Kötü Kolesterolü Düşürmenin 5 Basit Yolu

Kötü Kolesterolü Düşürmenin 5 Basit Yolu

Kötü kolesterol genel sağlık için ciddi bir problemdir. En son ne zaman kötü kolesterolden kurtulmayı denediniz. Kötü kolesterolü düşürmenin, bir günde uygulanan basit ve kolay bir süreç olmadığı konusunda hemfikiriz olduğumuzu düşünüyorum. Kötü kollesterol den kurtulmak için tam bir kararlılık gerektirir ve zaman alır.

Ama, vücudunuzdan kötü kolesterolü düşürme işlemini çok daha kolaylaştıracak bazı yiyecekler varsa? Harika olurdu, değil mi? Gerçekten bu sihirli yiyeceklerin ne olduğunu bilmek istiyorsanız, devam edin ve bu makaleyi okuyun! Kötü kolesterol hakkında daha fazla bilgi edinin ve bunları nasıl yok edebileceğinizi öğrenin!

Kötü (LDL) Kolesterol Nedir?
İki temel kolesterol tipi vardır, kötü (LDL) ve iyi (HDL)

Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler (LDL) Veya Kötü Kolesterol:
Genellikle, kolesterolün yaklaşık üçte ikisi LDL parçacıkları tarafından taşınır. Bu parçacıklar, kolesterolü ihtiyaca göre farklı vücut parçalarına taşıyan feribotlar gibidir. Kan dolaşımınız da aşırı miktarda LDL varsa, bu partiküller arterlerde LDL’yi atar ve tıkanmalara ve hatta kalp krizlerine neden olur. LDL’yi, bu tıkanıklıkları yaratma kabiliyeti nedeniyle kötü kolesterol olarak adlandırır. LDL ile ilgili tedavi sağlayan tek şey, düzenli bir yağsız diyet uygulamadır, LDL miktarını kolayca azaltabilirsiniz.

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?
LDL kolesterol, kalp hastalıklarına, felce ve arteriyoskleroz gibi diğer arter hastalıklarına yol açabilen tıkanmış arterlere yol açabilir. Doğal olarak kötü kolesterolü azaltmanıza yardımcı olacak bazı yiyeceklere bakalım.

 1. Yulaf ezmesi, Yulaf Kepeği ve Yüksek Lifli Gıdalar:
  Yulaf ezmesi, LDL kolesterolünü azalttığı bilinen bir madde olan çözünür lif bakımından zengindir. Sadece 5-10 gram çözünür lif olması, LDL kolesterolün azaltılmasına yardımcı olabilir. Diyetinize doğru miktarda lif almak için 1 ½ su bardağı pişmiş yulaf ezmesi bile yiyebilirsiniz.
 2. Balık ve Omega-3 Yağ Asitleri:
  Omega-3 bakımından zengin balıkları yemek LDL kolesterolünü azaltmak için arayışınızda çok yardımcı olabilir. En yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi içeren bazı balıklar :
 • Alabalık
 • Uskumru
 • Ringa
 • Somon
 • Sardalye
 • Orkinos

Yağ eklememek için balıkları ızgara veya fırında pişirmeyi unutmayın. Diğer omega-3 yağ asitleri kaynakları arasında kanola ve öğütülmüş keten tohumu yağı bulunur.

Badem, Ceviz ve Diğerleri:
Badem, ceviz ve diğer fındık türleri LDL’yi azaltmaya yardımcı olur. Kuruyemişler ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğundan kan damarlarının tıkanmasını engeller.

Günlük yaklaşık 45-50 gram fındık yemeniz önerilir. Bunu yaparak, LDL kolesterolü etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

Zeytinyağı:
Zeytinyağı , “kötü” (LDL) kolesterolün azaltılmasına yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir . Bununla birlikte, bu antioksidanlar “iyi” (HDL) kolesterolü vücut azaltmaz.

Sızma yağı rafine veya ağır işlenmiş olmadığından, daha fazla antioksidan içerir. Aslında, yağın rengi ne kadar hafif olursa, o kadar çok işlenmiş olur

Stanol veya Sterol Takviyeli Gıdalar:
Piyasada, genellikle kolesterol emilimini inhibe eden stanoller ve steroller (bitki kimyasalları) ile geliştirilmiş birçok yiyecek bulunmaktadır.

Meyve suları, yoğurt ve diğer bazı gıdalar, vücudun LDL kolesterolünün yüzde 10’undan fazlasını azaltabilecek ilave steroller içerir.

Diğer önlemler:
Diyetinizde yukarıda sıralanan yiyecekleri arttırmanın yanı sıra, düşük LDL kolesterol seviyesini korumak için almanız gereken bazı önlemler vardır.

Unutmayın:

 1. Abur cubur kaçının:
  Abur cubur, vücutta genellikle LDL kolesterol seviyesini artıran birçok trans yağ içerir. Bu nedenle, yapılacak en iyi şey abur cuburdan kaçınmaktır.
 2. Tatlılar kaçının:
  Tatlılar kan şekeri ve ayrıca LDL kolesterol seviyesini artırabilir. Kolesterolünüz deki LDL miktarını azaltmayı hedefliyorsanız, yapılacak en iyi şey tatlılardan kaçınmaktır.

Artık doğal yollarla kötü kolesterolü nasıl azaltacağınızı bildiğinize göre, sağlıklı ve mutlu kalmaya çalışacaksınız. Vücuttaki kötü kolesterolü düşürmek için kullanılabilecek başka herhangi bir yiyecek veya aktivite biliyor musunuz? Aşağıdaki kutuya yorum yazarak bizimle paylaşın!

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.