Karatay diyetinde dikkat edilmesi gerekenler

Karatay diyetinde dikkat edilmesi gerekenler
Tarafından yazılmıştır İsmail SAĞIR

Canan Karatay ‘ın hazırlamış olduğu Karatay diyeti ülkemizde birçok insan tarafından uygulanmaktadır. Kısa vadede mükemmel sonuçlar almamıza yarayan bu diyet İçin bazı alışkanlıklarımız da değişiklikler yapmamız gerekiyor. Karatay diyetinde dikkat edilecek en büyük hususlardan bir tanesi beslendiğimiz gıdaların tamamen organik olmasıdır.

İŞLENMİŞ VE PAKETLİ GIDALARA SON
Karatay diyeti nde hiçbir şekilde işlenmiş ürünlere yer verilmemektedir. Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünleri ya da raflarda satılan paketlenmiş gıda ürünleri bu diyette tamimiyle yasaktır. İşlenmiş gıdaların içine katılan bazı maddeler ürünlerin raf ömrünü uzatmaya yöneliktir. Bu sebeple de ürünlerin doğallıkları bozulmaktadır. Karatay diyetinde dikkat edilecek en önemli hususlardan bir tanesi kalori hesabının yapılmamasıdır.
GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK GIDALAR
Tamamen glisemik indeks değerleri üzerine kurulu bir diyet programı olan Karatay diyetinde glisemik indeksleri düşük olan gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Yediklerimizden vücudumuza aldığımız şeker, kan şekerimizin yükselmesine sebebiyet verir. Kan şekerimizin yükselmesi ile beraber daha çok yemek yeme isteği duyarız.
Bu şekilde kısır bir döngü oluşur. Şekerli ve hamurlu gıdalar yedikçe daha çok bu tarz şeyler yemek isteriz. Eğer glisemik indeksi düşük yiyecekler tüketirsek kan şekerimizde ani değişimler olmayacağı için tokluk hissimiz uzun süre devam edecektir. Bu sebeple de sağlıklı yapılan kahvaltılar sonrası uzun süre açlık hissetmemiz engellenmiş oluyor.
ÖĞÜN ARASINDA SAAT BOŞLUĞU
Karatay diyetinde önemli olan bir diğer faktör de öğünler arasında belirli bir zaman dilimi bırakmaktır. Glisemik indeksi düşük gıdalar midemizde daha uzun süre kalacak ve sindirilmeleri daha uzun sürede gerçekleşecektir. Bu sebeple de açlık krizlerimizin büyük oranda önüne geçmiş oluruz. Karatay diyetinde akşam yemeğinin en son saat 19:00 ila 20:00 arasında bitmiş olması gerekmektedir. Bu saatten sonra yiyecek hiçbir şey tüketmemeliyiz.
ŞEKERSİZ İÇECEK
Sadece şekersiz olmak kaydıyla çay, bitki çayı ya da ayran içmemiz mümkündür. Karatay diyetinde tüketilmesi önerilen en önemli gıdaların başında yumurta ve doğal yağlar gelir. Sanılanın aksine bu doğal yağlar vücudumuza girdiğinde direkt yağ olarak depolanmaz. Bizim öncelikle kaçınmamız gereken şeker içeren gıdalar ve işlenmiş gıdalardır.

Bunlardan uzak durduğumuz sürece, organik ve daha sağlıklı beslendiğimiz taktirde ve akşam yemek işimizi saat 7:00 ila 8:00 arasında bitirdiğimiz taktirde, kısa vadede gözle görülür sonuçlar alacağımızdan emin olabiliriz. Karatay diyetinde diyet ürünler tüketmemize de gerek bulunmamaktadır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yazar hakkında

İsmail SAĞIR

1997 Bursa Şampiyonası 2'si olan İsmail profesyonel olarak muhabirlik yapmaktadır. Spor ve Sağlık konularında siz değerli okuyucularımıza güncel olarak içerik üretmektedir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.