Kalp dostu temel besinler açıklandı

Kalp sağlığında en önemli şey harekettir. Ne yazık ki hareketsiz bir yaşam kalp sağlığını olumlu yönde etkilemiyor. Hiç vaktiniz olmasa bile en azından haftada bir iki kez yaklaşık 1 saat kadar yürümeye özen göstermelisiniz. Kalbi korumanın bunun gibi bir çok yolu daha vardır. Sizlere yapılabilecek birkaç altın kuraldan bahsedeceğim.

Doymuş yağ asitlerini olabildiğince azaltmaya çalışmalısınız. Bu yağ asitleri özellikle kötü kolesterolü (LDL) çok fazla yükseltmektedir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi kırmızı et ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünleri de dengeli miktarda tüketmeli ve sanayi üretimi hazır gıdalardan da uzak durmalısınız. Balık, içerisinde bulunan omega-3 sayesinde kalp ritmini ve tansiyonu düzenlemeye oldukça yardımcı olmaktadır. Özellikle uskumru, ton balığı ve somon gibi balıklar omega-3 açısından oldukça zengindir.
Sebze ve meyveleri hayatınızdan asla çıkarmamalısınız. Kalp sağlığı için, kan basıncını düşürmeye yarayan lifli yiyecekler oldukça önemlidir. Patlıcan, pırasa, kabak, brokoli, elma, armut gibi lifli yiyecekleri tercih etmelisiniz. Mercimek, fasulye, nohut, bezelye gibi çok fazla B vitamini bulunduran besinleri de mutlaka haftalık öğünlerinize eklemelisiniz.
Yüksek tansiyonda kalp krizi riskini arttırdığından, kalp için çok büyük önem arz etmektedir. Bunu önlemek için tuz ve şeker alımı azaltılmalı ve protein ve potasyum ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir. Kalbi korumak için sofralarımızdan eksik etmemeniz gereken bir kaç kalp dostu besinden bahsedeceğim sizlere;

KALP DOSTU ZEYTİN YAĞI


Doymamış (iyi) yağlar olarak bilinen zeytinyağı, kalbe iyi gelen besinler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi zeytinyağı tüketimi de aşırıya kaçılmamalı ve günde bir ya da iki yemek kaşığı tüketmeye özen gösterilmelidir.

SARIMSAK VE DAMAR TIKANIKLIĞI


Çok uzun yıllardır faydaları bilenen sarımsak, içerdiği besin değerleri sayesinde çok güçlü bir antioksidandır. İçerisinde bulunan kuversetin, damar tıkanıklığını engellemede oldukça faydalıdır.
Omega-3 ve E vitamini açısından oldukça zengin olan badem, fındık ve ceviz üçlüsü kötü kolesterolün azalıp, iyi kolesterolün artmasına çok fazla yardımcı olmaktadır. Her gün düzenli olarak 8-10 adet badem, fındık veya 2 ya da 3 adet ceviz tüketmek kalp için çok yararlıdır.

YULAF, YEŞİL ÇAY VE ÇİKOLATA


Kalp sağlığı ve kolesterol için çok fazla yararı bulunan yulafın da haftada 2-3 kez yoğurt veya süte karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Yeşil çay da içerisindeki polifenolik bileşenler sayesinde kalp krizi riskinin önemli ölçüde azalmasında fayda sağlamaktadır. Her gün düzenli olarak 1 ya da 2 fincan yeşil çay tüketmek yeterli olacaktır. Fakat böbrek hastaları doktorlarına başvurmadan tüketmemelidirler.
Yüzde 70 üzeri kakao içeren bitter çikolatanın da yapılan araştırmalara göre kötü kolesterolün oluşumunu ve kan basıncındaki artışı engellemeye fayda sağladığı öne sürülmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.