Uzmanlar sağlıklı diyet yapmanın önemini açıkladılar

Yaz ayları geldiği vakit insanların fazla kilolarından kurtulma telaşı başlar. Bu dönemlerde genellikle bu konu ile alakalı olarak hangi diyeti yapmalıyım fikri ortaya çıkmaktadır.

Sağda solda birbirinden farklı birçok diyet programı dolaşırken bunların arasından en güvenilir ve sağlıklı olanını bulmak biraz zordur. Kendisine uygun diyet programı bulduğunu düşünen kişi, programa başladıktan sonra kısa sürede vaz geçip farlı bir diyet uygulayabiliyor. Bu durumda metabolizma bundan olumsuz etkileniyor.

DİYETE BAŞLAMADAN ÖNCE

Diyete Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler
Deniz, kum, güneş yaz aylarında güneşlenmek isteyen kişilerin kilolarını vermek istemesi ile başlayan süreçte ilk olarak kilo alma nedenlerini bulmanız gereklidir. Yağlı, fazla karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi, hareketsiz bir yaşam sürülmesi, sağlıksız beslenme bu sebeplerden bazıları olarak görülebilir. Ayrıcı kişinin metabolizması ile alakalı olarak, vücut içerisinde yağ ve karbonhidrat yakmanın yavaş olmasından kaynaklanabilir. Peki fazla kiloların miktarı neyi belirler? Fazla kiloların olması belli bir limitin (yüzde 30-40) üzerine çıkarsa, bu durum sağlık sorunlarınızın olduğunun belirtisidir. Doktora gidip sağlık sorununuzun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

YAPILAN DİYETİN SAĞLIĞA ETKİSİ

İnsanların en çok yanlış yaptıkları konu, “Herkes bu diyet ile zayıflamış.” Şeklinde arkadaş veya İnternet ortamında gezen diyet programlarını kendilerine de uygunmuş gibi hemen uygulamalarıdır. Örneğin Dukan, Karatay diyetleri gibi programlar uzun süreli yapıldığı zaman, koroner kalp rahatsızlıklarını ortaya çıkarır. Kırmızı etin az tüketilmesi veya tüketilmemesi, vücut içerisinde enflamasyon, bu durumda aterosklerozu yani damar yatağının bozulmasını hızlandırır

EN İYİ MODEL: İNTEGRAL DİYETİ

Yeni bir tanım olan integral beslenme diyeti, bir kişi tarafından değil bir ekipçe hazırlanan programdır. Örneğin obezite sağlık sorunudur ve bunun temelinde ne olduğu araştırılıp, buna uygun olan bir program hazırlanır. Kişinin sağlığını ön planda tutarak, kilo verme sürecinde vücudun dengesi iyi bir biçimde korunur. Obezite gibi sağlık sorunlarının olduğu ortamda diyet programı , bir spor hocasının, psikologun verdiği programdan çok, bir doktor tarafından oluşturulmalıdır. Bir hastanede, gerekli testleri yaptırmalı ve programın uzunluğu, besin türleri, ne sıklıkla yapılabileceği belirlenmelidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.