Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Elma sirkesi uzun yıllardan beri hem temizlik alanında ve sağlık alanında kullanılmaktadır. Elma sirkesinin faydaları nelerdir bunun cevabını vermeden önce İçerisinde bulunan vitaminler nelerdir bunlara bir bakalım.

Elma sirkesi Özelikle C vitamini, sodyum, potasyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Elma sirkesi şimdilerde tüm marketlerde bulunmaktadır, fakat sirkenin doğal olması sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Elma Sirkesinin Yararları

Elma sirkesi içinde bulundurduğu pektin lifinin suda çözülmesi sonucu bağırsaklarda oluşan spazmlar gider ve böylelikle hazım da kolaylaşır. Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığa da iyi gelmektedir.

Yine doğru bir şekilde kullanıldığında gastrit ağrılarını da dindirir. İshalin tedavisinde de sirke kullanılabilir. Bağışıklığı güçlendirerek grip ve soğuk algınlığının önüne geçer. Öksürük, boğaz ağrısı ve sinüzit gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.

Şeker ve Diyabet Hastalığında Kullanımı

Elma sirkesi kandaki şeker seviyesini düşürür. Kan şekerini düzenleyerek insülin duyarlılığının azalmasını sağlar. Tabi kullanım doktor kontrolünde olmalıdır. Doğal tüketilen elma sirkesi içindeki asetik asit sayesinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Tokluk hissi verir. Toksinlerin atılmasını sağlar. Yağ yakımın da etkin rol oynayarak hızlı ve sağlıklı kilo verdirir.Elma sirkesinin cilt bakımı için faydaları saymakla bitmez.

Doğal olarak kullanılan elma sirkesi yüzdeki lekeleri giderir. Sivilce oluşumunu engeller. Yüzde oluşan kızarık ve kaşıntılara iyi gelerek cildin rahatlamasını sağlar.

Elma sirkesi asidik özelliği sayesinde siğilleri kurutur. Yaşlılık sebebiyle oluşan kırışıklıkları ve lekeleri de giderir. Ölü hücreleri temizleyerek gözenekleri açar. Ayrıca yüzde oluşan yağlı tabakayı da giderir. Yüz toniği olarak da kullanılır. Güneşten yanmış cildi rahatlatır ve yatıştırır.

Diş ve Ağız Sağlığında Kullanımı

Ağızda oluşan bakterileri giderir. Ayrıca asidik özelliği sayesinde kötü kokuyu engeller ve yine diş eti iltihabının da yok eder. Diş lekelerini gidererek dişlerin beyazlaşmasını sağlar.

Saçların daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar. Kepekli saçların kurtarıcısıdır. Kepek sorununu gözle görülür oranda azaltır. Saç diplerindeki ölü hücreleri temizleyerek daha sağlıklı uzamasını etki eder.

Ev İşlerinde Kullanımı

Sirke uzun yıllardan beri temizlik malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Kimyasal kireç çözücülerin yerine rahatlıkla sirke kullanılabilir. Yüzey ve cam temizliğinde de sirke kullanılır. Ayrıca bulaşık makinesine az miktarda sirke döküldüğünde bulaşıkların daha parlak ve temiz olmasını sağlar.

Sirke salatalarda limonun alternatifi olarak kullanılmasının dışında meyve ve sebzeler sirkeyle yıkandığında mikroorganizmalardan da arınmış olur.
Elma sirkesinin faydaları nelerdir sorusunun en can alıcı cevabı elma sirkesi vücutta kötü kokuya sebep olan bakterileri yok eder.

Elma sirkesinin vücutta koku emici özelliği de bulunmaktadır. Koltuk altı kokularının giderilmesinde elma sirkesi etkilidir. Ayrıca ayak kokusu içinde mucizevi bir etkisi vardır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.