İsveç Masajı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

İsveç Masajı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

İsveç masajı, Batı’daki en yaygın ve en iyi faydaları bilinen masaj türüdür, derin doku masajı, aroma terapi masajı ve diğer popüler Batı tarzı masajların temelini oluşturur.

Batı’da anatomi ve fizyoloji kavramlarına dayanarak “meridyenler” ya da Asya masaj sistemlerinde odaklanan hatlar üzerindeki enerji çalışmalarının aksine, terapistler dolaşımı teşvik etmek, dolaşım sistemini temizlemek, sıkı kasları serbest bırakmak için bu masaj türünü kullanırlar.

ilk kez Masaj hizmeti alacaksanız, İsveç masajı başlamak için iyi bir seçimdir. Çoğu insan 50 veya 60 dakikalık bir İsveç veya derin doku masajı hizmeti alır, ancak 75 veya 90 dakika, terapiste kas dokusunu çalıştırmak ve sonuç elde etmek için daha fazla zaman kazandırır. İsveç masajı, terapistin kişisel tarzına ve ne yapmaya çalıştığına bağlı olarak yavaş, yumuşak veya kuvvetli ve canlandırıcı olabilir.

Daha derin bir çalışma istiyorsanız ve kronik kas ağrısından kurtulmak için daha fazla baskıya tahammül edebiliyorsanız, İsveç masajının bir başka şekli olan derin doku masajı yaptırmak daha iyidir. İsveç masajı ve diğer terapötik masaj türleri eğitimli, lisanslı masaj terapistleri tarafından gerçekleştirilir.

İsveç Masajı İçin İpuçları

İsveç Masajı Sırasında Ne Olur

İsveç masajında, terapist cildi masaj yağıyla yağlar ve geleneksel İsveç masajı için temel teknikler de dahil olmak üzere çeşitli masaj darbeleri uygular : efor, petristasyon, sürtünme, çarpma, titreşim / sinir vuruşları.

Bu hareketler kas dokusunu ısıtır, gerilimi serbest bırakır ve yavaş yavaş yapışıklıklar olarak adlandırılan kas “düğümleri” veya yapışık dokuları kırar. İsveç masajı , diğer sağlık yararları arasında rahatlamayı teşvik eder, ancak masajdan önce, terapist size bilmesi gereken herhangi bir yaralanma veya diğer durumları sormalıdır.

Masaj terapistine söylemeniz gereken konular, gerginlik veya ağrı alanları, alerji ve hamilelik gibi durumlar olabilir. Hafif veya sert bir baskı tercihiniz varsa, onlara önceden belirtmelisiniz.

Terapist masaj hazılık aşamasında masaya nasıl uzanılacağını (yüz yukarı ya da yüz aşağı ve çarşafın veya havlunun altında beklemeniz gerektiği) gibi hazırlık aşamalarını belirtir ve odayı terk eder. Girmeden önce hazır olup olmadığını soracaktır.

İsveç Masajı Yaptırmanın Faydaları

Masaj terapistine gidip bir kez İsveç masajı yaptırmak bile sinir sisteminizi sakinleştirecek ve depresyonun hafiflettiği bilinen vücuttaki endişe ve gerginliği azaltacak bir rahatlama ve rahatlık duygusu sağlayacaktır.

İsveç masajı kan dolaşımını iyileştirir, bu da vücudunuzdaki besin bakımından zengin oksijen akışını artırarak daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Ek olarak, vücudun atık ürünlerini taşıyan lenfatik sistemi harekete geçirir.

Kas krampları ve spazmlar yaşıyorsanız, sorunlu alanlarınıza odaklanan bir İsveç masajı bu ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir. Masaj terapisi ayrıca, artrit ve siyatik gibi durumlardan ağrının yönetilmesine de yardımcı olabilir.

Ateş, enfeksiyon, iltihaplanma, osteoporoz ve diğer tıbbi durumlarınız varsa önce doktorunuza danışmadan masaj yaptırmak iyi bir fikir değildir ve hasta iseniz masaj yaptırmamak en iyisidir. Bir masajın sizin için uygun olup olmadığına dair herhangi bir şüpheniz varsa, İsveç masajına başvurmadan önce tıbbi bir uzmanla görüşün.

İsveç Masajında Çıplaklık Faktörü

İsveç masajı sırasında genellikle bir havlu veya çarşafın altında çıplaksınız dır. Terapist, sadece üzerinde çalışılmakta olduğu bölgeyi ortaya çıkarır vücudun diğer kısmı, örtü olarak adlandırılan bir teknikle kapatır. Çıplaklık sizi rahatsız ediyorsa, iç çamaşırınız la hizmet alabilirsiniz bir çok yeni başlayanlar bu şekilde yapar.

NOT: İç çamaşırıyla masaj hizmeti almayı planlıyorsanız yanınızda yedek çamaşır getirmeyi atlamayın. Kullanılan yağlar iç çamaşırınıza bulaşabilir, buda sizi ev yolculuğunuzda rahatsız edebilir.

Genellikle başınızı U şeklinde bir yüz beşiğine koyup yüzünüze yatırarak başlanır, böylece omurganız nötr kalır. Terapist genellikle sırt bölgesinde çeşitli teknikler uygulayarak başlar masaj darbeleri dahil baskı , yoğurma, sürtünme, germe ve dokunarak.

Sırt bitince, her bacağın arkasında çalışmaya başlar. Sonra her bir bacağın ön kısmını, hem kollarınızı hem de boynunuzu ve omuzlarınızı masaj yapar.

Bazı terapistler farklı bir düzende çalışır ve hepsinin kendi tarzı ve teknikleri vardır. Yalnızca 50 dakikanız varsa, belirli bir alanda daha fazla zaman geçirmelerini isteyebilirsiniz. Eğer basınç çok hafif veya çok katıysa, konuşmanız ve terapistten ayarlamasını istemeniz gerekir. Daha derin bir çalışma istiyorsanız ve kronik kas ağrısından kurtulmak için daha fazla baskıya tahammül edebiliyorsanız , İsveç masajının bir başka şekli olan derin bir doku masajı yaptırmak daha iyidir.

İsveç Masajının Fiyatı Nedir?

İsveç masajı maliyeti gittiğiniz mekana bağlı olarak değişmektedir. İsveç masaj fiyatlandırması aynı zamanda yaşadığınız İl, ilçe ve spa merkezinin lüksüne de bağlı olacaktır.

Neden İsveç Masajı Deniyor?

İsveç masajı, Asya tarzı masajlarda daha yaygın olan enerji çalışmalarının aksine Batı’da anatomi ve fizyoloji kavramlarına dayanmaktadır.

Birinci yüzyılın başlarında, İsveç fizyoloğu, Stockholm Üniversitesi’ndeki Per Henrik Ling (1776-1839), bir terapist tarafından gerçekleştirilen hareketleri içeren “Tıbbi Jimnastik” adlı bir sistem geliştirdi. Bunlar, Avrupa’da “İsveç Hareketleri” olarak bilinirdi. Bugün Türkiye’de İsveç masajı ve İsveç’te “klasik masaj” olarak bilinir!

İsveç ve Derin Doku Masajları Arasındaki Fark

En sık talep edilen masaj İsveç çeşidi olsa da, derin doku masajları küçük kas yaralanmaları ve kronik kas problemleri için en iyisidir, ancak bu iki masaj versiyonunun farklı olmasının tek yolu bu değildir.

Adından da anlaşılacağı gibi derin doku masajı, kasların daha derin doku yapılarına odaklanır ve masaj terapistleri derin doku masajı uygularlar, derin gerginlik alanlarına rahatlama sağlayarak, geriye doğru itilen ve gevşetilene kadar kas üzerinde güçlü, sabit bir baskı uygularlar. belirli kaslar.

Derin doku masajları, spor yaralanmaları, tüm günlerde masa başında oturmaktan kaynaklanan ağrıları tedavi etmek için yapılan kronik masajlardan daha iyidir, ancak İsveç masajı genellikle derin doku masajından daha kapsamlı ve rahatlatıcıdır.

Aklınıza takılan konularda cevap bulmak için aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.