Kalp İçin Faydalı Olan Gıdalar

Kalp İçin Faydalı Olan Gıdalar
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Sağlıklı bir yaşamı, kolay bir şekilde yaşayabilirsiniz. Sadece günlük tükettiğiniz gıdaların bilincinde olmak zorundasınız. Kalp, iyi bakılması gereken çok hayati bir organdır. Sağlıklı yiyecekler yemeniz, lezzetli yiyeceklerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez.

Sağlığınız için gerekli olan birçok lezzetli ve sağlıklı gıdalar vardır. Her zaman gıdaları doğal formda yemek çeşitli yöntemlerle korunmuş gıdaları yemekten daha iyidir.

İşte kalbiniz için iyi olan bazı sağlıklı yiyecekler:

Yulaf

Yulafın lifte yüksek olduğu söylenir. Onlar vitamin bakımından zengin ve sindirim problemlerini çözmede yardımcı olan sağlıklı besinlerdir. Ayrıca kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.

Çikolata

Koyu çikolata, kalbinizin sağlığı için iyidir. Ancak, günümüzde çoğu çikolata, maliyeti düşürmenin bir yolu olarak yüksek tereyağı içerdiğinden, en az p kakao olduğundan emin olun.

Domates

Domates, kişinin kalbinin sağlığı için gerekli olan lif, potasyum ve C vitamini içerir. Kolesterolü düşürür ve tansiyonu düşürür. Sodyum alımındaki azalma ile birlikte potasyum alımındaki artış, ortalama kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir. İnme kontrolünde 237 mg potasyum yararlıdır. İnme geçiren insanlar uzun süreli engellere sahip olabilirler ve hareket halindeyken hareketlilik yardımcıları (koltuk değnekleri gibi) gerekebilir.

Ayrıca, domateste bulunan folik asit, homosistein düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur, dolayısıyla kalp hastalığı riskini azaltır.

Balık

Yağda yüksek olan etlerden ziyade balık yemek her zaman tavsiye edilir. Vücudun büyümesi için çok önemli bir besin olan balıklar omega-3’te yüksektir. Omega-3 içeren ton balığı ve somon gibi balıklar kalbe iyi gelir ve her zaman bunları günlük öğünlerinize eklemek için tavsiye edilir.

Elma

Elma C vitamini ve lift kaynağıdır. Günlük elma tüketimi, kolesterolü düşürür ve iltihaplanmayı da azaltır. Elma kalbi güçlendirir. Elmadaki antiseptikler ve antioksidanlar hipertansiyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tahıllar

Tahıllar iyi bir lif kaynağıdır. Buğday, pirinç (kahverengi) ve tahıllar lif ve besin maddelerinde yüksek olan tahıl türleridir. Bu kan basıncını düzenler ve kalp krizi riskini azaltır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.