Diyetlerde Kahvaltının Yeri Ve Önemi

Diyetlerde Kahvaltının Yeri Ve Önemi
Tarafından yazılmıştır Esra HARAMOĞLU

Sağlıklı bir hayat için diyet yaparken yapılan hataların en başında öğün atlamak gelir. Bu öğünlerin ilki olan kahvaltı büyük önem taşımaktadır.

Neden kahvaltı öğünü atlanır? Sabah uykunun açılmaması, vakitsizlik, tokluk hissi güne kahvaltı yapılmadan başlanılmasının en önemli sebeplerinden olsa da diyet esnasında kahvaltının atlanmasının kilo vermeyi hızlandıracağını düşünmek en büyük hatalardandır.

Bu düşünceye yol açan sebep ise akşam geç saatlerde yenilen yemekler, atıştırmalıkların hissettirdiği pişmanlık duygusudur. Sabah kahvaltının yerini atıştırmalıklar ile doldurmaya çalışmak, öğün atlayarak diyetin daha verimli olacağını düşünmek aslında bir kısır döngüyü başlatmaktadır.

Sabah atlanılan öğün günün daha negatif geçmesine, enerjinin düşmesine, yer yer düzensiz kan şekeri değişiklikleri ile daha fazla iştah artışına neden olmaktadır.

Peki, Kahvaltı Neden Önemlidir?

Kahvaltı vücuda güne başlanıldığının ilk sinyalini verir ve metabolizmayı harekete geçirir. Diyet sırasında yapılan sağlıklı bir kahvaltı ise vücuda tokluk hissi verir. Dengelenen kan şekeri ise güne daha enerjik başlanılmasını sağlar.

Kahvaltı yapılmadan güne başlanıldığında ise düşen kan şekeri, uzun süren açlık hissi ile ara öğünde ve öğle yemeğinde daha fazla ve daha hızlı yemek yeme isteğine dönüşür.

Yanlış seçimlere sebep olur. Bu nedenle açlık hissi olmasa bile sabah uyanıldığında bir saat içinde metabolizmaya güne başlanıldığı uyarısı vermek, günün devamında gelen sürekli açlık hissinin önüne geçmek amacıyla kahvaltı yapılarak doyurucu gıdalar tüketmek gerekir. Kahvaltı yapılarak başlanılan gün, tokluk hissi vermektedir.

Diyet ve Kahvaltı Arasındaki İlişki

Sağlıklı kilo vermek, diyetin başarıya ulaşmasını istediğimiz sürece kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre güne kahvaltıyla başlayan bireylerin daha az kilo problemi yaşadığı, diyetlerinin daha fazla başarıya ulaştığı görülmüştür.

Kahvaltı yapmaya alışıldığında, zaman içerisinde yapılan diyetlerin amacına ulaştığı görülür.

Diyet yaparak başarıya ulaşmanın olmazsa olması kahvaltı öğünüdür. Kahvaltı gün içindeki öğünlerle kıyaslandığında altın, öğle yemeği gümüş, akşam yemeği ise bronz madalya hissi vermektedir.

Bu nedenle kahvaltı yapmadan güne başlanılmamalıdır, kahvaltının yeri geçiştirilerek başka yiyeceklerle doldurulmaya çalışılmamalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.