıllar katabilmek için daha akıllıca hareket etmeniz gerekmekte, sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek yaşlanma belirtileri ile daha verimli bir şekilde savaşabilirsiniz.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Yeşil yapraklı sebzeler, diyetinize ekleyebileceğiniz en doğal yaşlanma karşıtı gıdalardan biridir. Yeşil yapraklı sebzeler, özellikle de ıspanak anti-oksidanlar UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyan lutein ve zeaksantin içerir. UV ışınlarının cilt hastalıklarına, kırışıklıklara ve yaşlanmaya yol açtığı bilinmektedir. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan anti-oksidanlar, cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur.

NAR

Nar, yaşlanma karşıtı olan en iyi meyvelerden biri olarak kabul edilir. Tohumlar, serbest radikal hasarını önleyen ve cildin kolajenini koruyan punikajin ve elagik asit içerir. Bu da yaşlanma sürecini engeller.

ÇİKOLATA

Yaşlanma karşı çikolata tüketilebileceğini bilmek şaşırtıcı mı? Evet, koyu renkli çikolatalar, UV maruziyetine bağlı olarak ortaya çıkan ciltteki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan anti-oksidanlara sahip flavanoller içerir. Kırışıklıkların görünümünü azaltır, kan dolaşımını geliştirir. Koyu çikolata, diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi yaşlanma karşıtı gıdalardan biridir .

YABAN MERSİNİZ

Yaban mersini, yaşlanan ciltler için en sağlıklı besinler dendir. Yaban mersini, zihinsel ve fiziksel yaşlanma belirtileri ile mücadelede en yüksek antioksidan antosiyanin konsantrasyonunu içerir. Yaban mersini ayrıca cildin yaşlanmasına katkıda bulunan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Alzheimer hastalığına karşı savaşta hafızayı iyileştirdiği de bilinmektedir.

TAZE BALIK

Balık yaşlanan ciltler için en iyi gıdalardan biridir . Özellikle Somon ve Ton balığındaki omega-3 yağ asitleri açısından zengin olup, genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar. Omega-3 yağ asitlerinin biri Eicosapentaenoicasit olarak adlandırılan kolajenin parçalanmasını önler ve iltihaplanmayı azaltır.

Omega-3 yağ asitlerinin bu anti-inflamatuvar özellikleri yaşlanmanın belirtilerini etkili bir şekilde mücadeleye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri ayrıca kötü kolesterolü düşürmede çok iyidir ve daha sağlıklı bir kalbe katkıda bulunur ve yaşla ilgili kalp hastalıklarını önler.

ZEYTİNYAĞI

Diğer yemeklik yağları kullanmamanızı ve zeytinyağı ile değiştirmeniz önemlidir, uzun vadede en iyi yaşlanma karşıtı diyettir. Zeytinyağı, tekli doymamış yağlarca zengindir ve kanser riskini azaltır ve daha sağlıklı bir kalbe sahip olursunuz.

Zeytinyağı ayrıca, yaşlanmanın iç ve dış belirtileri ile mücadeleye yardımcı olan anti-oksidanlar bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Zeytinyağı parlayan saçları ve cildi korumaya yardımcı olur. Günlük diyetinize zeytinyağı eklemeyi deneyin. Pişirme yağı ile değiştirebilir ya da salatalarınıza da kullanabilirsiniz.

DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAM

Bu gıdalar, uzun vadede sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Yaşlanma önleyici beslenme açısından zengin gıdalar vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan ve normal prosesten daha erken dejenere olmasını sağlayan bir hücrenin güçlü evleri gibidir.

Günümüzün modern dünyasında, hepimiz normalden daha hızlı yaşlanma belirtilerine yenik düşüyoruz. Uzun vadede sağlıklı ve güzel görünmek ister misiniz? Yaşlanmanın erken belirtileriyle savaşmak ve kendinizi çok erken yaşta görmek istemez misiniz? Bu gıdaları Günlük besin tüketimine ekleyerek yaşlanmanın erken belirtilerine elveda deyin!

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

Umut KAÇMAZ

Mimar Sinan Üniversitesi mezunu olan Umut Kaçmaz, heykelcilik üzerine eğitim almıştır. Şuan mesleğini hobi olarak yapıyor olsa da insanlara sağlık konusunda hizmet vermek onun için bir sanat haline geldi. İşini severek yapan Umut sağlıklı yaşamı heykel tasarlamaya benzetiyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.