Sağlık ve Beslenme

Ispanağın Faydaları ve Besin Değeri

Ispanağın faydaları, diyabetlilerde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi , kanser riskinin azaltılması, kan basıncının düşürülmesi, kemik sağlığının iyileştirilmesi, astım gelişme riskinin azaltılması ve daha fazlasıdır .

Ispanak, tarih boyunca, özellikle Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Doğu Asya mutfaklarından farklı kültürler tarafından kullanılmıştır. Ucuz ve hazırlanması kolaydır, çünkü pek çok diyetle kolayca birleştirilebilir.

Ispanağın Faydaları

Ispanak, astım önleme dahil birçok olası sağlık yararına sahip besin açısından zengin bir bitkidir.
Ispanak aşağıdaki olası sağlık yararlarına sahiptir:

Diyabet yönetimi

Ispanak, diyabetli hastalarda glukoz düzeylerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını artırdığı ve oksidatif stres kaynaklı değişiklikleri önlediği gösterilen alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içeriyor .
Alfa lipoik asit üzerinde yapılan çalışmalar diyabetiklerde periferik nöropati ve otonomik nöropatide azalma göstermiştir .

Kanserden korunma

Ispanak ve diğer yeşil sebzeler, ızgarada üretilen yüksek sıcaklıktaki gıdalarda bulunan heterosiklik aminlerin kanserojen etkilerini engellemede etkili olduğu tespit edilen klorofili içerir .

Astım önlemede yardımcı

Astım gelişme riskleri , belirli besin maddelerini yüksek miktarda tüketen insanlarda daha düşüktür . Bu besinlerden bir tanesi beta-karotendir ve bu ıspanakta mükemmel bir kaynaktır. Kayısı, brokoli, kabak ve havuç da zengin beta-karoten kaynaklarıdır.

Tansiyon düşürücü

Yüksek potasyum içeriğinden dolayı , ıspanak yüksek tansiyonlu kişiler için önerilir; vücuttaki sodyumun etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Diğer yüksek potasyum gıdalar arasında avokado, muz , pancar, patates, domates, lima fasulyesi ve portakal bulunur.

Kemik sağlığı

Düşük K vitamini alımı, yüksek bir kemik kırığı riski ile ilişkilendirilmektedir . Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, kemik matris proteinlerinin modifiye edicisi olarak işlev görmesi, kalsiyum emilimi geliştirmesi ve kalsiyumun üriner atılımını azaltabileceği için sağlık için önemlidir .

Düzenliliği teşvik eder

Elyaf ve ıspanak suyun içinde bulunur, kabızlığı önlemeye ve sağlıklı bir sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olur .

Sağlıklı cilt ve saç

Ispanak, sebum üretimi saç nemliliğini korumak için gerekli olan A vitamini bakımından yüksektir. Vitamin A ayrıca cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir. Ispanak ve C vitamini yüksek diğer yapraklı yeşiller , cilt ve saç yapısını sağlayan kollajen yapımı ve bakımı için zorunludur .
Demir eksikliği saç dökülmesinin ortak bir nedenidir ve bu, ıspanak gibi demir açısından zengin gıdaların yeterli miktarda alınmasıyla engellenebilir.

Ispanağın besin değerleri

Bir fincan çiğ ıspanak:

 • 27 kalori
 • 0.86 gram protein
 • 30 miligram kalsiyum
 • 0.81 gram demir
 • 24 miligram magnezyum
 • 167 miligram potasyum
 • 2.813 mikrogram A vitamini
 • 58 mikrogram folat

Ispanak ayrıca K vitamini, lif, fosfor ve tiamin içerir. Ispanaktaki kalorilerin çoğu protein ve karbonhidrattan gelir .

Potasyum

Ispanak, fincan başına 839 miligramda (pişirilmiş) ağırlığındaki diyetteki potasyumdan en iyi kaynaklardan biridir. Karşılaştırmak için, bir bardak muz yaklaşık 539 miligram potasyum vardır.

Demir

ne Diyette demir eksikliği, vücudun enerjiyi kadar verimli kullandığını etkileyebilir. Ispanak, mercimek, orkinos ve yumurta ile birlikte mükemmel bir demir kaynağıdır. Emilimini artırmak için vitamin C bakımından zengin gıdaları bitki demiriyle birleştirdiğinizden emin olun.

Kalsiyum

Ispanak, fincan başına yaklaşık 250 miligram kalsiyum içerir, ancak süt ürünlerinden gelen kalsiyumlardan daha az emilir. Ispanak, vücudumuzun kullanması zorlaştıran kalsiyuma bağlanan yüksek okzalat içeriğine sahiptir.

Magnezyum

Ispanak aynı zamanda enerji metabolizması, kas ve sinir fonksiyonu, kalp ritmi, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve kan basıncının korunması için gerekli magnezyumunun en iyi kaynaklarından biridir. Magnezyum ayrıca vücutta yüzlerce biyokimyasal reaksiyonda rol oynar.

Ispanak Suyunun Faydaları
Diyetinize daha fazla ıspanak ekleyin

Ispanak çok yönlü bir sebzedir ve çiğ veya pişmiş yenilebilir. Taze, dondurulmuş veya konserve olarak kullanılabilir. İşte, daha fazla ıspanağı günlük rutine dahil etmeye çalışmak için bazı ipuçları:

 • Ispanak makarnalara, çorbalara ve güveçlere ekleyin.
 • Sote ıspanak az miktarda sızma zeytin yağında. Taze kıyılmış karabiber ve taze rendelenmiş parmesan peyniri ile hazırlayın.
 • Sandviç veya gözlemenize ıspanak ekleyin.
 • Omlette az miktarda taze ıspanak ekleyin veya karıştırın.
Ispanağın Zararları
 • Coumadin (varfarin) gibi kan düşürücü ilaçlar alıyorsa, aniden kan pıhtılaşmasında büyük bir rol oynayan K vitamini içeren yiyecekler tüketmemeleri önemlidir.
 • Çok fazla potasyum tüketilmesi, böbrekleri tam olarak fonksiyonel olmayan kişiler için zararlı olabilir.

Yorum Yap