Zayıflamanın beyin sağlığına etkisi

Zayıflamanın beyin sağlığına etkisi
Tarafından yazılmıştır İsmail SAĞIR

Aşırı kilo problemi yaşayan birçok kişi var ve bu kişilerin tek sorunları kilo problemi değil bununla birlikte kiloların sebep olduğu sağlık sorunlarıdır. Aşırı kilo sebebiyle vücutta meydana gelen yağ birikimleri diyabet, tansiyon, kalp ve damar hastalıklarına sebep olmaktadır. Kişiler diyetisyen kontrolünde zayıflama sağlamalıdırlar.

KİLO PROBLEMİ BEYİN SAĞLIĞINI NASIL ETKİLER

Damar sağlığı üzerinde doğru beslenme önemli rol oynamaktadır. Kolesterol ve damar tıkanıklığı damar sağlığını olumsuz yönde etkiler. Damarlardan beyin hücrelerini beslemekle görevli olanlarında meydana gelen tıkanıklıklar da beyin hasarlarına sebep olmaktadır.

DAMAR TIKANIKLIĞI

Kişi kilo verdikçe ve doğru bir beslenme programı uyguladıkça damarlara binen yük azalmaktadır. Damarlar üzerinde ki yük azaldıkça damarlar işlevlerini yeterince yerine getirebilmektedir. Düzenli ve sağlıklı beslenen kişilerin vücut düzenleri yerine girmek de ve damar tıkanıklıkları azalmaktadır. Ayrıca sağlıklı beslenen kişiler de kolesterolün meydana getirmiş olduğu zararlı etkiler ortadan kalmakta ve beyin damarların da pıhtı oluşumu gibi durumlar önlenmektedir.

BEYİN HÜCRELERİ

Ayrıca doğru besin seçimleri beyin sağlığı için önem arz etmektedir. Özellikle balık, ceviz, sebze tüketimine ağırlık verilmesi ile birlikte beyin hücrelerinin daha iyi bir şekil de işlev görmesinin sağlayan omega 3, magnezyum, çinko gibi besin elemanları yeteri kadar alınmaktadır. Elzem protein yapı taşları olan bazı amino asitler ve yine aynı şekil de elzem olan yağ asitlerinin düzenli ve dengeli beslenme ile alınması ile beyin işlevleri daha iyi olmaktadır.

DOĞRU BESİN SEÇİMİ

Kilo sorunu olan kişiler genellikle doğru besinler tercih etmezler veya almaları gereken enerji ihtiyaçlarından fazlasını almaktadırlar. Doğru besin tercihleri ise tam tahıllı ürünlerin tercih edilmeleri, yeteri miktarlar da meyve ve sebze alımları, yağı azaltılmış et ve et ürünleri ile beslenme ile sağlanabilmektedir.

B VİTAMİNİ ÖNEMİ

Beyin sağlığı için önemli olan B vitaminleri ise tam tahıllı ürünlerden elde edilmektedir. Tam tahıllı ürünler diğer rafine ürünlere göre çok daha fazla B vitamini bulundurmaktadır. Ayrıca yeteri kadar süt ve yoğurt tüketimi ile de bazı B vitaminleri tedarik edilmektedir. Unutkanlık problemleri açısından B vitaminleri yeteri kadar alınmalıdır. Ayrıca bazı hayvansal ürünler ile de B 12 vitamini alınmalıdır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.