Ejder meyvesi hakkında bilmeniz gerekenler

Ejder meyvesi, henüz yaygın olarak bilinmeyen bir meyvedir Güney Amerika’ya özgü bir meyvedir. Tropikal bölgelerde yaygın olarak bulunan, Ejder meyvesi, cildinize, saçınıza ve sağlığınıza birçok yarar sunan egzotik meyvelerden biridir.

Her ne kadar dünyanın her yerinde kullanılabilirliği oldukça sınırlı olsa da, popülaritesi artmaktadır. Ejder meyvesi, temelde beyaz ve kırmızı etten (kırmızı ejder meyvesi) olmak üzere iki çeşittir. Küçük, siyah ve yenilebilir tohumlardan oluşan bir kümesi var ve meyveler biraz kivi ve armut arasında kalan, ancak gevrek bir dokuya sahip bir lezzete sahiptir.

EJDER MEYVESİ BESİN DEĞERLERİ

Bu meyvenin şaşırtıcı sayıda phytonutrient, vitamin ve mineralleri vardır. Antioksidanlar, C vitamini, çoklu doymamış yağ asitleri, karoten ve protein açısından zengindirler. Ayrıca, sistemimizdeki gıdaların kolay parçalanmasına yardımcı olan sıfır kompleks karbonhidrat ve tiaminleri var. Ejder meyvesinin aynı zamanda sağlıklı bir kalp için gerekli olan fitokimyasal kaptan da vardır.

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR

Kolesterol den başka korkutucu bir hastalık olan şeker hastalığı. Değişen kan şekeri seviyeleri, ciddi şekildeki fedakarlıklar yapmanıza neden olabilir – ( şeker diyeti ) Benim gibi tatlı düşkünlüğün varsa bu aşama özellikle acı verebilir.
Neyse ki, kan şekeri seviyenizin “tehlike işareti”ne ulaşmasını önlemeye yardımcı olan çeşitli meyveler vardır, bu nedenle hayatınız boyunca herhangi bir yoksunluk yaşamadan keyfini çıkarabilirsiniz.
Aslında, birçok çalışma, Ejder meyvesi şeker hastalarında kan şekeri düzeylerini düzenlemesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Ejder meyvesi faydaları arasında, düşük kan şekerine yardımcı polifenoller, karotenoidler, tiyoller, tokoferoller ve glukosinolatların zengindir. Buna ek olarak, yüksek glisemik indeks yemeklerinden sonra meydana gelen şeker artışlarını önlemeye yardımcı olan yüksek lif içeriğine sahiptirler.
Araştırması dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Ejder meyvesi, diyabetlilerde yaygın olarak görülen aort sertliğinden kaynaklanan oksidatif stres üzerinde de değerli bir etkisi olduğu gösterildi.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI

Ejder meyvesi yemenin kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Birinci neden, kolesterol faktörü şeklinde gelir. Ayrıca,serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı kontrol eder ve arterlerin sertliğini azaltır ve kalp krizi riskini düşürür. Ek olarak, bu meyvede kalbinizi sağlıklı bir şekle girmesi için gerekli monosaturat yağlarınca zengindir.

GEBELİKTE TÜKETİMİ

Bu meyvenin, kırmızı kan hücrelerinin (RBC) üretiminde gerekli olan demir esasları vardır. Mevcut rahatsız edici eğilim herhangi bir endikasyon varsa, her on kadından altısı dokuz ay boyunca bazı anemi deneyimine sahip olma eğilimindedir. Pitaya, Dragon – Ejder meyvesi faydaları arasında zengin demir kaynağı olması ve düşen hemoglobin düzeylerini yenmeye yardımcı olmasıdır. RBC’lerin kendilerine gerekli oksijen ve besin maddelerini sağlamada büyük rolü olduğu için, sadece anne değil, büyüyen fetüs için de bu çok önemlidir.
Hamile kadınlar için bir diğer önemli şart folat dır. Bu vitamin, RBC oluşumunda yardımcı olmaktan başka bebeğin nöral tüp kusurlarından korunmasına yardımcı olur.
Yüksek lif içeriği gebelikte ortak sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, Annelere ejder meyvesini sunmak harika bir fikirdir.Sizce de öyle değil mi.

MUHAFAZA ETME

Pitaya, Ejder meyvesi kolayca bulunmaz. Yetiştiriciliği tropikal ve subtropikal alanlarla sınırlı olduğundan, diğer ülkelerce ithal edilmesi gerekmektedir.
Ejder meyvesi seçerken, renkte tekdüzelik olup olmadığına bakın ve lekeleri olan veya esmerleşme ye başlamış olanlardan kaçının.
Ejder meyvesi nasıl muhafaza edilir? Pitaya, Ejder meyveler buzdolabında saklanmalı iki ile üç hafta boyunca taze kalabilir. Serin bir yerde saklanmalıdır, aksi takdirde çürümeye başlayabilir.

NASIL YENİR?

En kolay yol meyveyi iki yarıya kesip bir kaşık yardımı ile eti çıkarmaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.