Diyet ve fiziksel aktivite kanserden koruduğu açıklandı

Diyet ve fiziksel aktivite gibi günlük alışkanlıklar kanser riskini nasıl etkiler, Kanserden korunma yolları düşündüğünden çok fazla. Araştırmalar kötü beslenmenin ve aktif olmamanın kişinin kanser riskini artıracak 2 önemli faktör olduğunu göstermiştir. İyi haber, bununla ilgili bir şeyler yapabiliyor olmamızdır.

Dünya Kanser Araştırma Fonu, ABD’de teşhis edilen tüm kanserlerin yaklaşık % 20’sinin vücut yorgunluğu, fiziksel hareketsizlik, aşırı alkol tüketimi ve zayıf beslenme ile ilişkili olduğunu ve dolayısıyla önlenebilir olduğunu tahmin etmektedir.
Sigarayı bırakmanın yanı sıra kanser riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden bazıları şunlardır,Hayat boyunca sağlıklı kilo alın. Fiziksel olarak düzenli olarak hareket edin. Bitki esaslı gıdalara odaklanarak sağlıklı besin seçimleri yapın.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN DAHA AKTİF OLUNMASI GEREKLİ

Ne kadar yediğinizi izlemek, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Diğer anahtar fiziksel olarak daha aktif olmaktır. Aktif olmak kilo kontrolüne yardımcı olarak kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca hormon düzeylerinizi ve bağışıklık sisteminizin çalışma şekli de iyileştirmeye yardımcı olabilir.
iyi haber – fiziksel aktivite, kalp hastalığı ve şeker hastalığı riskinizi azaltmanıza da yardımcı olur!
Yetişkinler için yapılan en son tavsiyeler, her hafta en az 150 dakika orta yoğunluk veya 75 dakika şiddetli yoğunluk aktivite veya eşdeğer bir kombinasyon, tercihen aktivite haftanın her gününe yayılması gerekmekte. Çocuklar için tavsiye, her gün en az 60 dakika orta veya şiddetli yoğunluk aktivitesidir ve şiddetli yoğunluk aktivitesi her hafta en az 3 gün uygulanmalı.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTELER OLUŞTURUN

Orta derecede etkinlikler, yürüyüş, bisiklet, hatta ev işleri ve bahçe işleri dahildir. Kuvvetli aktiviteler, büyük kas gruplarını kullanmanıza ve kalbinizin daha hızlı olmasına, daha hızlı ve daha derin nefes almanıza ve ayrıca terlemenize olanak tanır.
Oturmak, yatmak, televizyon izlemek veya diğer ekran tabanlı eğlenceler gibi yerleşik davranışları sınırlamak çok önemlidir. Her zamankinden daha fiziksel olarak aktif olmak, faaliyet seviyeniz ne olursa olsun birçok sağlık faydasına sahip olabilirsiniz.

KANSER RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN SAĞLIKLI YİYECEKLER TÜKETİN

İyi yemek, sağlığınızı geliştirmenin ve kanser riskinizi azaltmanın önemli bir parçasıdır. Her gün genelde ne yediğinize göz atın ve kendiniz ve aileniz için sağlıklı bir diyet planı oluşturmak için şu ipuçlarını deneyin:

TOPLULUK ALANLARINDA KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, sağlıklı davranışları destekleyen bir ortamda yaşayan, çalışan, oyun oynayan ya da okula giden insanlar için daha kolaydır. Birlikte çalışmak, topluluklar sağlıklı seçimleri yapmak kolay çevreyi yaratabilir.
Hepimiz bu değişikliklerin bir parçası olabiliriz: İş yerlerinde ve okullarımızda daha sağlıklı yemek seçenekleri isteyelim. Otomattaki her önemsiz gıda maddesi için de sağlıklı bir seçenek isteyin. Daha küçük porsiyonlar, daha düşük kalorili ürünler ve tahıl ürünleri gibi seçenekler sunarak size iyi yemenizi sağlayan restoranları destekleyin.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.