Tüketildiğinde Tokluk Hissi veren 10 Besin

Tüketildiğinde Tokluk Hissi veren 10 Besin
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Fazla kilolara sahip olunması dış görünüşü kötü gösterdiği gibi sağlık açısından da vücudu olumsuz etkilemektedir. Kanserden kalp sorunlarına kadar pek çok hastalığa davetiye çıkaran fazla kilolardan kurtulmak bireylerin kafasında düşündükleri kadar zor değildir.

Yemek yemeği büyük bir keyif olarak görenler için çok fazla kolay olduğu söylenemez. Ancak kilo vermek herkes için mümkündür. Önemli olan kilo vermek için sabırlı ve kararlı olmaktır.

Bundan sonra yapılacak şeye ne yiyeceğine ve ne yemeyeceğimize karar vermektir. Bazı yiyecekler diğerlerine göre yemek sonrası tokluk hissini uzatmaktadır. Böylece gün boyu alınan kaloriyi kontrol edebilmenizi sağlamakta ve yapmış olduğunuz diyet programının dışına çıkmanızı engellemektedir.

Tokluk hissini uzatabilmemiz için başlıca yiyecekler elma, yeşil sebze ve yulaf gibi sindirilen yiyeceklerdir.

Tokluk Hissi Veren 10 Besin Listesi

Elma

Vitamin, mineral bakımından oldukça zengindir. Düşük kalorili olup tokluk hissini uzatmaktadır. Kan glikoz seviyesini de yükselterek vücuda enerji vermektedir. Özellikle sabahları tüketildiğinde açlık hissini giderip gün boyu enerjik olunmasını sağlamaktadır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Marul, lahana, kereviz, salatalık ve diğer yeşil yapraklı sebzeler diyet yapanlar için bir avantaj sağlamaktadır. Bu sebzeler vücutta çok yavaş sindirilir ve yedikten sonra midenin uzun süre dolu hissetmesine neden olur. Böylece kilo vermekte yardımcı olur.

Protoinler

Protein karbonhidratlara nazaran kilo verme açsından daha faydalıdır. Deniz ürünleri, yağsız et, yumurta ve tavuk eti gibi protein kaynağı zengin besinlerin tüketilmesi insanları uzun süre tok tutar ve gün içerisinde ihtiyaç duyulan tüm enerjiyi sağlar.

Baharatlar

Baharatlı yiyecekler daha az yemek yemenizi sağlar aynı zamanda daha fazla su içmenize neden olduğu için mideniz dolar ve tokluk hissi oluşur.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi içinde bulunan karbonhidratlar sayesinde, vücut tarafından daha geç yakılır. Bu durum bünyenin uzun süre boyunca tok kalmasını sağlar. Bunların yanında yulaf ezmesinin glisemik değeri düşük ve besin değeri oldukça yüksektir.

Yumurta

Günlük yaşantımızda çok sevdiğimiz bir besin olan yumurtanın özellikle protein bakımından zengin olması, tüketildiğinde uzunca bir müddet tokluk hissi vermesini sağlar.

Hurma

Hurmanın besin değerinin yüksek olması dışında, tatlı bir tatta olması nedeni ile tatlı krizlerimizin üstesinden gelmemizide de sağlar. Lif oranı yüksek olan hurmanın tüketilmesi uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Süt Ürünleri

Zaten oldukça sık tükettiğimiz su besin kaynakları içerisinde bolca bulunan kalsiyum sayesinde vücuttaki fazla yağların yakılmasına yardımcı olur.

Yesşillikler

Birçok yemeğin yanında kendisine yer bulan yeşillikler, içerisindeki güçlü lif yapıları sayesinde uzun süreli tokluk hissi yaşatır. Özellikle maydanoz, nane, dereotu, semizotu, roka gibi yeşillik türlerinin tüketilmesi günlük olarak vücudun gerekliliklerini temin etmenize yardım eder.

Kuru Yemiş

Genellikle sohbet ederken veya bir şeyler izlerken tüketilen kuru yemişlerin içerisinde, yağ ve omega 3 oldukça fazla miktarda bulunur. Tüketilen kuru yemişler ani açlık hissini bastırmaya yardımcı olur.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

1 Yorumlar

  • tok tutan besinlere iyi örnekler var, özellikle kilo sıkıntıma çare olarak bende deneyeceğim. iştahımı biraz kessin yoksa sürekli kendimi aç hissedip fazlasıyla yemek yiyorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.