Karbonhidrat Bulundurmayan Besinler Tam Listesi

Sebzeler, vitamin, mineral ve diğer önemli besin maddeleriyle zenginlerdir. Karbonhidrat bulundurmayan besinler ile diyet olsun veya olmasın, sebze yemek her zaman harika bir fikir.

Karbonhidrat diyeti yapanlar için en iyi düşük karbonhidratlı sebzelerin listesi.
Karbonhidrat Bulundurmayan Besinler
Biber

Biber , tatlı biber veya kapsik olarak da bilinir, inanılmaz derecede besleyici olur.
Bunlar, iltihabı ve kanser riskini azaltabilen ve kolesterolü ve yağları oksidatif hasardan koruyabilen karotenoidler olarak adlandırılan antioksidanlar içerir.
Yeşil, turuncu ve sarı biber benzer besin profillerine sahiptir, ancak bazı antioksidanlar da kırmızı biber en yüksek seviyededir.

SONUÇ: Biber Karbonhidrat bulundurmayan besinler listesinde, anti-inflamatuardır ve vitamin A ve C vitaminleri bakımından yüksektir bu özelliğiyle listemizin başındadır. Servis başına 6 gram sindirilebilir (“net”) karbonhidrat içerirler.

Brokoli

Brüksel lahanası, turp ve lahana gibi turpgil sebze ailesinin bir üyesidir.
Çalışmalar, brokolinin tip 2 diyabetikler de insülin direncini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, prostat kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir.
Bir tabak (91 gram) ham brokoli 6 gram karbonhidrat içerir,ikisi lif tir.

SONUÇ: Brokoli,servis başına 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. C ve K vitaminleri yüksektir, insülin direncini azaltabilir ve kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, lezzetli bir bahar sebzesidir.
Bir fincan (180 gram pişmiş kuşkonmaz) 8 gram karbonhidra içerir; bunların dördü elyaftır. Aynı zamanda A, C ve K vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır.
Test tüpü çalışmaları, kuşkonmazın çeşitli kanser türlerinin büyümesini durdurmasına yardımcı olabileceğini ve farelerde yapılan çalışmaların beyin sağlığını korumasına ve kaygı düzeyini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.
SONUÇ: Kuşkonmaz her porsiyon için 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Birkaç vitamin için iyi bir kaynaktır ve belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Mantarlar

Mantarlarda karbonhidratlar çok düşüktür.
Çiğ beyaz mantarlardan oluşan bir tabak, sadece 1 gramında lif olan 2 gram karbonhidrat içerir.
Dahası, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip oldukları tespit edilmiştir.
Metabolik sendromlu erkeklerde yapılan bir çalışmada, 16 hafta boyunca 100 gram beyaz mantar yemek antioksidan ve anti-inflamatuar belirteçlerle önemli gelişmelere yol açmıştır.

SONUÇ: Mantarlar porsiyon başına 1 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Metabolik sendromlu kişilerde iltihabı azaltabilirler.

Ispanak

Ispanak büyük sağlık faydaları sağlayan yapraklı bir yeşil sebzedir.
Araştırmacılar, DNA hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini bildiriyor. Aynı zamanda kalp sağlığını korur ve katarakt ve maküla dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının riskini azaltabilir.
Dahası, çeşitli vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağı.
Ispanak karbonhidratlarca da azdır, ancak karbonhidratlar yaprakların pişirilmesi ve hacmini kaybetmeleri nedeniyle daha yoğunlaşmaktadır.
Örneğin, bir tabak pişmiş ıspanak, 4 gram elyafla 7 gram karbonhidrat içerirken, bir tabak çiğ ıspanak yaklaşık 1 gram lif 1 gram karbonhidrat içerir .

SONUÇ: Pişmiş ıspanak porsiyon başına 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir, K vitamini bakımından çok yüksektir ve kalp ve göz sağlığını korumaya yardımcı olur.

Avokado

Avokado eşsiz ve lezzetli bir besindir.
Teknik olarak bir meyve olmasına rağmen, avokado genellikle sebze olarak tüketilir. Ayrıca yağ oranı yüksektir ve çok az sindirilebilir karbonhidrat içerir.
Bir tabak (150 gram) doğranmış avokado servis ederken,bunların 10’u lif olan 13 gram karbonhidrattan oluşur .
Avokado, aynı zamanda, sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olan tekli doymamış yağ türü olan oleik asitten zengindir. Küçük çalışmalar avokado düşük LDL kolesterol ve trigliserid düzeylerine yardımcı olduğu tespit edilmiş.
Ayrıca iyi bir C vitamini, folat ve potasyum kaynağıdır.
Avokado oldukça yüksek kalorili bir gıda olsa da, kilo kontrolü için yararlı olabilirler. Bir çalışmada, öğle yemeğinde yarım avokado içen kilolu insanlar daha dolgun hissettiklerini ve önümüzdeki beş saat boyunca yemek yemeyi daha az istemiş olduklarını bildirmişlerdir.

SONUÇ: Avokado,porsiyon başına 3 gr net karbonhidrat sağlar. Doygunluk duygularını geliştirirler ve kalp için sağlıklı yağ ve lif açısından yüksektir.

Karnabahar

Karnabahar en çok yönlü ve popüler düşük karbonhidratlı sebzelerden biridir.
Çok hafif bir tada sahiptir ve patates, pirinç ve diğer yüksek karbonhidratlı gıdalara alternatif olarak kullanılabilir.
Bir tabak (100 gram) çiğ karnabahar 5 gram karbonhidrat içerir, bunların 3’ü elyaf tır. K vitamini bakımından da yüksektir.
Diğer turpgil sebzeler gibi, aynı zamanda kalp rahatsızlığı ve kanser riskini azaltır.
SONUÇ:Karnabahar, porsiyon başına 2 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Aynı zamanda K ve C vitamini bakımından da yüksektir ve kalp rahatsızlığının ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.

Yeşil Fasulye

Yeşil fasulye veya çalı fasulye olarak adlandırılır.
Bir tabak (125 gram) porsiyon pişmiş yeşil fasulye, dördü liften oluşan 10 gram karbonhidrat içerir .
SONUÇ: Yeşil fasulye, porsiyon başına 6 gram sindirilebilir karbonhidratın yanı sıra, kanseri önlemeye ve beyni korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.

Marul

Marul, en düşük karbonhidrat sebzelerden biridir.
Bir bardak (47 gram) marul iki gram karbonhidrat içerir,bunların bir tanesi elyaf tır.
Türüne bağlı olarak, aynı zamanda belirli vitaminlerin iyi bir kaynağı olabilir.
Örneğin, roman ve diğer koyu yeşil çeşitleri, A, C ve K vitaminlerince zengindir . Folat bakımından da yüksektir .
Folat, kalp hastalığı riskini artırdığı bilinen bir bileşik olan homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

SONUÇ: Marul porsiyon başına sindirilebilir karbonhidrat 1 gram içerir. Kalp hastalığı riskini azaltabilecek folat da dahil olmak üzere birçok vitaminde yüksektir.

Sarımsak

Sarımsak , bağışıklık fonksiyonu üzerinde faydalı etkileri ile bilinir.
Çalışmalar, bunun soğuk algınlığı virüsüne direncini artıracağını ve kan basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir.
Bir karanfil (3 gram) sarımsak, bir kısmı lif olan 1 gram karbonhidrat içerir .

SONUÇ: Sarımsak,karanfil başına 1 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Kan basıncını düşürebilir ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir.

Kale Sebzesi

Kale , son derece besleyici bir sebzedir.
Kuvetetin ve kaempferol de dahil olmak üzere antioksidanlar yüklüdür.
Bunların kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve diğer hastalıklardan korunmaya da yardımcı olabilir.
Bir tabak (67 gram ham kale sebzesi), 7 gram karbonhidrattan oluşur; bunların bir tanesi elyaftan gelir. Aynı zamanda, A vitamini ve C vitamini içerir.
Yüksek C vitamini alımının, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiği ve yaşlanma sürecini hızlandırabilen zararlı serbest radikallerle mücadele etme kabiliyetini artırdığı görülmüştür.

SONUÇ: Kalesebzesi porsiyon başına 6 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir. Antioksidanlarla yüksektir ve A ve C vitaminlerine sahiptir.

Salatalık

Salatalık karbonhidratlar azdır ve çok ferahlatıcıdır.
Bir tabak (104 gram) doğranmış salatalık liften 1 gramdan az olan 4 gram karbonhidrat içerir.
Salatalıklar vitamin ve minerallerde çok yüksek olmasalarda, cucurbitacin E adı verilen ve sağlığa yararlı etkileri olabilecek bir bileşik içerirler.
Hayvanlar üzerinde çalışmalardan elde edilen sonuçlar, anti-kanser ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve beyin sağlığını koruyabileceği tespit edilmiştir.

SONUÇ: Salatalık,porsiyon başına 4 gramdan daha az sindirilebilir karbonhidrat içerir. Kansere karşı korunmaya ve beyin sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası, başka lezzetli bir turpgil sebzedir.
Brüksel lahanası pişirilmiş yarım tabak (78 gram), 6 gram karbonhidrattan ibarettir ve bunların ikisi elyaf tır.
Brüksel lahanası yemenin kolon kanseri de dahil olmak üzere kanser için risk faktörlerini azaltabileceğini öne sürüyor.

SONUÇ: Brüksel lahanası başına 4 gram sindirilebilir karbonhidrat vardır. C ve K vitamini bakımından zengin oldukları için kanser riskini azaltabilirler.

Kereviz

Kereviz sindirilebilir karbonhidratlarla aşırı düşüktür.
Bir tabak (101 gram) doğranmış kereviz, 3 gram karbonhidrat içerir; bunların 2 gramı elyaf tır.
Ek olarak, luteolin, kanseri önlemede hem de kanser tedavisine yardımcı olabilecek bir antioksidan içerir.

SONUÇ: Kereviz,porsiyon başına 1 gram sindirilebilir karbonhidrat sağlar. Aynı zamanda anti-kanser özelliklerine sahip olabilen luteolin içerir.

Domates

Domateslerin etkileyici sağlık yararları vardır.
Avokadoda olduğu gibi, bunlar teknik açıdan meyve olup sebze olarak tüketilirler.
Ayrıca sindirilebilir karbonhidratlar da düşüktür. Bir tabak(149 gram) kiraz domates 6 gram karbonhidrat içerir, ikisi lifli dir.
Domatesler, A, C ve K vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır.Buna ek olarak, kan basıncını düşürmeye ve inme riskini azaltmaya yardımcı olan potasyum oranı yüksektir.
Ayrıca arterlerindeki endotel hücrelerini güçlendirdikleri tespit edildi ve yüksek likopen içeriği prostat kanserini önlemeye yardımcı olabilir.

SONUÇ: Domatesler, servis başına 4 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir ve vitaminler ve potasyum bakımından yüksektir. Kalp sağlığını korumaya ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Turp

Turplar, keskin, biber tadı olan, düşük karbonhidratlı sebzelerdir.
Bir tabak (116 gram) çiğ dilimlenmiş turp, 4 gr karbonhidrattan ibarettir ve bunların ikisi elyaf tır.
C vitamini bakımından oldukça yüksektir.
Turplar, postmenopozal kadınlarda vücudun östrojeni metabolize etme şeklini değiştirerek meme kanseri riskini azalttığı gösterilen Brassica sebzelerinden biridir.

SONUÇ: Turp porsiyon başına sindirilebilir karbonhidrat 2 gram içerir ve kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Soğan

Soğan lezzetli ve besleyici bir sebzedir.
Karbonhidrat oldukça yüksek olmasına rağmen, genellikle sağlam lezzetinden dolayı küçük miktarlarda tüketilir.
Dilimlenmiş ham soğanın yarım tabağı (58 gram) 6 gram karbonhidrat içerir; bunların bir tanesi elyaf tır. Soğanlar, kan basıncını düşürebilen antioksidan quercetin’ce yüksektir.
Polikistik over sendromu (PKOS) bulunan aşırı kilolu ve obez kadınların bir çalışması, kırmızı soğan tüketiminin LDL kolesterol düzeylerini azalttığını ortaya koymuştur.

SONUÇ: Soğan,porsiyon başına 5 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir ve kan basıncını ve LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Patlıcan

Patlıcan birçok yemeklerde kullanılan ortak bir sebzedir.
Bir tabak (99 gram) doğranmış, pişmiş patlıcan, 8 gramkarbonhidrattan ibarettir ve ikisi liflidir.
Ayrıca mor pigmentin de nasunin olarak bilinen bir antioksidan içerir. Araştırmacılar, nasuninin serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olduğunu ve beyin sağlığını koruyabileceğini tespit etmişlerdir.

SONUÇ: Patlıcan porsiyon başına 6 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir ve kalp ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Karbonhidratsız beslenme ipuçlarını, bu makalede anlattık umarım makalemizi kullanışlı bulmuşsundur. Herhangi bir öneriniz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorum Yap