Zerdeçal çayının şaşırtıcı sağlığa yararları

Zerdeçal , Hindistan’da düzenli tüketilen bitkidir, tıbbi amaçlı ve yiyecek için baharat şeklinde kullanılır. Zerdeçal çayının faydaları ve çay tarifini bu makalemizde detaylı bir şekilde anlattık.

Düzenli olarak tüketilirse, Zerdeçal çayı , ürik asit, oksitlenmiş lipoproteinler, glikasyon, artmış kan şekeri seviyesinin yanı sıra vücudun sürekli bir prosesi olan genel metabolizmanın neden olduğu düşük seviyede kronik enflamasyonu azaltmada yardımcı olabilir.
Kronik iltihap her türlü hastalık, sağlık sorunları ve bunlara eşlik eden ağrı için çok risk oluşturmaktadır. Düzenli olarak alınan bu çayın tek fincanı içindeki curcuminoidler, iltihaplanma süreçlerine katkıda bulunan çeşitli yolların düzelmesine yardımcı olur.

ZERDEÇAL ÇAYININ FAYDALARI

Çeşitli araştırmalara göre, zerdeçal 600’den fazla sağlığa faydası vardır. Zerdeçal, romatoid artrit, osteoartrit, ülseratif kolit gibi farklı sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olan bir takım anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kansere, Alzheimer’e, multipl skleroz hastalığına, yüksek kolesterol, vb. hastalıkları olan insanlara yardımcı olur.
Zerdeçal çayının faydaları arasında antioksidan özellikleri, kataraktın ve kanserin önlenmesinde yardımcı olur. Ateroskleroza yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabilir. Temel olarak kan pıhtılarını önler. Diyabet hastaları ve viral enfeksiyonlardan mustarip insanlar da zerdeçal den yararlanabilir. Zerdeçal herhangi bir yan etkisi yoktur farklı şekillerde kolayca kullanılabilir. Zerdeçal çayı sağlıklı yaşama faydası olduğu için, günlük diyetinize eklemelisin.

ARTRİT SEMPTOMLARINI HAFİFLETİR

Zerdeçal çayının faydaları arasında çok güçlü anti-inflamatuar özellikleri iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olabilir. Bir araştırma curcumin olarak bilinen zerdeçal de bulunan aktif bir bileşiğin osteoartrit rahatsızlığı olan insanlarda ağrıyı ortadan kaldırmada oldukça etkili olduğunu kanıtladı.

ZERDEÇAL ÇAYI VE ALZHEİMER KARŞI

Alzheimer’ın nedenleriyle ilgili araştırmalar devam etmekle birlikte, Zerdeçal de bulunan curcumin bileşiğinin Alzheimer’i önlenmesinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Zerdeçal deki antioksidanlar, hastalığa yol açabilecek zararı önlemeye yardımcı olabilir. Daha da önemlisi, araştırmalardan bazıları, Zerdeçal sinaptik belirteç kaybını ve Alzheimer hastalığının gelişimi ile ilişkili birikimleri azaltmada bile yardımcı olabileceğini göstermiştir.

ZERDEÇAL ÇAYI KANSERLE SAVAŞIR

Zırhlı çayda anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler de dahil olmak üzere birtakım tıbbi özellikler vardır. Bu özellikler kanserin önlenmesine katkıda bulunur . “Ulusal Kanser Enstitüsü”, curcumin‘i etkili bir anti-kanserojen veya kanseri önlemeye yardımcı olan bir madde olarak kabul etti.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLENDİRİR

Zerdeçal Bağışıklık Sistemini güçlendirmede yardımcı olur, hatta bağışıklık sistemi bozuklukları olan kişilerde.
LDL kolesterolü düşürmek kalp krizi veya kalp rahatsızlığı gibi ciddi durumlardan mustarip olma riskinizi azaltmada oldukça yararlı olabilir.

KİLO KONTROL İÇİN ZERDEÇAL ÇAYI

Zerdeçal çayı faydaları arasında en dikkat çekici olan kilo kaybını nasıl arttırdığını merak ediyor olmalısınız . Bu çok basit. Aşırı kilo düşük dereceli veya kronik bir inflamasyon geliştirir. Bu sadece hücrelerde sürekli bir ateş gibidir. Çok güçlü anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı zerdeçal çay, aşırı kilo ile ilişkili iltihaplanmayı azaltmada ve hücrelerin aldığı iltihap mesajlarını kısıtlayarak yağ yakma sürecini arttırmada yardımcı olabilir.
Basitçe kas, yağ, pankreas ve diğer tüm hücrelerin mesajı aldığı şekliyle değiştirerek, curcumin, insülin direncini, yüksek BP’yi ve obezite nedeniyle ortaya çıkan çeşitli metabolik koşulları gidermede oldukça yardımcı olabilir. Vücudumuz iltihaplanma ile savaşmadığında iyi işlev görür ve kilo vermeye başlarız.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır Tarifi

4 su bardağı suyu kaynatın. Bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin, Kısık ateşte 10 dakika kaynatın ,Suyu süzün, Tat için limon veya İsterseniz bir çay kaşığı zencefil de ekleyebilirsiniz.
Afiyet olsun
Zerdeçal çayı, yapılması basit sağlıklı yaşam için yardımcı olan çok sayıda iyileştirici ve tıbbi özelliklere sahip. Curcumin – Kurkumin, Zerdeçal olarak da bilinen Hint safranı baharatında bulunan bir pigment.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.