Galeriler Sağlık ve Beslenme

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir

Chia tohumu Sağlık açısından önemli Omega-3 yağları ve lif içeriği yüzünden giderek yaygınlaşıyor. Peki, Chia tohumu faydaları nelerdir?
Mexico ve Guatemala’da yetişen Chia tohumu, tarihi Aztek uygarlığında büyük önem taşıyordu.

Chia Tohumu Faydaları
Daha çok lif alın

28 gram chia tohumunda 11 gram lif vardır, Günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılar. Chia tüketmeye başlamak, yeterince lif aldığınıza emin olmanın en iyi yollarından biridir.

Omega-3 depolayın

Chia tohumlarının 28 gramda 5 gram omega-3 vardır. ve Omega-3 beyin sağlığı için çok önemlidir.

Protein

Chia tohumları aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır ve kolesterol içermez. 28 gramda 4.4 gram protein vardır, unutmayın günlük ihtiyaç kişiye göre değişse de bu miktar neredeyse %10’u karşılar.

Daha kolay doyun

Triptofan adlı amino asit, Chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha rahat uyumanızı, ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Kalp sağlığınızı koruyun

Chia tohumları kan basıncını düzenler, iyi kolesterolü arttırır ve LDL, trigliseridi düşürür. Chia tohumu tüketerek her gün sağlıklı kalabilirsiniz!

Daha güçlü dişler ve kemikler

28 gramlık chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 18’ini karşılar. Chia tohumunda bulunan kalsiyum diş ve kemik sağlığı için önemlidir ve osteoporozu önler.

Performansınızı artırın

Aztek ve Maya’lılar chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış. ‘’koşu gıdası’’ olarak da adlandırılan chia tohumları, savaşa veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.

Bilim adamlarının Araştırmaların sonucuda bugün de chia tohumu faydaları geçerli olduğunu gösteriyor. Koşu ve dayanıklılık sporları yapacak iki grubun birine chia tohumundan yapılan bir enerji jeli diğerine standart bir enerji içeceği verildiğinde performansları arasında fark olmadığı tespit edilmiş.

Chia tohumu faydaları nelerdir bu makalede anlattık umarım makalemizi kullanışlı bulmuşsundur. Herhangi bir öneriniz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorum Yap