Beyne zarar veren alışkanlıklarımız

Yapmaman gerektiğini bildiğin şeyleri yaparsın – hepimiz yaparız. Fakat bu kötü beyne zarar veren alışkanlıklar sıkıntı yaratabilir. Örneğin, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere, uyku eksikliği bunamanın bir nedeni olabilir.

Düzenli uyku saatlerimizin olması en iyisidir. Uyku sorunlarınız varsa, akşamları alkol ve kafein den kaçının, yatmadan önce yatıştırıcı bir ritüel başlatın.
İnsanlar sosyal iletişim için Facebook vb iletişim yollarını kullanmakta hangimizin Facebook hesabı yok? – önemli olan gerçek bir bağlantı duygusudur. Bunu yalnızca birkaç arkadaşı olup bağ kuran insanlar daha mutlu ve üretken. Beyin gerilemesi ve Alzheimer hastalığına yakalanma olasılıkları da düşüktür. Yalnız hissediyorsanız, Arkadaşlarınızı arayın onlarla zaman geçirin ya da yeni bir etkinliğe katılın – dansı, tenis, yüzme – vb .

YEMEK ALIŞKANLIKLARI

Beynin öğrenme, hafıza ve zihinsel sağlık ile bağlantılı kısımları Yemek alışkanlıklarında hamburger, patates cipsi, alkollü ve asitli içecek bulunan insanlarda daha küçüktür. Öte yandan, çilek, kepekli tahıl, fındık ve yeşil yapraklı sebzeler, beyin fonksiyonlarını ve zihinsel düşüşü yavaşlatır. Bir dahaki sefere cips yemek istediğinizde, bunun yerine bir avuç çerezle atıştırın.

KULAKLIK KULLANIMI

Beyne zarar veren alışkanlıklar nedir dediğimizde en başta tutmamız gereken konu vazgeçemediğimiz Kulak içi kulaklıklar tam sesle, işitme duyunuza yalnızca 30 dakika içinde kalıcı olarak zarar verebilirsiniz. Ancak sadece kulaklarımız değil: Yaşlı yetişkinlerde işitme kaybı, Alzheimer ve beyin dokusu kaybı gibi beyin sorunlarıyla karşılaşabilirler. Bunun nedeni beyninizin etrafında söylenenleri anlamak için o kadar çok çalışması gerektiğidir ki, duyduğunuz şeyleri belleğe saklayamaz. Bu nedenden dolayı- cihazınızın maksimum ses düzeyinin% 60’ından daha yüksek sesle sesli değil ve uzun süreli dinlemeyin.

SPOR YAPIYOR MUSUN

Düzenli egzersiz olmadan ne kadar çok zaman geçirirseniz, dermansız lığınız da o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca, diyabet, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon alma olasılığınız da var – hepsi de Alzheimer ile bağlantılı olabilir. Beyne zarar veren alışkanlıklar dan kurtulmak için maratonlara katılın demiyoruz – bahçede yarım saatlik bir yürüyüş veya mahalle etrafındaki tempolu yürüyüşler işinize yarayacak. Önemli olan bunu haftada en az 3 gün yapmaktır.

SİGARA ALIŞKANLIĞIN

Beyninizi küçültür – ve bu iyi bir şey değildir. Hafızanızı daha da kötüleştirecek ve Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını iki katına çıkarıyor. Aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet, inme ve yüksek tansiyona da neden olur.

DOYMAMIŞ YAĞ ORANI

Çok fazla yemek yerseniz – hatta doymamış yağ oranı yüksek yiyecek – beyniniz, düşünmenizi ve hatırlamanıza yardımcı olan güçlü bağlantı ağını oluşturamayabilir. Süreklilik durumunda, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona neden olabilir hepsi de beyin sorunları ve Alzheimer ile bağlantılıdır.

DEPRESYON TETİKÇİSİ KARANLIK

Yeterli miktarda doğal ışık almazsanız, evet sizi depresyondan kurtulabilir ama bu beyninizi yavaşlatabilir. Araştırma, güneş ışığının beyninizin iyi çalışmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Geleceğe yatırım yapmak hem de bugünümüzü iyi yaşayabilmek için Sağlıklı Yaşam standartlarını kendimiz için oluşturmalıyız.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

Esra HARAMOĞLU

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Esra Haramoğlu'nun sağlık alanında 'yok' denecek kadar az tezleri var. Birçok konuda idealist tavır takınan Haramoğlu'nun gazeteci olma hayali emin adımlarla ilerliyor. Tenis oynamaktan hoşlanıyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.