Kızılcık Suyunun En Etkili 10 Faydası!

Kızılcık Suyunun En Etkili 10 Faydası!
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Sağlıklı ve besleyici yiyecekler söz konusu olduğunda, kızılcı ve kızılcık suyu listenin başında. Bir çok sağlığa faydası olduğu bilinmekte olup, Antioksidanlar ve diğer besleyici bileşenler açısından zengindir.

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları

Kızılcık çok yönlü bir meyve olarak birçok yararı vardır. Kızılcıklar, serbest radikalleri stabilize ederek oksidasyon sürecini önleyen ve yavaşlatan antioksidan bakımından zengindir. Kızılcık, çok sayıda avantaja sahiptir ve yüzyıllar boyu çeşitli rahatsızlıklar için bir çare olarak düşünülmüştür. Kızılcık suyunun bazı sağlık yararları aşağıdaki gibidir.

Anti Kanser Özellikleri

Kızılcık suyu içmenin sağladığı büyük yararlar, vücudun tümörlerden ve kanserlerden korunmasına kadar uzanır. Kızılcık, anti-tümör özelliklere sahip olan polifenol bileşiklerine sahiptir. Kızılcık suyu tüketmek meme, prostat, kolon ve akciğer tümörlerinin gelişimini ve büyümesini engeller.

Salisilik asit içeriği, bir tümöre neden olabilecek kan pıhtılarının oluşumunu azaltır. Ayrıca, kızılcık, vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesini önleyen proanthocyanidin adlı anti-kanser bileşiklerini de içerir.

Diş Çürümesine Karşı Savaşır

Bunu biliyor muydun kızılcık suyu faydaları içinde diş çürümesine mücadele ? Proantosiyanidin bileşiği sadece anti-kanser özelliklerine sahip değildir, aynı zamanda plak ve diş çürümesine neden olabilecek bakterilerin büyümesini önler. kızılcık suyu tüketmek, ağızda bakteri oluşumunu azaltır, ağız kokularıyla savaşır ve genel diş hijyenini korur.

Kalp ve Damar Sağlığını İyileştirir

Bu senin için sürpriz olabilir ev yapımı kızılcık suyu kalp sağlığını geliştirmekle bilinmektedir. Kızılcıkların kardiyovasküler hastalıkları geliştirme riskini azalttığı bilinmektedir. Kızılcıklar ateroskleroz riskini azaltan antioksidan ve flavonoid bakımından zengindir. Flavonoidler, lipoproteinin oksidasyonunu baskılamakta ve yeni kan trombositlerinin oluşumunu teşvik etmektedir.

Üriner Enfeksiyonları Önler

Kızılcık suyu üriner sistem enfeksiyonlarını önler? Üriner sistem enfeksiyonlarında kızılcık suyunun rolü yüzyıllardan beri bilinir ve efsanevi. Kızılcıklar bakterilerin idrar torbası duvarlarının hücrelerine yapışmasını önleyen proantosiyanidinleri içerir. Ayrıca bu bakterilerin çoğalmasını önler ve idrar yoluyla dışarı atarlar.

Kızılcık suyu, idrarı daha asidik yapar, bakterilerin büyüyüp gelişmesi için konuksever bir ortam oluşturur. Kızılcık suyu içmenin, idrar yolu enfeksiyonlarına kolayca maruz kalmış hamile kadınlara ve orta yaşlı kadınlara yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kilo Vermede Yardıcı

Kilo kaybı için kızılcık suyu faydaları olabileceğini biliyor muydunuz? Kızılcık suyu vücudun içindeki yağları emülsife alır ki ekstra kalorileri yakar ve kilo kaybına yardımcı olur. Kızılcıklar da lif bakımından zengindir ve bu sayede siz ikiniz arasında dolaşmak zorunda kalmadan kendinizi dolgun ve doymuş hale getirirsiniz.

Böbrek Taşlarını Önler

Kızılcık suyunun böbrekler için iyi olduğu asırlık bir gerçektir . Kızılcık böbrek taşlarının oluşumunu önleyen Quinic asit içerir. Kızılcık suyu idrar torbasında zararlı bakterileri azalttığı bilinir.

Solunum yolu enfeksiyonlarını önler

Ev yapımı kızılcık suyu, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan Grip virüsü engellenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kızılcıklar kılları bakterilerin yapıları gibi inhibe eder ve cildin yüzeyine yapışmasını önler.

Yaşlanma Öncesi Özellikleri

Kızılcık suyu içmenin faydaları cildinizi de etkiler. Dış ortamda bulunan serbest radikaller, kırışıklıkların, ince çizgilere ve pigmentasyona neden olur. Kızılcık, B3 vitamini, B5, C ve yüksek konsantrasyonda anti-oksidanlar bakımından zengindir ve cildi çevreye bağlı hasarlardan korur. Kızılcıklar, elektronları takviye ederek serbest radikallerle mücadele eder, oluşan hasarı azaltır ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Akne ve Sivilce Tedavisi

Kızılcıkların sivilceleri ve sivilceleri cilt üzerinde tedavi ettiği bilinen anti-septik özellikleri vardır. Kızılcık suyu, sivilceleri ve sivilceleri etkili bir şekilde tedavi eden “Resveratrol” adı verilen bir anti-oksidandır. Kızılcık suyu, tüm yüz maskelerinde temel bileşen olarak kullanılır ve uygulaması deride anında parlak bir görünüm verir. Kızılcık suyu, bal ve portakal kabuğu tozu ile birlikte, pigmentasyonu azaltır ve cildi hafifletir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

kızılcık suyu sağlık yararları , sindirim sağlığını geliştirmekle bilinmektedir. Kızılcık lif bakımından zengindir ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Kızılcık, midenin astarında ülsere neden olabilecek bakteri Helicobacter pylori’nin büyümesini ve çoğalmasını önleyen anti-inflamatuar özellikler ve antioksidanlar içerir.

Saç Büyümesini Artırır.

Kızılcık suyunun saç büyümesine çok fayda sağladığını biliyor muydunuz? Kızılcık, saç büyümesini hızlandıran A ve C vitamini açısından zengindir. Kızılcık suyu tüketmek saç dökülmesini azaltır ve uzun ve kalın saçlara neden olur.

Kızılcık suyu C vitamini açısından zengindir ve dokuların işleyişinde hayati bir rol oynayan kollajenin üretimi için son derece önemlidir. Kızılcık, aynı zamanda ürpertinin gelişimini önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kızılcık suyu ararken, vücut için iyi olmayan şekerleri içerdikleri için kızılcık suyu ile birlikte piyasada bulunan kokteylleri veya soda uygulamalarını kullanmadığınıza emin olun. Taze şekersiz kızılcık suyu sağlık için idealdir.

Kızılcıklar, günlük diyetinize mükemmel bir katkı sağlar ve hem benim çocuğum hem de yetişkinlerimize faydaları vardır. Kızılcık suyu tüketmeden önce, kullanımız sizin sağlığınız için iyi olup olmadığını doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Kızılcık suyu ile sağlıklı bir yaşam sürmeye başlayın. Bu sadece sağlıklı değil aynı zamanda her gün tadını çıkarmanız için lezzetli bir içecektir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.