Doğal ve Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Uzmanlar doğal ve sağlıklı saçlar için uyarılarda bulundu
Tarafından yazılmıştır Hüseyin ERDOĞAN

Özellikle kadınların güzelliklerini yansıtan ve ışıltılarına ışıltı katan doğal ve sağlıklı saçlar için İpuçları çok önemlidir, saçların sağlıklı olması için açıklanan birçok yöntem vardır.

Sağlıkla parlayan, gür ve canlı saçlara sahip olmak için her kadın farklı yollar uygular. Ama özellikle dikkat edilmesi gereken bu ipuçları doğal ve sağlıklı saçlara sahip olmak için temel adımları oluşturur.

YIPRANDIYSA KESTİRİN

Epey bir süre uzun saç kullanan kadınların kolay alamadığı bir karardır kestirmek. Bu nedenle yıpranmış, kırılmış, kimyasal işlemler nedeniyle yanmış saçlarına bakım ürünleri ile çözüm bulmaya çalışırlar. Fakat bu çabaların çoğu istenilen sonucu vermez. Çünkü yıpranan saça uygulanan her ürün saçı tekrar yorar. En kesin yol yıpranan kısımları kestirmek ve saçın kendini yenilemesine izin vermektir.

SÜREKLİ BOYATMA

Kadınların saçlarının modelini ve rengini değiştirmeyi çok sevdiği bilinir ve boyalı saç bakımı çok önemlidir. Sık renk değiştirilen ve sürekli boyanan saçlar kurur ve kırılır. Zamanla kurumuş, sertleşmiş doğal olmayan bir görüntüye sahip olur. Doğal tonlarda boyamak ve boyama sıklığını mümkün olduğunca azaltmak saç sağlığı için önemlidir. Son dönemlerde beyazları olan kadınların doğala dönüş trendi sebebiyle tamamen boyadan arınmaları sağlık için de olumlu etki eder.

HER GÜN YIKAMA

Özellikle yağlı saçlara sahip olan kişilerin yaptığı bir hatadır. Her gün yıkanan saç hem şampuan gibi bir kimyasala sürekli maruz kaldığı için hem de doğal yağı sürekli kurutulduğu için daha hızlı yağlanır. Üstelik saçın sahip olduğu doğal yağ saçların yenilenmesi, canlanması ve beslenmesi için çok önemlidir. Yağlı saçlarınızı bir gün de toplu modeller tercih ederek kullanmanız doğal yağıyla saçınızın beslenmesine izin vermeniz demektir.

SÜREKLİ TOPLAMA

Kadınların modayı yakından takip etmesiyle trend olan modelleri kendi saç yapılarına uymasa bile uygulaması saçlara büyük zarar verir. Bilhassa sımsıkı yapılan at kuyruğu, topuz gibi modeller saç derisini gerer ve saçları çektiği için köklerini zayıflatır. Üstelik sürekli toplu tutulan saçlar nefes alamadığı için dökülme problemi yaşar.

FAZLA ÜRÜN KULLANMA

Şampuandan sonra bakım kremi üstene saç serumu bir de dışarı çıkarken şekillendirici krem kullanmak saçlarınızın doğal yapısının bozulmasına neden olur. Haftada bir saç serumlarını kullanmak, boyalı ve taranmayan saçlarda sadece saç uçlarında bakım kremi kullanmak daha iyi sonuç almanıza destek olur. Eve geldiğinizde yatmadan önce şekillendirici kremi saçınızdan suyla arındırmanız saçlarınızda fazla ürün yığılmasını engeller.

GÜNEŞTEN KORU

Sadece saçlar için değil cildimiz içinde önemli bir adım olan güneşten korumak sağlığımız için önemlidir. Güneşten doğal D vitamini almamız gerekir ama bunun için 11:00-16:00 arasındaki saatlerin dışında yaklaşık yarım saat şeklinde güneşlenmek gerekir. Çok fazla güneşte kalan saçlar kurur ve renklerinde bozulmalar yaşanır.

ÇOK SICAK SUYLA YIKAMA

Doğal ve sağlıklı Saçlar elde etmek ve daha canlı olması için ılık suyla yıkanması önemlidir. Sıcak suyla yıkanan saçlar daha kuru ve mat görünür. Aynı şekilde fazla fön makinesinin sıcağına maruz kalmak da saçların görünüşünü zamanla bozar.

ÇOK FAZLA TARAMA

Saçları çok sık taramak kırılmalara ve koparak dökülmelere neden olur. Onun yerine temiz ellerinizle parmaklarınızın yardımıyla saçlarını düzeltirseniz daha güçlü saçlarınız olur.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

Hüseyin ERDOĞAN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu olan Hüseyin Erdoğan, saçlar ve aynı zamanda sağlıklı yaşam konusuna ilgi göstermektedir. Siz değerli okuyucularımız için güncel olarak yaşama dair sağlıksal makaleler hazırlamaktadır.

3 Yorumlar

  • gerçekten doğal ve sağlıklı saçlara o kadar özeniyorum ki anlatamam. bir kere boyama hatası yaptım ve düzenli bakım da yapmıyorum saçlarım gerçekten çok yıprandı. bu yöntemleri deneyeceğim

    • merve hanım bende sizin gibi boya mağduruyum, doğal ve sağlıklı saçlar için bende bu yöntemleri deneyeceğim umarım faydasını görürüz yoksa saçlarım şu an resmen berbat durumda aşırı yıpranmışlar

  • doğal ve sağlıklı saçlara sahip olanlara gerçekten ok özeniyorum. saçlarım çok güçsüz ve çok dökülüyor, ne yapacağımı bilemiyorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.