Masajın Sağlığa Faydaları Nelerdir

Masajın Sağlığa Faydaları

Masaj artık sadece lüks spa merkezleri ve lüks sağlık kulüpleri aracılığıyla sağlanmamaktadır. Bugün, işletmelerde, kliniklerde, hastanelerde ve hatta havalimanlarında masaj terapisi hizmeti sunulmaktadır. Masajı hiç denememiş seniz, olası sağlık yararları ve masaj terapisi seansı sırasında ne olacağını öğrenin.

Masaj Nedir?

Masaj, cildinizi, kaslarınızı, tendonlarınızı ve bağlarınızı baskı uygulama, ovalama ve bitkisel esansiyel yağlar eşliğinde bedenen ve ruhen tedavi etmek için kullanılan genel bir terimdir. Masaj hafif vuruştan derin baskıya kadar değişebilir. Bu yaygın türler de dahil olmak üzere birçok farklı masaj türü vardır.

Masajın Faydaları

Masaj genellikle tamamlayıcı ve bütünleştirici tıbbın bir parçası olarak kabul edilir. Çok çeşitli tıbbi durumlar için standart tedavinin yanı sıra giderek daha fazla sunuluyor.

Masajın yararları üzerine yapılan çalışmalar stres, ağrı ve kas gerginliğini azaltmada etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir.

Masajın faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, bazı çalışmalar masajın da yararlı olabileceği tespit edildi:

 • Masaj, sinir sistemini yatıştırır, rahatlama ve huzur hissi verir .
 • Masaj, gerginliği ve kaygıyı azaltır, depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Masaj, hücrelere oksijen ve besin sağlayan kan dolaşımını iyileştirir.
 • Masaj, vücudun atık ürünlerini uzaklaştıran lenfatik sistemi uyarır.
 • Masaj, kas kramplarını ve spazmlarını önler ve rahatlatır.

Belirli durumlar veya hastalıkların sağladığı faydaların ötesinde, bazı insanlar masajdan hoşlanırlar çünkü genellikle bakım, rahatlık ve huzur hissi verir.

Avantajlarına rağmen, masaj düzenli tıbbi bakımın yerine geçme amaçlı değildir. Doktorunuza masaj yapmaya çalıştığınızı bildirin ve sahip olduğunuz standart tedavi planlarını takip ettiğinizden emin olun.

Masajın Riskleri Zararları

Çoğu insan masajdan yararlanabilir. Ancak, aşağıdaki durumlarda masaj uygun olmayabilir:

 • Kanama bozuklukları veya kan inceltici ilaçlar
 • Yanıklar veya iyileşen yaralar
 • Derin ven trombozu
 • Kırıklar
 • Ağır osteoporoz

Masajın artılarını ve eksilerini, özellikle hamileyseniz veya kanser veya açıklanamayan bir ağrınız varsa, doktorunuzdan onay alın.

Bazı masaj formları ertesi gün biraz ağrı hissetmenize neden olabilir. Ancak masaj normalde acı verici veya rahatsız edici değildir. Masaj esnasında herhangi bir bölgede acı hissediyorsanız, hemen konuşun. En ciddi problemler masaj sırasında çok fazla baskı yapılmasıdır.

Masaj Yaptırmaya Nasıl Hazırlanmalıyım?

Masaj için herhangi bir özel hazırlık gerekmez. Bir masaj terapisi seansı başlamadan önce, masaj terapisti size herhangi bir semptom, tıbbi geçmişiniz ve masajdan beklentinizi sormalıdır. Masaj terapisti, kullanacağı masaj türünü ve tekniklerini açıklamalıdır.

Tipik bir masaj terapisi seansında, bol kıyafetler giyebilirsiniz. Sadece rahat ettiğin noktaya kadar soyunabilirsiniz. Genelde bir masanın üzerinde uzanır ve kendinizi bir örtüyle örtersiniz. Tamamen giysili bir sandalyede otururken de masaj yaptırabilirsiniz. Masaj terapisti ağrılı veya gergin bölgeleri bulmak ve ne kadar baskı uygulanacağını belirlemek için dokunarak bir değerlendirme yapmalıdır.

Tercihinize bağlı olarak, masaj terapisti cildinizdeki sürtünmeyi azaltmak için yağ veya losyon kullanabilir. Herhangi bir maddeye alerjiniz varsa masaj terapistine bildirin.

Bir masaj seansı, masajın türüne ve ne kadar zamanınız olduğuna bağlı olarak 10 ila 90 dakika arasında sürebilir. Ne tür bir masaj seçerseniz seçin, masaj sırasında ve sonrasında sakin ve rahat olmalısınız.

Bir masaj terapisti çok sert bastırıyorsa, daha hafif bir baskı isteyin. Bazen bir kasta hassas bir nokta olabilir. Masaj terapisti kas bölgesindeki problemi çözmek için yaptığı baskılar rahatsız edici olabilir. Ama acı verirse, belirtin.

Masaj Terapisti Nasıl Bulabilirim

Bir öneri için doktorunuza veya güvendiğiniz bir başkasına danışın.

Masaj Terapistine Sorular Sormaktan Çekinmeyin

 • Lisanslı, sertifikalı mısın?
 • Eğitim ve deneyiminiz nedir?
 • Sence kaç tane masaj terapisi seansına ihtiyacım olacak?
 • Maliyeti nedir?

Masaj Yaptırmak Size Ne Kazandırır

Masajın, kendinizi şımartmak için iyi bir yöntem olduğu düşüncelerini bir kenara koyun. Aksine, belirli bir sağlık durumunuz veya sadece stres giderici arıyorsanız, masaj sağlığınızı ve ruh halinizi kontrol etmenize yardımcı olacak güçlü bir araç olabilir. Hatta kendi kendine masaj yapmayı veya evde bir eşle masaj yapmayı öğrenebilirsiniz.

Aklınıza takılan konularda cevap bulmak için aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.