Spor Masajı Nedir ve Faydaları

Spor Masajı Nedir ve Faydaları
Tarafından yazılmıştır MasajTerapisti

Spor masajı, sporcuların bedenlerini en iyi performans için hazırlamalarına, büyük bir olaydan sonra iyileşmelerine veya egzersiz sırasında iyi çalışmasına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Ancak, adından da anlaşılacağı gibi, spor masajı yararlanmak için bir sporcu olmak zorunda değilsiniz. Spor masajı, kas ve tendon yaralanmalarının önlenmesini ve iyileşmesini vurgular ve yaralanma, kronik ağrı veya sınırlı hareket açıklığı olan kişiler için faydalı olabilir .

Spor masajında, masaj terapisti genellikle, koşu, tenis veya futbol, vb. bir tür spor aktivitesiyle ilişkili olarak, belirli bir alana odaklanır. Spor masajı ile ilgili en önemli şey, çok çeşitli tekniklerde ustalık sahibi olan ve ne zaman kullanılacağını bilen özel olarak eğitilmiş bir masaj terapisti bulmanızdır.

Geçmişte, pek çok spa merkezi ve masaj salonu, spor masajını menülerine erkeklere çekici kılmak için kullanıyorlardı.

Spor Masajı Nasıl Uygulanır

Spor masaj terapistleri, istenen amaca ulaşmak için çeşitli teknikler kullanırlar. Dört tür spor masajı vardır:

Etkinlik öncesi spor masajı: Etkinlikten 15-45 dakika önce kısa, teşvik edici bir masaj.
Spor sonrası spor masajı: Vücudun dokularını normalleştirmek için bir veya iki saati içinde uygulanır.
Restoratif spor masajı: sporcunun daha zor ve daha az yaralanma ile antrenman yapması için antrenman sırasında verilir.
Rehabilitasyon spor masajı: yaralanmadan kaynaklanan ağrıları hafifletmeyi ve vücudu sağlığa döndürmeyi amaçlamaktadır.

Terapist, kan ve lenf sıvılarının dolaşımını uyarmak için İsveç masajını kullanabilir ve yapışıklıkları (kaslardaki budaklar) parçalamak ve hareket aralığını artırmak için germek için nokta terapisini tetikleyebilir. Diğer teknikler miyofasiyel salınım, kraniosakral tedavi, lenf drenajı ve ortopedik değerlendirmeyi içerebilir. Terapist ayrıca, kriyoterapi ve termoterapi gibi hidroterapi modalitelerinde iyi bir temele sahip olmalıdır;

Spor Masajı Ne Zaman Yapılır?

Spesifik bir probleminiz varsa spor masajı iyi bir seçimdir; örneğin, hassas bir koşu. Ayrıca, ilk başta yaralanmanıza neden olabilecek hareket şeklini belirlemenize ve düzeltmenize yardımcı olabilecek bir hareket terapisti görmek de iyi bir fikirdir.

Terapist genellikle size tam vücut masajı yapmak yerine sorunlu alana örneğin donmuş bir omuz veya çekilmiş bir hamstring odaklanır.

Hangi masaj türünü seçerseniz seçin, terapist masaj için ihtiyaç ve beklentilerinizin neler olduğunu kontrol etmelidir.

Spor masajı, tam zamanlı olarak yapmak isteyen terapistler için ilginç bir kariyer seçimi olabilir . Profesyonel spor takımları, sporcu vücutlarının en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için personelde masaj terapistlerine sıklıkla sahiptir. Anatomi ve fizyolojiye, spor masajında ​​ileri antrenman ve deneyime, spora ilgi duymaya ve sporcularla çalışma arzusuna büyük ilgi duymaya yardımcı olur.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yazar hakkında

MasajTerapisti

2009 Yılından bu yana Özel Masör olarak çalışmaktayım, Bireysel olarak evinizde veya anlaşmalı olduğum spa ve masaj salonlarında hizmet sağlamaktayım.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.