Zayıflamak için kalori yakmanın eğlenceli yolları

Zayıflamak ve kalori yakımını hızlandırmak amacıyla spor salonuna gitmenize gerek yok. Bunun yerine, bu kolay, eğlenceli stratejileri gününüze dahil edin.

Masa başı çalışıyorsanız devamlı bir şeyler atıştırmamak için sakız çiğnemenizi tavsiye ederim. Sakızı yemek yermiş gibi beyninize bir sinyal göndermek için kullanmalısınız.
Arabanızı tamir edin. Aracınızın motorundan garip bir ses mi geliyor? Tamirci çağırmadan önce ilk önce siz bir araştırma yapın. Aracın kaputunu açın, motorun parçalarını inceleyin. Sorunu çözmeye çalışın. Aracınızın başında 20 dakika boyunca çabalamanız ve kirlenmeniz size kalori kaybı yaşatacaktır ve bir şeyler öğrenmenize neden olacaktır.

KAHVALTI YÜRÜYÜŞÜNE ÇIKIN

Eğer güneş yükselmeye başladıysa, kahvenizden sonra sokağa çıkın ve orta tempoda yürüyüşe çıkın. Hem metabolizmayı hızlandırmak, hem de önceki günden kalan kalorileri yakmak için mükemmel bir yürüyüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

YÜKSEK SESLE GÜLÜN

Arkadaşlarınızla komik bir sohbet ediyorsanız ya da bir komedi filmi izliyorsanız, ayıp olduğunu düşünmeden yüksek sesle gülmelisiniz. Yüksek sesle gülmek, hem zihinsel hem de bedensel olarak bir çok artı sağlar. Vanderbilt Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir yetişkin gülerek dakikada 1.3 kalori yakar.

BİSİKLET SÜRÜN

Baharın gelmesi ile birlikte gezmek amaçlı düşük tempoda bisiklet sürün. Erkek arkadaşınızla birlikte bisiklet edinin ya da eşiniz ve çocuklarınıza bisiklet alın. Ailecek güneşin altında pedal çevirmeye başlayın. Hem güzel bir aktivite edinmiş olacaksınız hem de kalori yakmış olacaksınız.

BİLARDO OYNAYIN

Akşam eve geldikten sonra televizyon başına oturmak, film izlemek gibi aktiviteler yerine neden bir kafeye gidip bilardo oynamıyorsunuz? Daha aktif bir eğlence türü olduğu için hem kalori yakacak, hem de eğleneceksiniz.

MERDİVEN ÇIKIN

Günümüzde her yerde elektronik merdivenler mevcut. Bunlar bize kolaylık sağladığı kadar kötülükte ediyorlar maalesef Alış veriş merkezini gezerken otomatik merdivenler yerine normal merdivenleri tercih edin. Hem bacaklarınızın güçlenmesine fayda sağlayın, hem de fazla kalorileri geçmişe gömün.

BOWLİNG OYNAYIN

Hareketsiz aktiviteleri hayatınızdan birer birer elemeye devam edin. Arkadaşlarınızla toplanıp bowling oynamaya gidin. Yarışın ve birinci olmak için mücadele edin Bowling oynarken vücudunuzun yapacağı hareketler kalorilerinizi yakmak için bire birdir. Kollarınız, bacaklarınız ve belinizin işlevi kalori yakmanıza neden olacaktır.

FRİZBİ OYNAYIN

Yazın kumsalda partnerinizle birlikte, arkadaşlarınızla ya da evcil köpeğinizle frizbi oynayın. Güneşin altında efor sarf etmek kalori yakmanıza neden olacaktır.

ÇİÇEKLERLE UĞRAŞIN

Bahçeniz veya balkonunuza düzen verin. Çiçeklerle ilgilenip, toprakla uğraşın. Bu aktivite de doğa ile iç içe olup psikolojik açından size huzur sağlayacaktır aynı zamanda kalorilerini yakmanıza yardımcı olacaktır.

MEDİTASYON YAPIN

Bir meditasyon kursuna yazılmanız gerekmiyor. Evinizde sessizliği sağlayıp yatağınızda yada halının üzerinde bağdaş kurarak pozisyon alın. Sadece nefes egzersizi yapmanız yeterlidir. Bu nefes egzersizi, sizi stresten arındırmak için yapılır. Stresi azaltmak hormonları kalori yakmak için daha iyi bir hale getirecektir.

ACI YİYİN

Acı bir biberi ısırdığınızda vücudunuzun yandığını hissedeceksiniz. Acı, kalori yakmanızı hızlandıracaktır. Spark çözüm yazarı diyor ki “yemeklerinize yarım çay kaşığı acı eklemek metabolizmanızı yükseltir ve bu sayede kalorileri yakmanız daha da kolaylaşır.”

MÜZİK DİNLEYİN

Ev temizliği gibi tatsız aktiviteleri yaparken kulaklığınızı takın ve yüksek seste müzik dinleyin. Temizlik yaparken hareketli halinizi dansa dönüştürecek olan müzik kalori yakmanızı ve temizlik işlerinizi daha eğlenceli hale getirebilir. Kendinizi bir dünya yıldızı olarak hayal edebilirsiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.