Uzmanlar sağlıklı beslenme için uyardı

Vücudun büyümesi ve gelişmesi, aynı zamanda da hastalıklara karşı dirençli hale gelmesi için düzenli ve sağlıklı beslenme en önemli etkendir. Vücudun alması gereken ana besinleri yeterli miktarlarda almasının, hastalıklara karşı korunma konusunda ne kadar etkili olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Dengesiz beslenme, vücudun gereken enerjiyi almasını engeller ve dokularda yapılanmaların gelişmesinde sorunlar meydana getirir. En başta kendini test etmekle başlayabilirsin. Çabuk yoruluyorum, sürekli halsiz hissediyorum, çabuk sinirleniyorum, en az 8 saat uyuduğum halde yorgun hissediyorum, gibi cümleleri sık kurmaya başladıysanız yetersiz besleniyor olabilirsiniz.

DÜZENSİZ BESLENME DEPRESYONA NEDEN OLUYOR


Günlük hayatta farkında olmadan içinde kaldığınız sorunlar, stres ve sürekli artan tempolu yaşam her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da size zorluk yaşatır. Oluşan tüm bu sorunlar düzensiz yeme alışkanlığını ortaya çıkarır. Düzensin yeme alışkanlığının sonucunda yeterli enerji alamamak, fiziksel olarak sıkıntıya yol açmasının yanı sıra depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları da yanında getirebilir.

DENGELİ BESLENME LİSTESİ HAZIRLAMANIN ÖNEMİ

Kendinize bir Sağlıklı Beslenme Listesi hazırlayarak güne başlayın. Günün her öğünü için kendinize hazırlayacağınız bir liste size oldukça yardımcı olacaktır. Ara öğünlerle destekleyeceğiniz listenize protein, karbonhidrat ve vitamin ağırlıklı besinleri dengeli olarak alacak şekilde ekleyebilirsiniz. Kan şekerinizin düştüğünü hissettiğiniz durumlarda meyve yiyerek şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Her öğünde farklı bir meyve tüketerek birkaç çeşit vitamin ve minerali de aynı anda almış olursunuz. Listenizi hazırlayın, buzdolabınıza asın ve dengeli beslenme için ilk adımı atın.
Uzmanlar sağlıklı beslenmenin önemini böyle açıkladı

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.