Uzmanlar kalp için faydalı olan sağlıklı gıdaları açıkladı

Sağlıklı bir yaşamı, sağlıklı ve kolay bir şekilde yaşayabilirsiniz. Sadece günlük alımlarımızın bilincinde olmak zorundasınız. Kalp, iyi bakılması gereken çok hayati bir organdır. Sağlıklı yiyecekler yemek, lezzetli yiyeceklerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez.


Uzmanlar kalp için faydalı olan sağlıklı gıdaları açıkladı

Sağlığınız için gerekli olan birçok lezzetli ve sağlıklı yiyecekler vardır. Her zaman gıdaları doğal formda yemek çeşitli yöntemlerle korunmuş gıdaları yemekten daha iyidir.
İşte kalbiniz için iyi olan bazı sağlıklı yiyecekler:

YULAF

Yulafın lifte yüksek olduğu söylenir. Onlar vitamin bakımından zengin ve sindirim problemlerini çözmede yardımcı olan sağlıklı besinlerdir. Ayrıca kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.

ÇİKOLATA

Koyu çikolata, kalbinizin sağlığı için iyidir. Ancak, günümüzde çoğu çikolata, maliyeti düşürmenin bir yolu olarak yüksek tereyağı içerdiğinden, en az p kakao olduğundan emin olun.

DOMATES

Domates, kişinin kalbinin sağlığı için gerekli olan lif, potasyum ve C vitamini içerir. Kolesterolü düşürür ve tansiyonu düşürür. Sodyum alımındaki azalma ile birlikte potasyum alımındaki artış, ortalama kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir. İnme kontrolünde 237 mg potasyum yararlıdır. İnme geçiren insanlar uzun süreli engellere sahip olabilirler ve hareket halindeyken hareketlilik yardımcıları (koltuk değnekleri gibi) gerekebilir. Ayrıca, domateste bulunan folik asit, homosistein düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur, dolayısıyla kalp hastalığı riskini azaltır.

BALIK

Yağda yüksek olan etlerden ziyade balık yemek her zaman tavsiye edilir. Vücudun büyümesi için çok önemli bir besin olan balıklar omega-3’te yüksektir. Omega-3 içeren ton balığı ve somon gibi balıklar kalbe iyi gelir ve her zaman bunları günlük öğünlerinize eklemek için tavsiye edilir.

SOYA SÜTÜ

Soya sütü, yağda düşük olan ve kolesterolü düşürdüğü izoflavonlarda yüksektir. Kan dolaşımını teşvik eder ve kolesterol içermez. Günlük yemeklerde soya sütü sağlıklı bir vücut ve kalp için iyidir.

ELMA

Elma kalorilerde düşük, ancak C vitamini ve lifte yüksektir. Günlük elma tüketimi, kolesterolü düşürür ve iltihaplanmayı da azaltır. Elmalar kalbi güçlendirir. Elmadaki antiseptikler ve antioksidanlar hipertansiyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

TANELER

Taneler iyi bir lif kaynağıdır. Buğday, pirinç (kahverengi) ve tahıllar lif ve besin maddelerinde yüksek olan tahıl türleridir. Bu kan basıncını düzenler ve kalp krizi riskini azaltır.

YAZAR: Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kalp-dostu-temel-besinler-aciklandi

Kalp dostu temel besinler açıklandı

Kalp sağlığında en önemli şey harekettir. Ne yazık ki hareketsiz bir yaşam kalp sağlığını olumlu yönde etkilemiyor. Hiç vaktiniz olmasa bile en azından haftada bir iki kez yaklaşık 1 saat kadar yürümeye özen göstermelisiniz. Kalbi korumanın bunun gibi bir çok yolu daha vardır. Sizlere yapılabilecek birkaç altın kuraldan bahsedeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.