Uzmanlar karidesin vücuda etkisi olan faydalarını açıkladı

Karidesin sağlık yararları arasında gelişmiş kemik ve beyin sağlığı, kilo yönetimi ve düşük kardiyovasküler hastalık riski bulunmaktadır. Karides, çeşitli sağlık rahatsızlıklarının riskini azaltmaya yardımcı olan anti- inflamatuar, kanser önleyici ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir.

Aşırı karbonhidratları diyetlerinden arındırmak isteyen insanlar için karides, popüler bir seçenektir çünkü sıfır karbonhidrat içerir. Organik bir yaşam formu olarak karides, protein kaynağıdır ve esas olarak sudan oluşur, fakat aynı zamanda az miktarda yağ da vardır.

GÜNLÜK MİNERAL İHTİYACINIZI KARŞILAR

Karideste, demir, kalsiyum, sodyum, fosfor, çinko, magnezyum ve potasyum ile birlikte, A vitamini, E vitamini ve B6, ve hatta vitamin B12 ! Ayrıca iyot, tiamin, riboflavin ve niasin içerir.

KİLO KAYBI

Karides, günlük yemek tüketiminize karbonhidrat eklemeden büyük bir protein ve D vitamini kaynağıdır, bu nedenle kilo vermeye kararlı kişiler için deniz ürünlerinin bu basit şekli popüler bir seçenektir.

YAŞLANMA KARŞITI

Güneş ışığı, cilt yaşlanmasını teşvik eden başlıca nedenlerden biridir. Koruma olmadan, güneş ışığına ve UVA’ya maruz kaldığında birkaç dakika bile kırışıklıklara, lekelere veya güneş yanığına neden olabilir. Günlük veya haftalık diyetinize karides ekleyebilirsiniz
UVA ve güneş ışığı ile ilgili ciltte yaşlanma belirtilerini büyük ölçüde azaltabilen güçlü bir antioksidandır ve karides astaksantin adı verilen belirli bir karotenoidin yüksek seviyelerini içerir. Bu nedenle, lekeler ve buruşuk ciltlere takıntılı kişiler için, bu kaçınılmaz etkileri yavaşlatmak için haftada birkaç kez diyetinize karides kokteyli ekleyin.

KALP DAMAR

Karides, yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asidi kan dolaşımındaki kolesterolü ortadan kaldırır ve bu da kalp krizi ve inme şansını azaltır.

ANTİ KANSER

Karides, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmada yardımcı olabilecek astaksantin gibi karotenoidler
içerir. Ayrıca bir “iz mineral” olan ve prostat ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere daha düşük kanser seviyelerine bağlanan selenyum içerir.
Selenyum, kansere neden olabilen serbest radikallerin varlığına ve yıkıcı etkilerine karşı savaşan antioksidan enzimlerin ( glutatyon peroksidaz gibi ) anahtar bileşenidir. Ayrıca selenyum, bağışıklık sistemine bir destek sağlayarak, büyümesine veya metastaz yapmasına yardımcı olan tümörlere yol açan kan damarlarının yaratılmasını engelleyerek tümör büyümesini yavaşlatır. Bu nedenle, karidesin organik yapısında önemli bir bileşen olan bu güçlü küçük mineral ile kanser iki cephede savaşılır.

KEMİK SAĞLIĞI

Karideslerde bulunan protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi çeşitli vitaminler, kemik dejenerasyonuna karşı mücadelede etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Diyet proteinleri ve vitaminler deki bir eksiklik, osteoporozun ana semptomları olan kemik kalitesinin, kemik kütlesinin, kuvvetinin ve genel kütlenin bozulmasına neden olabilir. Günlük veya haftalık yemek rejiminize eklenmesi, yaşlanan kemiklerin etkisini daha uzun süre daha güçlü tutmak için yavaşlatabilir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.