Zayıflama için doğru yiyecek seçimi

Zayıflama için doğru yiyecek seçimi

Eski zamanlarda zayıflamak için aç kalmak gerektiği düşüncesi günümüzde tamamen tarihe gömülmüş durumdadır. Uzmanlar, birden bire kilo vermenin çok sağlıksız olduğunu aksine insanların sağlıklı kilo vermeye yönelmeleri gerektiğini belirtiyorlar.

Sağlıklı bir programda ise protein, yağ ve karbonhidratın hepsinin bir arada bulunması, hiçbirinin kesilmemesi gerekiyor. Bu besinlerin hepsini birden alabileceğiniz yiyecek örnekleri ise şunlardır;

YOĞURT

Yoğurt, kilo verirken kullanabileceğiniz yiyeceklerden bir tanesidir. Yoğurdun kilo vermedeki en önemli özelliği ise yağ yakımını hızlandırmasıdır. Günde iki öğün ve birer kâse şeklinde tüketeceğiniz yoğurt, hem diğer öğünlerde fazla yüklenmenize engel olacak hem de açlık hissinizi az da olsa engelleyecektir. 2006’da yapılan bir araştırma sonucunda diyet listesine yoğurt ekleyen insanlar eklemeyenlere göre yüzde 22 daha fazla kilo vermiştir.

YUMURTA

Yumurta, daha çok vücut geliştirme sporlarındaki diyet listelerinde ön plana çıksa da kilo vermeye dayalı diyet listelerinde de bulunmalıdır. Yine yağ yakmada önemli yiyeceklerden birisi olan yumurtanın içinde bol miktarda protein bulunmaktadır. 2 günde bir olmak üzere 2 adet haşlanmış yumurta yemek veya omlet yapmak zayıflama durumunuz için faydalı olacaktır.

ELMA

İçerisinde vitamin ve mineral bulunan bir meyve olan elmanın içerisinde güçlü sayılan lif bağları bulunduğundan sizi ayriyeten tok tutmaya da yarayacaktır. Akşam yatmadan önce tükettiğiniz bir elma vücudunuzun şeker dengesini düzenleyecek ve tatlı krizlerine girmenize bir nevi engel olacaktır.

TARÇIN

Kan şekerini düzenleme etkisiyle kilo vermede önemli bir silah olabilecek tarçın, çay şeklinde tüketildiğinde hem tokluk hissi yaratır hem de şekerinizi düzenleyip şekere ihtiyacınızı azaltır.

SİRKE

Sirkenin kilo vermede ki faydası yağ yakması ve metabolizmayı hızlandırmasıdır. Sabah kalktıktan sonra kahvaltınızı yapmadan önce bir bardak suyun içine 3–4 damla sirke damlatırsanız hem gün içinde açlık çekmenizi önleyecek hem de metabolizmanızı başlaması için uyaracaktır.

YULAF EZMESİ

İçerisinde zengin bir lif kaynağı bulunduran yulaf öncesinde kahvaltıda sütünüze karıştırarak veya daha sonrasında yoğurtla beraber tüketebilirsiniz. İçerisinde hiç şeker ve yağ bulunmayan yulaf ezmesi hem enerji verici hem de bağırsakları çalıştırarak hızlı yağ yakmanızı sağlayan bir yiyecektir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.