Kilo kontrolü hastalıklara karşı koruyor

Düzenli ve dengeli beslenme ile hem hastalıklara karşı korunmak, hem de kilo almadan hayatınızı devam ettirmeniz mümkün. Yeterli ve dengeli bir beslenmeyle güne başlamak, sizi gün içerisinde daha zinde ve enerjik tutacaktır.

Gece boyu ortalama 8 saat aç kaldıktan sonra sabah yapılan kahvaltıda hafif ve enerji verici besinler seçilmelidir. Bu şekilde sindirim sistemini de zorlamadan bir beslenme tablosu çıkarılabilir.

KAHVALTIDA YAĞLI YİYECEK TÜKETMEYİN

Sabahları erken saatlerde yapılan kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Yağlı yiyecekler tüketmek yerine, sindirim sistemini zorlamayacak yumurta, tam buğday ekmeği gibi yiyecekleri tercih edin.

ÖĞLE YEMEĞİNDE PROTEİN DEPOLAYIN

Günün yaklaşık yüzde 40’luk enerjisini karşılayacak olan öğle yemeği, mümkün olduğunca protein ağırlıklı bir menüden oluşmalıdır. Sindirim sisteminin çalışmasını etkileyecek ağır yemeklerin öğle yemeğinde tüketilmemesi önerilir. Kilo kontrolü sağlamak için iyi çalışan bir sindirim sistemine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

BOL YOĞURT TÜKETİN

Akşam yemeğinde sebze veya et yemeklerinin yanında tüketilen yoğurt, sindirimi kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Karbonhidrat ve protein açısından zengin olan besin, vücudun kalsiyum ihtiyacını da karşılar ve hastalıklara bağışıklık sağlar. Sindirime de yardımcıdır.

ŞEKERİ BIRAKIN MEYVE VE CEVİZ YİYİN

Hayatınızdan şekeri çıkararak kilo kontrolü konusunda önemli bir ilerleme kaydetmiş olacaksınız. Günde 1 şeker azaltmanız, size yılda yaklaşık 1 kilo vermiş olarak geri dönecektir. Şeker yerine mevsim meyveleri ile şeker ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ek olarak ceviz, badem, fındık gibi besinler bulundurdukları Omega 3 yağ asidi sayesinde vücuttan daha geç sürede ayrılarak, tokluk hissini sağlarlar. Ara öğünlerde ceviz ve badem tüketin.

BOL SU İÇİN VÜCUTTAN ÖDEM ATIN

Kilo vermek isteyenler için uzmanlar, bol su içilmesi gerektiğini vurguluyor. Günde en az 2 litre su içmesi gerekirken az su tüketen insanlarda vücutta su birikeceği için şişlik meydana gelir ve ödem oluşur. Ayrıca su sindirim sistemini hızlandırır ve iştah azaltır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.