Ispanağın Faydaları ve Besin Değerleri

Ispanağın Faydaları ve Besin Değerleri
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Ispanak, Diyabetlilerde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesinden tutun , kanser riskinin azaltılması, kan basıncının düşürülmesi, kemik sağlığının iyileştirilmesi, astım gelişme riskinin azaltılması gibi bir çok ıspanağın sağlığa faydası vardır.

Ispanak, tarih boyunca, özellikle Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Doğu Asya mutfaklarından farklı kültürler tarafından ıspanağın faydaları araştırılıp kullanılmıştır. Ucuz ve hazırlanması kolaydır, çünkü pek çok diyetle kolayca birleştirilebilir. Ispanak, astım önleme dahil birçok olası sağlık yararına sahip besin açısından zengin bir bitkidir.

Ispanak, diyabetli hastalarda glikoz düzeylerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını artırdığı ve oksidatif stres kaynaklı değişiklikleri önlediği gösterilen alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içeriyor. Alfa lipoik asit üzerinde yapılan çalışmalar diyabetiklerde periferik nöropati ve otonomik nöropatide azalma göstermiştir .

Ispanak ve diğer yeşil sebzeler, ızgarada üretilen yüksek sıcaklıktaki gıdalarda bulunan heterosiklik aminlerin kanserojen etkilerini engellemede etkili olduğu tespit edilen klorofili içerir .

ASTIMI ÖNLEMEDE YARDIMCI

Astım gelişme riskleri , belirli besin maddelerini yüksek miktarda tüketen insanlarda daha düşüktür . Bu besinlerden bir tanesi beta-karotendir ve bu ıspanakta mükemmel bir kaynaktır. Kayısı, brokoli, kabak ve havuç da zengin beta-karoten kaynaklarıdır.

Ispanak Tansiyon Düşürücü

Yüksek potasyum içeriğinden dolayı , ıspanak yüksek tansiyonlu kişiler için önerilir; vücuttaki sodyumun etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Diğer yüksek potasyum gıdalar arasında avokado, muz , pancar, patates, domates, lima fasulyesi ve portakal bulunur.

Ispanak Kemikleri Güçlendirir

Düşük K vitamini alımı, yüksek bir kemik kırığı riski ile ilişkilendirilmektedir . Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, kemik matris proteinlerinin modifiye edicisi olarak işlev görmesi, kalsiyum emilimi geliştirmesi ve kalsiyumun üriner atılımını azaltabileceği için sağlık için önemlidir .

Ispanak, sebum üretimi saç nemliliğini korumak için gerekli olan A vitamini bakımından yüksektir. Vitamin A ayrıca cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir. Ispanak ve C vitamini yüksek diğer yapraklı yeşiller , cilt ve saç yapısını sağlayan kollajen yapımı ve bakımı için zorunludur .
Demir eksikliği saç dökülmesinin ortak bir nedenidir ve bu, ıspanak gibi demir açısından zengin gıdaların yeterli miktarda alınmasıyla engellenebilir.

Ispanağın Besin Değerleri

Bir fincan çiğ ıspanakta:

 • 27 kalori
 • 0.86 gram protein
 • 30 miligram kalsiyum
 • 0.81 gram demir
 • 24 miligram magnezyum
 • 167 miligram potasyum
 • 2.813 mikro gram A vitamini
 • 58 mikro gram folat
 • Ispanak ayrıca K vitamini, lif, fosfor ve tiamin içerir. Ispanaktaki kalorilerin çoğu protein ve karbonhidrattan gelir .

Diyetinize Ispanak Eklemeyi Unutmayın

Ispanak çok yönlü bir sebzedir ıspanak, çiğ veya pişmiş yenilebilir. Taze, dondurulmuş veya konserve olarak kullanılabilir. İşte, daha fazla ıspanağı günlük rutine dahil etmeye çalışmak için bazı ipuçları:

 • Ispanak makarnalara, çorbalara ve güveçlere ekleyin.
 • Sote ıspanak az miktarda sızma zeytin yağında. Taze kıyılmış karabiber ve taze rendelenmiş parmesan peyniri ile hazırlayın.
 • Sandviç veya gözlemenize ıspanak ekleyin.
 • Omlete az miktarda taze ıspanak eklenebilir.

Dikkat edilmesi Gerekenler

Coumadin (varfarin) gibi kan düşürücü ilaçlar alınıyorsa, aniden kan pıhtılaşmasında büyük bir rol oynayan K vitamini içeren yiyecekler tüketmemeleri önemlidir.
Çok fazla potasyum tüketilmesi, böbrekleri tam olarak fonksiyonel olmayan kişiler için zararlı olabilir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

1 Yorumlar

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.