Vücut Tipine Göre Uygun Diyetleri Seçebilmenin Sırları

Vücut Tipine Göre Uygun Diyetleri Seçebilmenin Sırları
Tarafından yazılmıştır İsmail SAĞIR

Bu işin sırrı diyetisyene gitmektir. Herkesin kullandığı diyet birbirinden farklı ve kendine uygun olmalıdır çünkü herkesin parmak izi farklı olduğu gibi genleri ve metabolizmaları da farklıdır. Bir insana yarayan diyet bir başka kişiye kilo aldırabilir veya onun hastalıklara yakalanma riskini arttırabilir.

Diyetler Vücuda Uygun Nasıl Seçilir?

Kişi kendine gereken değeri vermeli ve kulaktan dolma olan bilgileri kendine uygulamamalıdır. Kişiler diyet uzmanlarına giderek kendi vücudunu tanımalıdır. Kişi vücudunun isteklerini anlayarak diyet yapmalıdır. Gerek yapılan testler gerekse uzmanın kontrolünde yapılan muayenelerle en doğru ve vücuda en uygun diyet verilir. Bu iş bir sır değil, böyledir.

Diyetisyenler Ne Yapar?

Diyetisyenlere gidildiğinde öncelikle 24 saat yeme içme kontrolü yapılır. Bir hekimden de yardım alınarak yaptırılan kan testleriyle bir özel durum var mı yok mu kontrol edilir. Bu kan testlerinde en çok bakılan şey hormonlarda sorun olup olmadığıdır. Hormonlarımız biz farkında olmasak bile her şeyimizde vardır. Kan testleri sonuçlarına göre kişide her hangi bir özel durum varsa örneğin diabetes mellitüs (şeker hastalığı) hastalığı var ise diyetisyen bu durumu göz önüne alarak en uygun diyet listesini hazırlar. Örneğin bu hastalığa sahip kişilerin karbonhidrat alımına dikkat etmesi gerekir. Uzmana giderek danışan kişinin bu uzmana güvenerek diyeti harfiyen uygulamasıyla çok güzel sonuçlar alınabileceği kanıtlanmıştır.

En Sık Yapılan Hatalar

Belki de en çok yapılan hata kişi kendi vücudunu tanıdığını zannedip bir uzmana gitmeden kendi yaptığı araştırmalarla sonuç almaya çalışmasıdır. Gerek kulaktan dolma bilgiler gerek internetten yaptığı araştırmalardan çıkardığı sonuçlarla ya da daha önceden bir başkasının başarıyla sonuçlanan diyetleri kendisine uygulayarak bir sonuç almayı beklemesidir. Bazı kişiler bu sonuçları alsa da kalıcı bir sonuç değildir.

Daha sonraki zamanlarda verilen tüm kilolar fazlasıyla kişiye geri dönüp onda çeşitli hastalıkları oluşturma potansiyeline sahip olabilir. Bu yüzden tüm uzmanlar şöyle der ki: ”Diyet kişiye özgü olmalıdır.” Nasıl ki her insanın parmak izi farklı olduğu gibi, farklı özelliklere sahipse aynı şekilde kişinin sağlığını bu kadar etkileyecek bir düzeninde kişiye özel olması gerekir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.