Saç Büyüme için 3 Hayati Besin Sağlıklı Saçlar İçin

Saç Büyüme için 3 Hayati Besin

Sağlıklı, parlak, hacimli saçlara sahip olmak her kadın için en büyük arzu. Ancak, zaman zaman saç ürünleri beklenen sonuçları veremez ve saç dökülmeye başlar veya kuru ve kırılgan hale gelir. Neden olduğunu hiç merak ettiniz mi? Cevap, Beslenme Eksikliği !!!!

Güçlü, parlak ve kalın saçlara sahip olmak istiyorsanız, rutin olarak tükettiğiniz diyetin sağlıklı, dengeli ve oldukça besleyici olduğundan emin olmalısınız. Yeterli miktarda esansiyel vitamin, mineral ve diğer besin elementleri içeren dengeli bir diyet saçınızı güçlendirir ve büyüme hızını artırır.

Saç Büyüme İçin Hayati Besin Maddeleri

Proteinler

Proteinler

Proteinler vücudumuzdaki her hücrenin, dokunun ve organın, özellikle de saçımızın yapı taşlarıdır. Vücudumuzda bulunan bazı esansiyel amino asitler varken, birkaçı doğal olarak sistemimiz tarafından üretilmemektedir. Bu nedenle, bir kişinin günlük tüketmek için çaba sarf etmesi gerekir, çünkü yeterli miktarda protein tüketmemek vücudunuzun yeni saç köklerini üretme kabiliyetini azaltır, bu da sağlıklı saçların büyümesini yavaşlatır. Protein eksikliğinin diğer yan etkileri cansız, kırılgan saç ve hatta saç rengini içerir.

Bu nedenle, protein seviyelerinizin sağlıklı bir aralıkta kalması için protein yönünden zengin bir diyeti takip ettiğinizden emin olun. Kepekli tahıllar, baklagiller, kuru yemiş, yumurta, yağsız etler ve süt ürünleri ile kanatlı hayvan ürünleri, zengin protein kaynaklarıdır. Omega 3 yağ asidinde deniz ürünlerinde özellikle somon balığında yüksektir. Bu esansiyel yağ asidi, saçın parlaklığını arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesini önlerken saç köklerini de güçlendirir.

Vitaminler

Vitaminler

Vücudun düzgün çalışması için ve aynı zamanda sağlıklı saç büyümesi için gereken birkaç vitamin vardır. Bunlar A, C, E vitaminleri ve B6 ve B12, Biotin, Folik asit, vb. Gibi tüm B vitaminleridir.

A Vitamini: Yağ bezinin tıkanmasına izin vermediğinden zorunludur. Sebum saç köklerini yağlar ve bu nedenle doğal olarak daha sağlıklı saçların büyümesine katkıda bulunur. A Vitamini eksikliği, kafa derinizin aşırı kurumasına neden olan sebum üretimini etkiler ve sonuçta saç dökülmesine neden olan kepek ve diğer kafa derisi sorunlarına yol açar. Havuç, mango, tatlı patates, bal kabağı ve ıspanak gibi yiyecekler A vitamini kaynağıdır.


B Vitamini: Yukarıda bahsedildiği gibi, her tür B vitamini sağlam ve sağlıklı saçlar için hayati öneme sahiptir. B vitamini eksikliği erken grileşme, saç dökülmesi ve aşırı yağ üretimine yol açar. Ayrıca, vücutta hücresel onarım sürecini de yavaşlatır. Vücudunuzdaki B vitamini seviyesini devam ettirmek için diyetinize kepekli tahıllar, fasulye, mercimek, patates ve muz ekleyin. Yumurtalar B12 Vitamini ve B7 kaynağıdır.

C vitamini: C vitamini, vücudun kollajen seviyelerini korumaya yardımcı olur. Vücudunda C vitamini eksikliği olanlar saç kırılmaları ve ayrık uçlar yaşayabilir. Bu nedenle, bölünmüş uçları uzak tutmak için, turunçgiller, brokoli, çilek ve biber gibi yeterince C vitamini içeren bir yemek tüketmeniz gerekir.

E Vitamini: Bu vitamin vücuttaki ve saç derisindeki kan dolaşımını düzenlemekten ve vücudun farklı bölgelerine yeterli miktarda oksijen vermekten sorumludur. Kafa derisi yeterince dolaşım aldığında, saçlarınız daha güçlü ve kırılmaya karşı daha az hassas hale gelir. Yeşil yapraklı sebzeler, en iyi E vitamini kaynağıdır; rutin diyetinize dahil edin.

Saçlarımı Nasıl Daha Hızlı Uzatabilirim?

Mineraller

Mineraller

Demir, Potasyum ve Çinko gibi düşük seviyedeki temel mineraller de saç sağlığınızı olumsuz yönde etkileyerek kırılgan ve dökülmelere daha yatkın hale gelir. Bu nedenle, vücudunuzu zinde ve saçınızı parlak ve güçlü tutmak için mineral seviyesini korumanız önemlidir. Lahana, Brüksel lahanası, ıspanak, mısır, fasulye ve taze meyve gibi zengin yeşillikler tüm temel minerallerin tedarikçileridir.

Saç İçin Sağlıksız Gıda Ürünleri

Saç İçin Sağlıksız Gıda Ürünleri

Saç için gerçekten sağlıksız olan gıda ürünleriyle başlayalım. Evet, bazı gıdaların aşırı alımı uzun vadede zararlı olabilir.

Şeker
Kolalar olmadan hayatınızı hayal edebiliyor musunuz? Kendinizi şekerler ve hamur işlerinden mahrum edebilir misiniz? Evet ise, tebrikler! Saç dökülmesi üzerine yapılan çeşitli araştırmalar, aşırı şeker içeren yiyeceklerin saçlara zarar verdiğini kanıtlamıştır.

Şekerciyseniz, gelecekte sizin için tehlikeli olacaktır. Şeker, saçın erken grileşmesinden oldukça sorumlu olan gıda bileşenlerinden biridir. Aynı zamanda doku esnekliğine zarar verir ve saç kırılmasına neden olabilir.

Tuz
Şeker gibi aşırı tuz tüketmek saça zararlıdır. Bazılarımız tuza bağımlıyız ve istenen miktardan daha fazla tuz tüketiyoruz. Sodyum veya tuz vücuttaki elektrolit dengesini korumak için gerçekten gereklidir, ancak aşırı sodyum zararlıdır.

Monosodyum Glutamat
MSG veya monosodyum glutamat, cips, sosis, burger ve patates kızartması gibi birçok lezzetli gıdada bulunur. Yiyeceklerin lezzetini arttırmaya yardımcı olan tipik bir lezzet arttırıcıdır. Ancak, MSG sağlığa çok zararlıdır. Saç dökülmesinden sorumludur.

Yapay Tatlandırıcılar
Yapay tatlandırıcılar, içlerinde iyi hiçbir şey içermez. Bunlar ayrıca tipik lezzet artırıcılar dır. Aşırı suni tatlandırıcıların alınması saç köklerine çok zarar verir. Hiç şüphe yok ki, bu maddenin düzenli tüketimi saç sağlığına çok zararlıdır.

Artık beslenmenin saç sağlığını nasıl etkilediğini bildiğinize göre, gelecekte sağlıklı ve hacimli saçlar elde etmek için yiyeceklerinizi seçme konusunda dikkatli olmalısınız. Doğru beslenin ve güzel kalın!

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.