Sarımsaklı Süt Nasıl Hazırlanır ve Faydaları

Çeşitli ayurvedik ilaçlar sarımsak kullanılarak hazırlanır. Sarımsaklı Süt karışımı bunların arasında yer almakta. Sarımsaklı süt nasıl hazırlanır ve ayurvedik tedavi yönteminin faydalarını bu makalemizde anlattık.

Sütün vücuda protein, vitamin ve şeker sağlayan komple bir besin olduğunu hepimiz biliyoruz. Süt, her yaş grubundan neredeyse tüm insanlar tarafından tolere edilir. Sarımsak, yemeklerde lezzet katmak için neredeyse tüm mutfaklarda kullanılır. Sarımsakların tıbbi özellikleri Ayurveda’da çok iyi açıklanmıştır. Sarımsakların tıbbi değerlerini belirlemek için birçok araştırma devam etmektedir.

Sarımsaklı Süt Karışımı Faydaları
Astıma Karşı Sarımsaklı Sütün Faydaları

Sütte kaynatılmış üç diş sarımsak , her gece tüketilmesi astımla mücadelede mükemmel sonuçlar alınabilir .

Akciğer Tüberküloz Tedavisinde Sarımsaklı Sütün Faydaları

Sarımsak, göğüs hastalıklarına karşı oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayurveda’da, sütte kaynatılmış sarımsak tüberküloz için harika bir ilaç olarak kabul edilir. Bir gram sarımsak, 240 ml süt ve 1 litre su, kaynatmanın yalnızca dörtte biri kalana kadar birlikte kaynatılır. Gün içinde üç kez alınmalıdır. Sarımsak, TB’den mustarip olan hastaların temel besinlerini oluşturmalıdır çünkü sarımsak, TB’ye neden olan mikropları yok etme kapasitesine sahip sülfürik asit bakımından zengindir.

Sarımsaklı Süt Kolesterolü Düşürür

Bir hafta boyunca sürekli olarak sıcak Sarımsaklı Süt İçmek (LDL) kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. r.

Kardiyak Probleme Sarımsaklı Sütün Faydaları

Bir pıhtılaşma önleyicisi olan sarımsak, vücuttaki LDL kolestrollerini düşürdüğünden pıhtı oluşumunu önleyerek dolaşım sağlığını geliştirir. Bu nedenle, yağsız süt veya düşük yağlı süt kullanarak sarımsak sütünü içmek kalp ile ilgili problemleri hafifletmek için çok etkilidir.

Sarılık Hastalığına Karşı Sarımsaklı Sütün Faydaları

Sarımsak karaciğer enzimlerini harekete geçirir ve vücuda istenmeyen toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Sarımsakta bol miktarda kükürt bulunmakta ve Karaciğer vücudu sert ilaçlardan veya çevresel toksinlerden arındırmak için gereklidir. , Allicin ve selenyum yüklü Sarımsak, safra üretimini arttırarak karaciğerdeki yağ miktarını azaltır. Bu nedenle, 4-5 gün boyunca Sarımsaklı Sütü içmek sarılığı iyileştirmeye yardımcı olur.

iktidarsızlık ve Kısırlığa Karşı Sarımsaklı Sütün Faydaları

Sirkülasyon sağlığını geliştirme kabiliyeti nedeniyle Sarımsak, iktidarsızlığa karşı muhteşem bir tedavi görevi görür. Sarımsaklı Sütü içmek ve kaynatılmış sarımsak parçalarını tüketmek hem kadınlarda hem erkeklerde Kısırlığa karşı mücadeleye yardımcı olur.

Sindirim sistemi sağlığı için sarımsaklı sütün Faydaları

Sarımsak, genellikle etkili bir antiseptik ve bağışıklık güçlendirici olarak görev yaptığı için, “fakirin penisilini” olarak adlandırılır. Sarımsak, sindirim sağlığını geliştiren gıdalardan biridir. Ayrıca lenf üzerinde önemli bir etkisi vardır, vücuttaki ölümcül atıkların giderilmesine yardımcı olurlar. Bağırsak üzerinde belirgin etkiler yaratan sindirim sularının salgılanmasını teşvik etmeye yardımcı olurlar ve çeşitli ishal formlarında yatıştırıcı rahatlama sağlarlar. Dolayısıyla, Sarımsaklı Süt her türlü sindirim bozukluğu tedavisinde idealdir. Sarımsaklı Süt antiseptik etkiye sahipti bulaşıcı hastalıklar, mide ve bağırsak iltihapları için mükemmel bir çare.

Bağırsak Parazitlerine Karşı Sarımsaklı Sütün Faydaları

Sabahları Sarımsak Süt içmek ve yarım saat sonra kahvaltı yapmak, bağırsak parazitlerini sonlandırmak için en etkili ev ilaçlarından biridir. Bununla birlikte, bu karışımı bir kaç gün süreyle tüketilmesi gerekir.

Artrit

Sarımsak Sütünü her gün tüketmek ağrı ve iltihaplanma gibi artrit belirtilerini azaltmada çok etkilidir.

Siyatik

Sarımsak sütünün tüketilmesi, siyatik sinir ağrısını iyileştirmek için en popüler doğal ilaçlardan biridir. Ağrıyı etkili bir şekilde azaltmak için bu sütü bir süre içelim.

Sarımsaklı Süt Nasıl Hazırlanır:

Sarımsaklı sütün tarifi
Malzemeler:

  • Sarımsak – soyulmuş 8 diş
  • Süt – 1 su bardağı (150 ml)
  • Su – 1 fincan (150 mi)

Hazırlama metodu:

  • Bir kapta su ve süt karıştırın.
  • Sarımsakları temiz ince bir pamuklu bezle sarın ve süt-su karışımına daldırın.
  • Düşük ateşte ısıtın,
  • Karışım bir fincana inene ve sadece süt kalana kadar kaynatın.
  • Bez içerisindeki sarımsağı sıkı bir şekilde baskı uygulayarak süzün ve süt içerisinden çıkarın.

  • Sütü sıcak tüketin.

Not: Mide rahatsızlığınız varsa Tok karnına tüketmenizde yarar var.

Yorum Yap