Beyne Zarar Veren Alışkanlıklar 10 Tehlikeli Davranış

Yapmaman gerektiğini bildiğin şeyleri yaparsın – hepimiz yaparız. Fakat bu kötü beyne zarar veren alışkanlıklar sıkıntı yaratabilir. Örneğin, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere, uyku eksikliği bunamanın bir nedeni olabilir. Düzenli uyku saatlerinizin olması en iyisidir. Uyku sorunlarınız varsa, akşamları alkol, kafein den kaçının ve yatmadan önce yatıştırıcı bir ritüel başlatın.

Beyne zarar veren alışkanlıklar nelerdir bir sıralayalım
Yalnızmısın?

İnsanlar sosyal iletişim için Facebook vb iletişim yollarını kullanmakta hangimizin Facebook hesabı yok? – önemli olan gerçek bir bağlantı duygusudur. Bunu yalnızca birkaç arkadaşı olup bağ kuran insanlar daha mutlu ve üretken. Beyin gerilemesi ve Alzheimer hastalığına yakalanma olasılıkları da düşüktür. Yalnız hissediyorsanız, Arkadaşlarınızı arayın onlarla zaman geçirin ya da yeni bir etkinliğe katılın – dansı, tenis, yüzme – vb .

Yemek alışkanlıkların?

Beynin öğrenme, hafıza ve zihinsel sağlık ile bağlantılı kısımları Yemek alışkanlıklarında hamburger, patates cipsi, alkollü ve asitli içecek bulunan insanlarda daha küçüktür. Öte yandan, çilek, kepekli tahıl, fındık ve yeşil yapraklı sebzeler, beyin fonksiyonlarını ve zihinsel düşüşü yavaşlatır. Bir dahaki sefere cips yemek istediğinizde, bunun yerine bir avuç çerezle atıştırın.

Uzun süreli kulaklık kullanımı

Beyne zarar veren alışkanlıklar nedir dediğimizde en başta tutmamız gereken konu vazgeçemediğimiz Kulak içi kulaklıklar tam sesle, işitme duyunuza yalnızca 30 dakika içinde kalıcı olarak zarar verebilirsiniz. Ancak sadece kulaklarımız değil: Yaşlı yetişkinlerde işitme kaybı, Alzheimer ve beyin dokusu kaybı gibi beyin sorunlarıyla karşılaşabilirler. Bunun nedeni beyninizin etrafında söylenenleri anlamak için o kadar çok çalışması gerektiğidir ki, duyduğunuz şeyleri belleğe saklayamaz. Bu nedenden dolayı- cihazınızın maksimum ses düzeyinin% 60’ından daha yüksek sesle sesli değil ve uzun süreli dinlemeyin.

Ne kadar spor yapıyorsun?

Düzenli egzersiz olmadan ne kadar çok zaman geçirirseniz, dermansız lığınız da o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca, diyabet, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon alma olasılığınız da var – hepsi de Alzheimer ile bağlantılı olabilir. Beyne zarar veren alışkanlıklar dan kurtulmak için maratonlara katılın demiyoruz – bahçede yarım saatlik bir yürüyüş veya mahalle etrafındaki tempolu yürüyüşler işinize yarayacak. Önemli olan bunu haftada en az 3 gün yapmaktır.

Sigara alışkanlıkları

Beyninizi küçültür – ve bu iyi bir şey değildir. Hafızanızı daha da kötüleştirecek ve Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını iki katına çıkarıyor. Aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet, inme ve yüksek tansiyona da neden olur.

Doymamış yağ oranı

Çok fazla yemek yerseniz – hatta doymamış yağ oranı yüksek yiyecek – beyniniz, düşünmenizi ve hatırlamanıza yardımcı olan güçlü bağlantı ağını oluşturamayabilir. Süreklilik durumunda, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona neden olabilir hepsi de beyin sorunları ve Alzheimer ile bağlantılıdır.

Karanlıkta Çok Fazla Kalma

Yeterli miktarda doğal ışık almazsanız, evet sizi depresyondan kurtulabilir ama bu beyninizi yavaşlatabilir. Araştırma, güneş ışığının beyninizin iyi çalışmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Geleceğe yatırım yapmak hem de bugünümüzü iyi yaşayabilmek için Sağlıklı Yaşam standartlarını kendimiz için oluşturmalıyız.

Yorum Yap